új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • A Fővárosi Közgyűlés szerdai üléséről szóló közvetítésünket lezárjuk.

  • A szavazások eredményeképpen

    • Bódis Kriszta – akinek a jelölése heves tiltakozást váltott ki a Fidesz-frakcióból, Szentkirályi Alexandráék élesen támadták a Tisza Pártot – a Fővárosi Szociális Közalapítvány tagja lett.
    • Megszavazták a Fővárosi Klímaügynökség Budapesti Közművekbe történő beolvasztását is. Karácsony Gergely az ügyben vétóval fenyegetett az ülésen.
    • Emelik a repülőtéri 100E busz tarifáját, de a bérletesek kedvezményesen vehetik igénybe a járatot.
    • Létrejön a Közterületi Koordinációs Fórum.
    • Nem kap szivárványszínű kivilágítást a Kolosy téri templom. A javaslat már az ülés előtt komoly vitát váltott ki, itt írtunk róla bővebben.
    • Emléket állítanak az 1944-es roma lágerlázadás hőseinek.
  • Több mint ötven napirendi pontot tárgyalt a délelőtt 9 órakor kezdődött Fővárosi Közgyűlés. Az estébe nyúló – tüntetők bekiabálásaival is tarkított – vita 19 óra után ért véget. A szavazások előtt szünetet rendelt el Karácsony Gergely.

  • Döme Zsuzsanna, a Kutyapárt társelnöke amellett érvelt, hogy szervezzék meg a 4-6 underground fesztivált, mire Karácsony Gergely mosolyogva megjegyezte: szívesen felterjesztem főpolgármester-helyettesnek.

  • Szécsényi Dániel cinikusnak tartja a Párbeszéd módosítóját, ezért arra nem is vesztegetett szót. A Sarlós Boldogasszony Plébániatemplom díszkivilágítása egyébként nem kerülne a fővárosnak pénzbe, azt a plébánia fizetné.

    Barabás Richárd a vitában azt mondja, az egyházak intézmények és mint olyanok kritizálhatók, különösen, ha összefonódnak az állammal. Szerinte a kormány védi az egyházi bűnelkövetőket. A Párbeszéd politikusa szavai szerint:

    Egy körmenettől még egy gyermek sem lett katolikus

    – vont párhuzamot a Pride-al kapcsolatos kommunikációval.

    Méltatlan provokáció Barabás módosító javaslata, mely a templom szivárványszínű kivilágítását kezdeményezi Vitézy Dávid szerint. Ezt a vitát a Párbeszédnek a kormánnyal kell rendeznie, ezért azt kérte a főpolgármestertől, hogy vonassa vissza a módosítót.

    Ne gyalázzák meg a közgyűlést ezzel az arcpirító javaslattal!

    – kérte Vitézy Dávid Karácsony Gergelytől.

  • A képviselők hosszú percek óta a drogstratégiáról vitáznak, a diskurzusba viszont számos más témát is beemeltek, amelynek hatására Karácsony Gergely arra tett javaslatot, hogy zárják le a vitát. A főpolgármester kérését leszavazták a képviselők.

  • Porcher Áron (Tisza) többek között azzal érvelt a fórum létrehozása mellett, hogy valamennyire optimalizálják a párhuzamos működést a különböző hatóságok és szervezetek között, valamint hogy a fórum a közös problémákat közösen oldaná meg. Három havonta tartandó, egyeztető platform formájában működne a fórum.

    Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) felajánlotta, hogy szívesen leülnek beszélgetni Porcher Áronnal, hogy képbe hozzák, hogyan működnek a kerületek. A képviselő úgy látja, a Tisza Párt megoldások helyett újabb bizottságokat akar létrehozni, helyette a már működő megoldásokat kellene kiterjeszteni.

    Ordas Eszter, a Tisza Párt frakcióvezetője a következő napirendi pontban a Budapesti Vízgazdálkodási Munkaprogram elkészítése mellett érvelt.

  • A közgyűlés tárgyalta Vitézy Dávid arról szóló előterjesztését is, amely a Budapesti Klímaügynökség tevékenységének a BKM Budapesti Közművek divíziójaként való folytatására tett javaslatot.

