A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványának gazdálkodásával kapcsolatban súlyos problémákra derült fény az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéstervezetében. A dokumentum szerint több százmilliárd forintnyi alapítványi vagyont kezeltek átláthatatlan struktúrában, amely jelentős vagyonvesztéshez vezetett. Azonban a végső, nyilvánosságra hozott ÁSZ-jelentésből eltűnt az egyik legfontosabb szereplő, az MBH Bank neve - írta meg a Telex.
A Direkt36 birtokába került eredeti jelentéstervezet alapján az MNB-alapítvány vagyona mellett 170 millió eurós (közel 70 milliárd forintos) hitelt is felvett az Optima Befektetési Zrt., amelyet az MBH Banktól kapott. A végleges ÁSZ-jelentésben viszont az MBH Bank neve helyett csak a „hitelező bank” kifejezés szerepel, ami kérdéseket vet fel az ügy transzparenciájával kapcsolatban.
A jelentés publikálása előtt Matolcsy György alapítványa megpróbálta megakadályozni annak nyilvánosságra hozatalát, nemzetbiztonsági kockázatokra és spekulációs támadásokra hivatkozva. Az ÁSZ azonban elutasította ezt, és végül bűncselekmény gyanúja miatt feljelentést tett, aminek következtében a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást indított hűtlen kezelés gyanújával.
Az MBH Bank háttérben maradása különösen érdekes, mivel Mészáros Lőrinc tulajdonosi köre és az állami szerepvállalás miatt szorosan kapcsolódik a politikai és gazdasági elit vezetőihez. Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György jegybankelnök bizalmi köre is érintett lehet az ügyben. Az egyelőre tisztázatlan kérdések közé tartozik, hogy miért kellett egy alapítványnak banki hitelt felvennie, és milyen következményei lehetnek az ÁSZ jelentésének.
A botrány kapcsán felmerülő kérdésekre egyelőre nincs egyértelmű válasz, de a nyomozás előrehaladtával kiderülhet, hogy milyen felelőssége van az érintett szereplőknek az alapítványi vagyon gazdálkodásában.