
Tudtad, hogy az ókori egyiptomiak a ricinusolajat szemszárazság és székrekedés kezelésére használták, míg az ajurvédikus gyógyászatban az ízületi gyulladásos fájdalmak és bőrbetegségek kezelésére alkalmazzák? A ricinusbab növényéből a magvak hidegen sajtolásával nyert olajat tehát évezredek óta használják természetes gyógymódként. De ma is különféle egészségügyi és kozmetikai jótékony hatásokat tulajdoníthatunk neki. Hogy mik ezek? Máris mondjuk!
Enyhíti a székrekedést
Hashajtóként a ricinusolaj úgy fejti ki hatását, hogy fokozza a bélösszehúzódásokat, hogy átnyomja a székletet a belekben. Általában a fogyasztást követő 6-12 órán belül segít megkönnyebbülni a székrekedéssel küzdőknek. Igen, tényleg biztonságos hashajtóként, az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) is jóváhagyta a használatát. A székrekedés enyhítésére javasolt adag 1-4 evőkanál 12 éves és annál idősebb emberek számára, bár használat előtt tanácsos konzultálni az orvosoddal.
Hidratáló tulajdonságok
Az olaj hidratáló tulajdonságait gazdag zsírsavtartalma adja. Nedvesítőszerként működik, megköti a nedvességet a bőrben, és gátat képez a nedvességvesztés ellen. A gyártók általában testápolókba, ajakbalzsamokba és sminkbe használják bőrpuhítóként. Hidratáló tulajdonságai miatt a kozmetikumok, szappanok és testápolási termékek gyakori összetevője.

Fotó: kazmulka/Getty Images
A bőr legjobb barátja
Gyulladáscsökkentő, antioxidáns és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik a ricinusolaj. Ezért aztán nem is túl meglepő, hogy (egyelőre kezdetleges) kutatások szerint segíthet csökkenteni az aknés hegeket, finom vonalakat és ráncokat. Az olaj önállóan is használható, de sűrű konzisztenciája miatt érdemes mandula-, kókuszdió- vagy jojobaolajjal hígítani.
Az ízületek is örülnek neki
Az olaj gyulladáscsökkentő tulajdonságai előnyösek lehetnek az ízületi gyulladásban szenvedőknek. Tanulmányok kimutatták, hogy jelentősen csökkent a fájdalom azoknál a résztvevőknél, akik ricinusolaj-kapszulát szedtek, vagy helyileg alkalmazták az érintett ízületekre.
Beindítja a szülést
Terhesség alatt a ricinusolajat hagyományosan a szülés előidézésére használják. Hashajtó hatása irritálhatja a méhet és összehúzódásokat okozhat, miközben fokozza a prosztaglandin termelést, hogy előkészítse a méhnyakot a szülésre. Egy 2018-as tanulmány kimutatta, hogy a ricinusolajat vajúdásra használó terhesek 91%-a sikeres hüvelyi szülést ért el komplikációk nélkül. A terhesség alatti használat előtt azonban feltétlenül konzultálj az orvosoddal.
Rapunzel-projekt?
Sajnos, bármennyire elterjedtek a ricinusolaj hajnövekedést serkentő képességeiről szóló legendák, nincs rájuk tudományos bizonyíték. Az azonban biztos, hogy segíthet hidratálni a hajat, megelőzni a töredezett hajvégeket, és megvédi a fejbőrt a gombás és bakteriális fertőzésektől. Ezek a tulajdonságok önmagukban segíthetik a hajnövekedést és javítják a fejbőr egészségét, a haj növekedését.
A ricinusolaj mellékhatásai
Bár általában biztonságosnak tartják, a túlzott fogyasztás túladagolási tünetekhez vezethet, beleértve a hasi görcsöt, hasmenést, szédülést, ájulást, hányingert és torokszorulást. A helyi alkalmazás egyes személyeknél allergiás reakciókat válthat ki, ezért szükséges egy kisebb bőrfelületen tesztelni a teljeskörű használat előtt. Igen, a ricinusolaj dokumentált egészségügyi előnyei és történelmi felhasználása továbbra is olyan természetes gyógymódot feltételez, amit érdemes használni. Bár tény, hogy hatékonysága egyénenként változó, ezért (és a biztonság kedvéért egyébként is) használat előtt vedd fel a kapcsolatot az orvosoddal.