A legsötétebb múlt veszélyeire figyelmeztet a szakmai társaság

2025.03.26. 20:35
A Magyar Színházi Társaság a Színházi Világnap alkalmából a párbeszéd, az összetartozás és a szolidaritás fontosságát hangsúlyozta. A március 27-én esedékes világnap előestéjén kiadott állásfoglalás a szakma jelenlegi kihívásaira is reflektált.
  • Fel kell szólalnunk a gyűlöletkeltés minden formája ellen, amely megbélyegez, az emberi méltóság ellen vét, kiszorít és kisemmiz, egymás ellen fordít, uszít, korlátoz, semmibe vesz, mert ez a legsötétebb múltba veti vissza a világunkat.
  • A Magyar Színházi Társaság hangsúlyosan mindent meg fog tenni a szakmaiatlan döntések miatt, illetve az egzisztenciálisan, morálisan méltatlan helyzetbe került kollégákért, a magyarországi színészek, alkotók, a színházban dolgozók anyagi és erkölcsi elismertetéséért, az igazság helyreállításáért. Meg kell óvnunk egymást!
  • A színháznak rendkívüli ereje van, arra emlékeztet bennünket, hogy nem vagyunk egyedül és nem hagyjuk magunkat megosztani, s vannak értékek, amelyekre nem lehet árcédulát rakni.

A többi között ezt üzeni a Magyar Színházi Társaság a Színházi Világnapon, amelyet a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) kezdeményezésére 1962 óta ünneplik világszerte. Ezen a napon hagyományosan egy-egy jelentős alkotó, író, művész, gondolkodó osztja meg üzenetét a világgal színházról és békéről, a kettő szoros összefüggéséről, valamint a magyarországi színházak is felolvassák előadásaik előtt az ünnepi üzenetet vagy megjelentetik azt közösségi oldalaikon, összekapcsolva ezzel a világ színházait.

A józan igazság értéke

Az első üzenetet Jean Cocteau fogalmazta meg, majd pedig Arthur Miller. Cocteau arról írt, hogy a Színházi Világnap felébreszti bennük a vágyat, hogy közreműködjünk a „béke fenséges művének megalkotásában”. Miller arról elmélkedett, hogy „álljon a színház az emberiség-testvériség szolgálatában”, és amikor „a világ véglegesen darabokra szakadt, a színház félreérthetetlenül bizonyítja, hogy az emberiség egyetemes létének legerősebb alkotóeleme”. 

A színház nem elválaszt, hanem összeköt, a kultúra és a művészet a józan igazság értékét, az emberi szabadság eszméit is adja nekünk

– hangsúlyozza a Magyar Színházi Társaság. A közlemény szerint a színháznak újjá kell teremtenie a párbeszéd lehetőségét.

A szervezet határozottan kiáll a „szakmaiatlan döntések miatt, illetve az egzisztenciálisan, morálisan méltatlan helyzetbe került kollégákért”, és mindent meg fog tenni „a magyarországi színészek, alkotók, a színházban dolgozók anyagi és erkölcsi elismertetéséért, az igazság helyreállításáért”.

A közlemény emlékeztet a háborúkkal sújtott területeken élő színházi kollégákra is, és felszólít „a gyűlöletkeltés minden formája ellen, amely megbélyegez, az emberi méltóság ellen vét, kiszorít és kisemmiz, egymás ellen fordít, uszít, korlátoz, semmibe vesz”. Az idei színházi világnapi üzenetet Theodoros Terzopoulos görög színházi rendező fogalmazta meg, aki többek között azt kérdezi: „vajon meghallja-e a színház a segélykiáltásokat egy olyan világban, ahol totalitárius rendszerek kontrollja és elnyomása alatt robotokként kell leélni az életet?”

A közlemény záró gondolata a színház különleges erejét hangsúlyozza: „a színháznak rendkívüli ereje van, arra emlékeztet bennünket, hogy nem vagyunk egyedül és nem hagyjuk magunkat megosztani, s vannak értékek, amelyekre nem lehet árcédulát rakni”. A Magyar Színházi Társaság tiszteleg a magyarországi színészek, alkotók, színházi dolgozók és a közönség előtt, valamint a hivatástudat, a színházba vetett hit és a sokszínűség megnyilvánulásai előtt.