Ezeket látta már?

Új korszak a krónikus betegségek terápiájában: lehet, hogy ez lesz a rák gyógyításának kulcsa is?

Orvostudományi kutatások
2025. március 26. 13:54
fiatalkor daganat rák tumor oka kutatás

A kutatók fontos áttörést értek el a DNS-terápiában.

A DNS-sejtekhez való biztonságos eljuttatásában elért áttörés forradalmasíthatja az olyan krónikus betegségek kezelését, mint a szívbetegség, cukorbetegség és a rák. A Pennsylvaniai Egyetem kutatói ugyanis olyan módszert fejlesztettek ki, amely lipid nanorészecskék segítségével juttatja el a DNS-t a sejtekbe.

Alapjaiban változtathatja meg a krónikus betegségek kezelését

A Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvostudományi Karának kutatói jelentős előrelépést értek el a DNS sejtekhez való biztonságos eljuttatásában, amely alapjaiban változtathatja meg a krónikus betegségek kezelését. Az új módszer, amely lipid nanorészecskék (LNP-k) segítségével szállítja a DNS-t, lehetővé teszi a sejtek számára, hogy olyan fehérjéket állítsanak elő, amelyek kulcsfontosságúak a betegségek leküzdésében. Az eljárás nemcsak hatékonyabb, hanem biztonságosabb is, mint a korábbi DNS-átviteli technikák, hiszen ezáltal lényegesen kisebb az immunreakciók kockázata.

A kutatók eredményeit a Nature Biotechnology folyóiratban tették közzé.

Az mRNS terápiákra épül

Az új megközelítés a genetikai orvoslás forradalmára épül, méghozzá COVID-oltásokban használt mRNS terápiákra.

Karikó Katalin és Drew Weissman, MD, PhD Nobel-díjas munkájukban bemutatták, hogyan lehet biztonságos módon módosítani az mRNS-t a szervezetbe való bejuttatáshoz. Bár az mRNS-terápiák gyorsan fejlődtek, korlátozottak a krónikus betegségek kezelésében, mivel az mRNS gyorsan lebomlik a szervezetben, és nehezen céloz meg bizonyos sejttípusokat.

Az új terápia azonban remek megoldást kínál ezekre a problémákra: a DNS aktív marad a sejtekben hónapokig vagy akár évekig, és programozható úgy, hogy képes legyen specifikus sejttípusokat megcélozni.

Sokig nem működött az ötlet

Az LNP-k (vagyis a lipid nanorészecskék) DNS-bejuttatására irányuló korábbi kísérletek azonban kudarcot vallottak, mivel súlyos immunreakciókat váltottak ki, ugyanis a DNS-t szállító részecskék beindították a szervezet belső riasztórendszerét. Ennek kiküszöbölésére a kutatók a sejtek természetes gyulladásgátló molekuláját, a nitro-oleinsavat (NOA) használták.

A laboratóriumi vizsgálatok során minden egér, amelyek a javított DNS-bejuttató rendszert kapta, túlélte, és a kezelt sejtek körülbelül hat hónapig termelték a tervezett terápiás fehérjéket egyetlen adagból. Ez az új módszer tehát nemcsak hosszabb ideig tartó hatást biztosít, hanem kevesebb immunreakciót vált ki, pontosabban célozza meg a specifikus sejteket, és többször is beadható anélkül, hogy elveszítené hatékonyságát.

A jövőbeni tanulmányok a technológia további finomítására és hatékonyságának tesztelésére fognak összpontosítani különböző szövetekben és betegségekben.

Megvan a módszer a korlátlan sejtosztódás ellen? Így akadályoznák meg a rák elburjánzását
Kapcsolódó cikk a témában

Megvan a módszer a korlátlan sejtosztódás ellen? Így akadályoznák meg a rák elburjánzását

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: news-medical.net
# Kutatás # krónikus betegség # rák # Cukorbetegség # szívbetegség # DNS # mrns

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés