
Törökország ismét politikai válságba került az isztambuli polgármester, Ekrem İmamoğlu – az ellenzék egyik kiemelkedő alakja – letartóztatása óta. Recep Tayyip Erdoğan elnök lépése széles körű tiltakozásokat és politikai feszültséget váltott ki, ami miatt a jegybank rekordszintű, 11,5 milliárd dolláros beavatkozást kellett végrehajtson, hogy stabilizálja a líra árfolyamát, amely történelmi mélypontra süllyedt az első hírekre.
A líra leértékelődése és a politikai bizonytalanság maradandó nyomot hagyhat a gazdaságon, a jegybank pedig továbbra is aktívan jelen van a piacon a stabilitás fenntartása céljából. A kormány vészintézkedéseket is bevezetett – például kamatemelést –, hogy a lakosságot a líra megtakarításokban tartsa, és elkerülje a dollárra váltást. Ennek ellenére a politikai válság megrendítette a befektetői bizalmat, és kérdéseket vetett fel a gazdasági reformprogram jövőjével kapcsolatban.

Törökország gazdaságát felületesen nézve könnyű erősnek látni: a dinamikusan bővülő, sokszínű vegyes gazdaság, jelentős ipari és szolgáltatási szektorral egészségesnek tűnhet, de számos strukturális probléma gyengíti.
Az ország 2002 és 2022 között éves átlagban 5,4%-os GDP-növekedést ért el, amit az erős feldolgozóipar és a bővülő szolgáltatások hajtottak. A kulcsfontosságú ágazatok közé tartozik a textilipar, a gépjárműgyártás és az elektronika, míg a mezőgazdaság továbbra is alapvető szerepet játszik a gazdaságban. Az ütem viszont lassult, 2024-ben (az első adatok szerint) már csak 3,2 százalékkal bővült a gazdaság, évközben pedig technikai recesszióba kerültek.

Ez a látszólagos erő azonban mélyen gyökerező problémákat rejt, például a tartós és magas inflációt, a területi egyenlőtlenségeket és a sérülékeny bankszektort. Az infláció ugyan mutat javuló jeleket, de továbbra is makacs problémát jelent, a járvány előtt években átlagosan 10% körüli értéken mozgott, 2022-es csúcsa óta is csak a felére, 40 százalékra esett (a hivatalos mutatók szerint). Ez jelentősen csökkentette a vásárlóerőt, és gazdasági bizonytalanságot okozott. A költségvetési hiány nehezíthetik a gazdasági helyzetet.
Azt ki kell emelni, hogy az államháztartási pozíciót árnyalja, hogy az államadósságszint alacsony: alig 26 százalékon állt tavaly év végén. Ebben szerepet játszik, hogy a belföldi kitettséget a magas infláció csökkenti, míg a gazdasági növekedés miatt a külföldi állományt is kordában tudják tartani.
A magas infláció miatt Nem is meglepő, hogy a török lakosság gazdasági helyzetről alkotott képe sokkal rosszabb, mint a hivatalos statisztika sugall.
A SONAR kutatóintézet friss felmérése szerint a válaszadók 61,3%-a arra számít, hogy a gazdasági helyzet a következő hat hónapban romlani fog. Közel 65% számolt be pénzügyi helyzetének romlásáról az elmúlt évben, jóllehet a kormány a gazdaság helyreállását hangsúlyozza. Emellett a megkérdezettek 65,3%-a szerint az elmúlt félévben nehézséget okozott az alapvető szükségletek – például az élelmiszer, lakbér és közüzemi számlák – fedezése. Csupán 12,5% tapasztalt javulást pénzügyi helyzetében az elmúlt évben, ami átfogó gazdasági nyomásra utal.
A felmérésből az is kiderült, hogy a válaszadók 57,8%-a támogatná az előrehozott választásokat – aminek a legfőbb oka a gazdasági bizonytalanság és a jelenlegi kormányzati politika iránti elégedetlenség a felmérés szerint.
A politikai feszültségek ellenére a piacok és a líra árfolyama egy múlt heti gyors sokk után stabilizálódtak. Ez részben annak köszönhető, hogy Törökország az elmúlt évtizedben gyakoriak voltak a hasonló politikai válságok: például a 2016-os puccskísérletet vagy a 2023-as pusztító földrengések utáni elégedetlenségi hullámot is túlélte Recep Tayyip Erdogan.
Ugyanakkor a stabil piacokról sugallt képet árnyalja, hogy a jegybank beavatkozásai és vészintézkedései – például a kamatemelések és a shortolás tilalma – hoztak csak – legalább átmeneti – stabilitást az elmúlt egy hétben. A hosszú távú hatások ettől még kérdésesek.
A devizatartalékok kimerülése és az esetleges további politikai feszültségek komoly kockázatot jelenthetnek.
A török központi banknak most volt mozgástere arra is, hogy 12 milliárd dollárnyi valutatartalék átváltásával stabilizálja a líra árfolyamát – számolta ki a Financial Times.
A Török Nemzeti Bank februári hivatalos adatai szerint a teljes bruttó devizatartalék rekordmagasságot ért el, meghaladva a 173 milliárd dollárt (6280 milliárd török lírát). Az összesített tartalék 3,4%-kal, azaz 5,6 milliárd dollárral nőtt az előző heti 167,5 milliárd dollárról. A konvertibilis devizákban tartott külföldi valutakészlet önmagában 4,2%-kal emelkedett, elérve a 93,3 milliárd dollárt.
Urbánus és népi valóság
Törökországon belül jelentős regionális különbségek figyelhetők meg. A nyugati régiók – különösen Isztambul – fejlettebbek és gazdaságilag élénkebbek, mint a keleti térségek. Ezeket az eltéréseket olyan tényezők befolyásolják, mint az infrastruktúra, az oktatás és az egészségügyi ellátás elérhetősége. A kormány célzott intézkedésekkel próbálja kezelni ezeket az egyenlőtlenségeket, de az előrelépés lassú: a kistelepülésen élő lakosság 72 százaléka az átlagbér alatt keresett 2024-ben, míg a városokban élők 69 százalékának keresete haladta meg a szintet.
Törökország gazdasági kilátásai bizonytalanok: az IMF 2025-re 3,3%-os GDP-növekedést prognosztizál, de a politikai instabilitás tartóssá válásával könnyen romolhat, ahogy a gazdasági reformok sikeres végrehajtásától is függ.
A kormány középtávú fiskális programja a magánfogyasztás helyett a beruházás- és exportvezérelt növekedést célozza, amihez átfogó reformokra és költségvetési fegyelemre lesz szükség.
A Világbank szerint a bankszektor bár stabilitást mutat, továbbra is komoly kihívásokkal küzd, mint a magas nem teljesítő hitelállomány és az alacsony nyereségesség. A fizetetlen hitelek aránya 2024 és idén január között közel 30 százalékkal nőtt, de még relatív alacsony, 2 százalékos szinten áll a CEIC adatai szerint. Azt fontos kiemelni, hogy ez még mindig elmarad a 2023 januári 5,3 százaléktól, de az elmúlt hónapokban állt újra növekvő pályára, amiben a Világbank már kockázatokat lát.