    Gulyás Gergely Kristóf a Budapesti Klímaügynökség sorsáról szóló vitában arról beszélt, hogy Vitézy Dávid csak beolvasztaná egy másik cégbe azt, de tovább kellene menni, mert ezzel megmaradna az intézmény „kifizetőhely jellege”. A kormánypárti képviselő arra tett javaslatot, hogy számolják fel az ügynökséget.

    Vitézy Dávid nem támogatta Gulyás Gergely Kristóf módosító javaslatát. A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője leszögezte: nem megszüntetni akarja a klímaügynökség tevékenységét, hanem hatékonyabbá tenni. Vitézy Dávid arra is rámutatott, a Budapesti Közművekben van messze a legtöbb épületenergetikai tudás az intézményrendszerben.

    Karácsony Gergely a kormánypárti javaslatot legalább őszintének tartja: „Zárjuk be az egészet, nincs klímaváltozás, most már úgyis Trump az elnök.” A főpolgármester megjegyezte azt is: „Harmadjára terjeszti elő Magyarország zöldpártja – nem tudom értik-e az iróniát –, hogy ne legyen klímaügynökség. Ez elképesztő.” Karácsony Gergely Vitézy Dávidék javaslatát sunyinak nevezte, a BKM-be történő beolvasztást egyébként sem tartja életszerűnek. „Ahol az emberek fizetése van kifizetve, az hogy tud kifizetőhely lenni?” – tette fel a kérdést a főpolgármester, hozzátéve: „Az előterjesztés politikai kivégzése a klímaügynökségnek.”

    Karácsony Gergely a leendő panelprogramról is beszélt, történelmi bűnnek nevezve, hogy az elmúlt időszakban nem volt ilyen. A főpolgármester végül közölte:

    Még soha nem élt a főpolgármesteri vétó lehetőségével, de ha Klímaügynökséget érintő javaslatot megszavazzák, akkor megvétózza azt.

    Vitézy Dávid azzal kontrázott: lehet, hogy a főpolgármester képzelőerejét meghaladja, hogy a BKM integráljon egy hatfős céget, de a BKM vezetése ezt meg tudja oldani. A frakcióvezető úgy látja, két szentkirályis üvegben több szén-dioxid van, mint amennyit a klímaügynökség a teljes működése során megtakarított.

    „Milyen zöld főpolgármester az, amelyik az ellen érvel, hogy sétálóutcák jöjjenek létre?” – vágott vissza Vitézy Dávid, utalva az ülés egyik korábbi vitájára.

    Kapcsolódó
  • A római-parti gát vitájában a főpolgármester szót adott Olti Gergelynek, mint a hullámtérben élők szószólójának. Ő beszédében azt mondta, a lakossági egyeztetést elcsalták, az arról szóló jegyzőkönyveket meghamisították. Több parti büfé is csatornázatlanul működik, árvíz esetén az emésztőket kimossa a víz a partra, az emberek ezért fertőző iszapban tapicskolnak – hívta fel a figyelmet. Meglátása szerint a főváros magántőke bevonása nélkül képtelen fenntartani egy ekkora közterületet a közfunkcióival.

    Arra kérte a képviselőket, hogy hallgassák meg a lakosságot, aminek egy népszavazás adhatna formát.

    Az építést jelenlegi formájában támogató Civilek a Rómaiért nevében felszólaló Tálosné Vass Katalin szerint pontot kellene tenni az ügy végére. Mint fogalmazott, az ötéves előkészítési munkában a hullámtériek is részt vettek. Aki hullámtérbe épít, az nem számíthat arra, hogy megvédik a vagyonát – idézte a miniszterelnök szavait.

    Hazudsz, hazudsz

    – kiabált közbe többször is Egri Gábor, a partéli gát megépítésében érdekelt nagyvállalkozó. 

    Nem a nyomvonal a kérdés, hanem az, hogy ha ma nem szavazzák meg, az valódi forrásvesztést okoz, az áttervezés és a kérdés újranyitása olyan kockázatokat rejt, ami az árvíz fenyegetettség ismeretében nem vállalható – húzta alá Tálosné.

    Mint ismert, tavaly december 18-án fogadták el a Nánási út – Királyok útja nyomvonalat, akkor a Duna-parti Építési Szabályzat (DÉSZ) módosítása ellen Tálosné szerint senki sem szólalt fel.

    Az ülésteremben demonstrálók kikérték maguknak, hogy az óbudai alpolgármester, Béres András fővárosi képviselői hozzászólásában ingatlanspekulánsoknak nevezte őket.

