menu
search
account_circle

Dél-Korea elismerte, hogy tömegesen exportált örökbefogadandó gyerekeket külföldre

külföld
március 26., 14:18

Egy dél-koreai vizsgálat megállapította, hogy az ország kormányai évtizedeken át súlyosan megsértették az emberi jogokat egy ellentmondásos örökbefogadási programmal, amivel legalább 170 ezer gyereket küldtek külföldre.

A jelentés szerint a kormány elégtelen ellenőrzése lehetővé tette a gyerekek „tömeges exportját” profitorientált magánügynökségek által, amik hamisításokat, csalásokat és kényszerítéseket is alkalmaztak.

Az 1950-es évektől kezdve Dél-Korea több gyereket adott örökbe külföldre (főleg nyugati országokba), mint bármelyik másik ország. Bár a dél-koreai kormány azóta szigorított az örökbefogadási eljárásokon, sok örökbefogadott és biológiai szülő továbbra is traumákkal küzd.

photo_camera Illusztráció: CHAIDEER MAHYUDDIN/AFP

Az Igazság és Megbékélés Bizottság által végzett vizsgálat során több száz örökbefogadott nyújtott be panaszt, és eddig 56 embert ismertek el emberi jogi jogsértések áldozataként.

A jelentés szerint a magánügynökségek gyakran hamisították a gyermekek adatait, például elhagyottként tüntették fel őket, hogy könnyebben örökbe adhassák őket. Sok gyereknek emiatt ma is nehézséget okoz a biológiai családjuk felkutatása, és a jogi védelmük is hiányos.

A jelentés javasolja a kormány hivatalos bocsánatkérését és a nemzetközi normák betartását a transznacionális örökbefogadások terén.

Egy érintett nő, Inger-Tone Ueland Shin azt mondta, illegálisan fogadták örökbe Norvégiában, ahol bántalmazták, és soha senki sem vállalta a felelősséget a történtekért.

Dél-Korea 2023-ban törvényt hozott arról, hogy a jövőben minden nemzetközi örökbefogadást kormányzati szerv kezel majd, nem pedig magánügynökségek. (BBC)