Tippek és trükkök a pattanásos bőr ápolásához

szerző: Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Kádár Eszter frissítve:

A leggyakoribb bőrbetegségek közé sorolható az aknés megbetegedés. Amennyiben a kivizsgálás során egyéb okot nem találtak (hormonális ok, stressz, gyógyszermellékhatás), akkor a probléma legnagyobb része helyes és pontos bőrápolási rutinnal megoldható.

A téma cikkei

3/1 Akne - Miért alakul ki? Kik hajlamosak rá?
3/2 A pattanásos, zsíros, aknés bőr kezelése
3/3 Tippek és trükkök a pattanásos bőr ápolásához

Az akne legtöbb típusa elkerülhető, illetve a tünetek kordában tarthatók az alábbi életviteli technikák elsajátítása révén:

1. A problematikus területeket enyhe arctisztító lemosókkal mossa le

A fizikális, szemcsés bőrradírok használata nem ajánlott, ugyanis erősen irritáló hatása van. Inkább alkalmazzon hámlasztó savakat, mint szalicilsavat vagy glikolsavat tartalmazó készítményeket. A pórusösszehúzó készítmények csak ideig-óráig tartó megoldást jelentkenek, inkább csak smink alá ajánlott használni ezeket.

A mindennapos, reggel és este történő arclemosás mellett hetente egyszer érdemes agyagtartalmú arcmaszkot alkalmazni, ugyanis ez segíti a faggyútermelés szabályozását és tisztítja az arcot.

Ha hajlamos a hajvonal mentén akne kialakulására, akkor korpásodás elleni gyógysampont, szalicilsav tartalmú sampont ajánlott használni.

2. Próbálja ki a vény nélkül kapható akne ellenes bőrápolókat

Ezekkel csökkenthető a bőr fokozott zsírosodását és elősegíthető a hámlás. Keresse a benzoil peroxid, vagy szalicilsav hatóanyagú készítményeket. Fontos, hogy mindkét anyag irritáló hatású, ezért egyszerre nem érdemes használni ezeket.

  • A benzoil peroxidot 5%-os koncentrációban érdemes elkezdeni használni, esténként bőrtisztítás után és hidratálás előtt. Érdemes tudni, hogy fehérítő hatása van, így kiveheti az ágynemű, pizsama színét.
  • A szalicilsav egy hámlasztó hatású sav, egy héten 2-3 alkalommal érdemes használni, szintén esténként, utána bőségesen hidratálni kell a bőrünket.

Mindkét szer alkalmazása után másnap fényvédőt kötelező használni, hogy megvédjük arcunkat az UV-sugárzás jelentette irritációtól.

Sok esetben a zsíros, aknéra hajlamos bőrt összetévesztik a kipisorosdásra és apró piros dudorokra hajlamos rosaceás bőrrel. A különbség lényeges, ugyanis amennyiben a panaszokat a rosacea okozza, érzékeny bőrre való termékekkel rövid időn belül látványos eredményt lehet elérni, ugyanakkor az aknés bőrre való termékek túlságosan agresszívak lehetnek.

3. Kerülje az irritáló anyagokat

Valószínűleg érdemes kerülnie az olajos, vagy zsíros kozmetikumokat, a naptejeket, és a különböző hajápoló készítményeket. Használja a "vizes alapú", "zsíros bőrre is alkalmazható" vagy "nem komedogén" jelzéssel ellátott készítményeket. Érdemes letölteni olyan applikációt, ami segítségével ellenőrizni lehet, hogy komedogén anyagokat tartalmaz-e egy adott kozmetikum vagy bőrápolási termék.

Bizonyos az akne kezelésére szolgáló készítmények érzékenyebbé tehetik bőrét a napfény iránt. Olvassa el a készítmény tájékoztatóját vagy kérdezzen meg egy szakembert, hogy a használt akne ellenes készítménye okoz-e ilyen fotoszenzitizációt, amennyiben igen, kerülje a napfényt. Ha muszáj napon tartózkodnia, használjon olyan napvédő terméket, ami nem tömíti el a pórusokat.

Kezdő bőrápolási rutin pattanásos bőrre

Reggel: gyengéd tisztító, niacinamid, vagy azelainsav tartalmú szérum, hidratálókrém és fényvédő.
Este: Micellás vizes lemosás, szalicilsav tartalmú arclemosó, benzoil peroxid, vagy szalicilsav, hidratálás.

4. Figyeljen rá, hogy mi ér az arcához

Az izzadtság, a szennyeződés és az olaj hozzájárulhat az akne kialakuláshoz.Gondoskodjon arról, hogy a haja ne lógjon az arcába. A szoros ruházat, kalap, sapka szintén problematikus lehet, különösen, ha viselésekor izzad is.

Ne támassza arcát kezeire, illetve ne érintse a telefont, mobiltelefont az arcához. A gyakori kézmosás segíthet az arc és környékének tisztán tartásában, és érdemes a lencse mellett a szemüveg keretét is rendszeresen tisztítani.

Sose feküdjön le aludni sminkben, vagy közvetlenül edzés után, ugyanis ez fokozhatja az akne kialakulását.

5. Ne nyomkodja a pattanásokat

A pattanások nyomkodása fertőzéshez, hegesedéshez vezethet. A legtöbb esetben az akne az ilyen jellegű beavatkozás nélkül is feltisztul. Sok esetben a kozmetikusok nagyon jól hozzájárulnak az akne enyhítéséhez, érdemes havonta eljárni bőrtisztításra.

Amennyiben a pattanásos bőr agresszív kezelésre szorul, forduljon orvosához, a bőrgyógyász által alkalmazható kezelések köre szélesebb.

6. További higiéniai tippek a mindennapokra

A párnahuzatot kétnaponta érdemes cserélni, az ágynemű többi részét hetente.

Legyen külön arcra használt törölköző, amit naponta cserél. A testre használt törölközőt elég hetente cserélni.

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Aktualizálta: Dr. Kádár Eszter

Cikkajánló

Akne
A 12-24 éves korosztály döntő többségének bőrén alakulnak ki pattanások, amit szakkifejezéssel aknénak nevezünk. Bár az aknét gyakran a kamaszkornak tulajdonítják, bármely életkorban előfordulhat, így nemritkán a 20-30 éves felnőttekben is kialakulhat, sőt 40-50 éves korban is fennállhat.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Zubek Krisztina

Dr. Zubek Krisztina

Bőrgyógyász

Budapest