    Ha nem sikerül most az Energiaügyi Minisztériumhoz a támogatási igényt benyújtani, akkor 28 milliárdos uniós támogatást bukhat a főváros. A problémáról itt írtunk részletesebben.

    „Találkozunk Hágában, a bíróságon” – kiabálta be búcsúzóul Egri Gábor.

    Frissítés: az Energiaügyi Minisztérium miniszterhelyettese, Czepek Gábor Facebook videóban üzent az ügyben a főpolgármesternek.

  • Az ebédszünet után a Budapest Brand került napirendre.

    Gál József (Podmaniczky Mozgalom) kifejtette, hogy a Fővárosi Közgyűlés a Budapest Brand alapítója, tulajdonosa. A tulajdonos úgy döntött, hogy átvizsgálják a Budapest Brandet, a feladatot egy bizottságra bízva, de „a Budapest Brand ezt nem ismeri el”, és késve szolgáltat adatot. A javaslat szerint az alapító hat pontban szólítaná fel a Budapest Brandet többek között teljes körű együttműködésre.

    Havasi Zoltán (Fidesz) arról beszélt, a bizottság tagjaiként úgy érzik, hogy látszat-együttműködés történik a bizottság tagjai és a vezérigazgató között, utóbbi sok esetben inkább különböző akadályokat gördít az elé, hogy a kért dokumentumokat megismerjék.

    Barna Judit Annamária (Tisza) aggályosnak tartja, hogy anonimizáltan kell megnézniük anyagokat. „Sajnos nagyon durván hátráltatva vagyunk” – jelentette ki a képviselő.

  • A Podmaniczky Mozgalom javaslatára a reptéri expressz 100E buszjárat tarifája a Budapest-bérletesek (kivéve félhavi) számára olcsóbb, míg a turisták számára drágább lesz. A bérlettulajdonosok a 100E-re megváltandó jegyet a mindenkori BKK-menetjegy árának kétszereséért kapnák (azaz a tervezett jegyáremelés elfogadása esetén 1000 forintért). A tarifaváltás-egyenleg semleges lesz, miközben a busz hosszabb útvonalon, egészen a Nyugati térig közlekedne. A hálózatbővítéshez (férőhelykilométer-növeléshez) szükséges forráshoz tesz hozzá a BKK-menetjegyek áremelése 450-ről 500 forintra. Ez éves szinten 800 millió forint pluszbevételt hozhat.

    A turisták (bérlettel nem rendelkezők) a reptéri buszjegyet az eddigi 2200 forintos ár helyett 2500 forintért válthatnák meg. A díjtételek október 1-étől változnának.

    Karácsony Gergely főpolgármester szerint miért ne lehetne annyi a jegyár, mint Debrecenben? Az inflációt követő jegyár emelésének megszavazása kapcsán arra biztatta a Tisza képviselőit, hogy ne féljenek.

  • Budai fonódó észak-déli villamoshálózat bevált, utasszám növekedést hozott, ezért a déli irányba a Kopaszi-gát felé továbbfejleszteni érdemes az előterjesztő Vitézy Dávid szerint. „Ennek a terve kész, ott van Lázár János fiókjában”.

    – hangsúlyozta a Podmaniczky Mozgalom vezetője.

    A pesti oldali Bajcsy-Zsilinszky úti villamos fejlesztés kapcsán viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy amennyiben lejárnak a végső határidők, elbukhatjuk az uniós kivitelezési forrásokat, ezért Vitézy Dávid azt javasolja, hogy

    a Bajcsy-Zsilinszky úti villamos tervezését a főváros saját forrásából előfinanszírozza

    annak érdekében, hogy a tervek hiányában nehogy a végén elbukja a Főváros a Lehel téren végződő 14-es, és a Deák téren végződő 47-es és 49-es villamos összekapcsolását finanszírozó uniós forrásokat.

  • A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén Karácsony Gergely és Vitézy Dávid egymásnak esett. Nem sokkal később a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője a Facebookon posztolt.

