szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az ausztrál Earth AI egy speciális algoritmus segítségével mutatta meg, hol lehet réz, kobalt vagy épp arany Ausztráliában. A bányászati cégek mégis szkeptikusak.

A KoBold nevű bányászati startup cég 2024 nyarán jelentette be, hogy az elmúlt egy évtized egyik legnagyobb rézlelőhelyét fedezte fel Zambiában. Most egy másik startup cég igyekszik ezt túlszárnyalni: az ausztrál Earth AI. A TechCrunchnak nyilatkozó vállalat közlése szerint a mesterséges intelligencia segítségével olyan kritikus ásványi lelőhelyeket tárhat fel Ausztrália egyes részein, amelyeket más bányászati ​​berendezések évtizedekig figyelmen kívül hagytak.

Bár azt még mindig nem tudni, hogy ezek vannak-e olyan nagyok, mint a KoBold felfedezése, az irány egyértelmű: az ipar számára nélkülözhetetlen ásványok lelőhelyeit a jövőben valószínűleg mesterséges intelligencia által elemzett adatok mutatják majd meg. Roman Teslyuk, a cég alapítója és vezérigazgatója szerint a bányászatot a jövőben sokkal inkább a technológia határozza majd meg.

Az Earth AI réz-, kobalt- és aranylerakódásokat azonosított Ausztrália északi területén, valamint ezüst-, molibdén- és ónlelőhelyeket egy másik helyen, Új-Dél-Walesben, 500 kilométerre Sydney-től.

Az Ukrajnából származó Roman Teslyuk a Sydney-i Egyetemen doktorált, ahol megismerkedett az ausztrál bányászattal. Az országban a kormány birtokolja az ásványlelőhelyek jogait, és azokat hat évre adja bérbe. A szakember cége által fejlesztett mesterséges intelligencia a lehetséges lelőhelyekre összpontosít, majd felkeresi azokat a vállalatokat, amelyeket érdekelhetnek ezek a területek. A cégek azokban kevésbé bíztak meg a technológiában, mert nem akartak feleslegesen dollármilliókat költeni egy olyan területre, ahol talán van ásványkincs.

Az Earth AI ezért saját fúróberendezést kezdett fejleszteni, hogy bizonyítsa, az általa azonosított helyszínek tényleg olyan ígéretesek, mint amilyennek a szoftver gondolja. A befektetők nemrég 20 millió dollárt – kb. 7,4 milliárd forintot – tettek a cégbe, ami azt mutatja, hogy bíznak a technológiában. Ha pedig bebizonyosodik, hogy a vállalat előrejelzései helyesek voltak, akkor az a jelenleg igen konzervatív bányászati iparágat is modernizálhatja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!