Az ipari szektor – a gazdaság egyik fő mozgatórugója – nehézségeit tovább fokozzák az emelkedő energiaköltségek és a gyenge versenyképesség: a koronavírus járvány óta a GDP/munkaóra mutató alapján gyakorlatilag nem változott a termelékenység.
Az egyelőre viszont nem világos, hogy az emberek általános csalódottsága, a növekvő kormányellenes hangulat miatt lépett Erdoğan politikai ellenfelével szemben, vagy a gazdaság okozta társadalmi feszültségeket csatornázta be – mintegy mellékhatásként – a politikai tömegtüntetésekbe. Akármelyik is az igazság, súlyos árat fizethet érte az egyre kevésbé népszerű török elnök:
a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint már januárban népszerűbb volt İmamoğlu Köztársasági Néppártja (CHP), mint Erdoğan Igazság és Fejlődés Pártja (AKP).

A kérdés így most leginkább az, hogy a politikai válság újabb és mélyebb válságot hoz-e magával, mivel az ország gazdaságát hiába feszítik a fent felsorolt ellentétek, rövid távon képes lenne leküzdeni a strukturális problémákat.
Címlapkép: Egy tüntető Mustafa Kemal Atatürk zászlaját lengeti a rendőrök előtt a híres isztambuli Aquaductusánál, miután a letartóztatott isztambuli polgármester, Ekrem Imamoglu támogatására szervezett tiltakozó menetet követően 2025. március 21-én Isztambulban, Törökországban. A fotó forrása: Chris McGrath/Getty Images
Új fegyvert vetett be Ukrajna, az oroszok kifulladtak a fronton - Háborús híreink szombaton
Cikkünket folyamatosan frissítjük az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Videó: nem szórakozott az amerikai lopakodó, berepült az orosz kötelék közepébe
Centiken múlott az ütközés.
Orosz támadásra készült volna a NATO Magyarország szomszédjában, banális okok miatt maradt el a hadgyakorlat
Nem volt pénz a megoldásra.
Centikre volt a megállapodástól a két nagyhatalom, Amerika vámjai azonban közbeszóltak
Régóta húzódik az ügy.
Megszólaltak az orosz milbloggerek: óriásit hibázott Oroszország Krivij Rihben
Teljesen feleslegesen vállalta a kockázatot Moszkva.
Figyelmeztet a guru: most kezdődik csak a tőzsdei vérengzés, négy évtizede nem látott összeomlás jöhet hétfőn
Súlyos következményei lesznek Trump vámpolitikájának.
Videó: ott csapott le Ukrajna Oroszországra, ahol legjobban fáj a hadseregnek
Akár nagy bajba is kerülhet a létfontosságú fegyver utánpótlása.
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg erre neked semmi okod nincsen. Elemezzük a kockázatokat és megmutatjuk, m
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours...
The post E
Hogyan számolták ki az amerikai vámokat?
Tegnap óta mindenki azt találgatja, hogyan számolták ki az amerikai vámokat. A bemutatott ábrán az amerikai termékekre fizetett vámok plusz forgalmi adó plusz deviza manipuláció (jelentsen ez b
Erdőtűz és demencia
Egy nemrég megjelent kutatás szerint az erdőtüzek miatt keletkező finom részecskék jelentős mértékben hozzájárulhatnak a demencia kialakulásához.
5%-os THM-mel elérhető lakáshitel: lehetőség vagy csapda?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! 5%-os THM-mel elérhető lakáshitel: lehetőség vagy csapda? Áprilistól több millió forintot spórolhatnak a hiteligénylők 2025. április 1-től új le
A FIRE legnagyobb átverései
Előrebocsátom, hogy hiszek a FIRE mozgalomban, szerintem nagyon sokan sokat köszönhetünk neki, de még azok is profitálhatnak belőle, akiknek nem céljuk a korai nyugdíj. Ebben a bejegyzésben még


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.