    „Férfiasan be kell vallanom: bedőltem Karácsony Gergely átverésének. Pedig, ha valakinek, nekem illett volna megtanulnom már, hogy még azt is kétkedéssel kell fogadni, ha főpolgármester úr csak kérdez valamit” – írta Vitézy Dávid, hozzátéve, hogy kedd este még közös, Karácsony–Vitézy módosító javaslatot nyújtottak be az erzsébetvárosi sétálóutcák bővítése érdekében, ehhez képest szerda reggel már a Demokratikus Koalícióval és a Fidesszel közösen levetette a napirendről a javaslatot.

    Arra hivatkozott a főpolgármester, hogy »nem demokratikus«, ha a Fővárosi Közgyűlés gyakorolja a törvényben foglalt jogköreit a kerület egyetértése híján

    – folytatta Vitézy Dávid. Közölte, hogy amikor a parkolási rendelet módosítását javasolta nemrég, akkor sem zavarta több kerület kritikája a főpolgármestert.

    „Úgy tűnik, Gyurcsány Ferenc pártja megzsarolhatta Karácsony Gergelyt, aki szembemenve minden eddigi forgalomcsillapítási és zöldpolitikai elvvel, hirtelen azt kezdeményezte és azért szavazott, hogy ne bővüljön a sétálóutca-hálózat a Madách téren, a Kazinczy utcában vagy a Dob utcában – írja Vitézy. – Belső-Erzsébetvárosban tarthatatlan állapotok uralkodnak. A Madách téren a gyalogosok az autók közt tudnak csak átsétálni járda híján. A Kazinczy vagy a Dob utcában a gyalogosok éjjel-nappal lefolynak a járdákról, és rögtön taxik dudálják le őket. Nemcsak élhetőségi, de közlekedésbiztonsági szempontból is tarthatatlan a helyzet.”

    Vitézy Dávid közölte, a forgalmi rend a Fővárosi Közgyűlés kizárólagos hatásköre.

    „Nekünk kellett volna lépni – mégis, a DK, a Fidesz és az ez ügyben hozzájuk csapódó Kutyapárt inkább levette napirendről a javaslatot – írja a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője. – Karácsony és Niedermüller öt éve nem tettek ez ügyben semmit, és most megint a demokráciába burkolózva folytatnák a semmittevést. Ma már eszünkbe sem jutna, hogy a Madách tér a Károly körút felőli oldalon újra parkoló legyen. Ezt tíz éve változtattuk meg, amikor a BKK-t vezettem.”

  • „Genderpropagandista, a Csipke Józsika című gyermekkönyv szerzőjének nincs helye a Fővárosi Szociális Közalapítvány élén” – mondta Szentkirályi Alexandra arról, hogy Bódis Krisztát ismét a budapesti intézmény vezetőjének ajánlotta a Tisza képviselőcsoportja. A Fidesz frakcióvezetője szerint Bódis Kriszta nevét terjesztették korábban elő, most pedig Horváth Krisztináét. „Ha átment volna a múltkori ülésen a javaslat, akkor egy fantomot ültetett volna az alapítvány élére?” – tette fel a kérdést. 

    Bujdosó Andrea, a Tisza képviselője hosszú méltatással vette védelmébe, egyebek mellett megjegyezve, hogy a Belügyminisztérium társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkárától vehette át a Balázs János-díjat a hátrányos helyzetű emberek felzárkóztatásáért. Porcher Áron felidézte, hogy Bódis évtizedek óta dolgozik az ózdi szegregátumban a legszegényebbekkel, ismeri a magyar valóságot. A nevéről szólva megjegyezte, a Bódis szerzői név, éppúgy, mint ahogy Kovács Petra is – utalt Matolcsy Ádám esetére.

  • Megjelent a Fővárosi Közgyűlés ülésén Szabó Bálint is, akit a tegnapi tüntetésen a Dunából mentettek ki a rendőrök; újraélesztésre is szükség volt. A volt szegedi képviselő próbált hozzászólni a napirend előtti vitához, valamint a beszámolót tartó rendőrfőkapitánynak igyekezett kérdéseket feltenni.

  • Budapest rendőrfőkapitánya, Terdik Tamás beszámolt a fővárosi elmúlt éves tevékenységéről. A BRFK számai szerint a rendőri eljárásban regisztrált bűncselekmények száma 28 százalékkal emelkedett. 

    A közterületen elkövetett bűncselekmények 4,4 százalékos emelkedést mutatnak. Az emberölések száma 35-ről 29-re csökkent; a szándékos, befejezett gyilkosságok felderítési aránya 100 százalék volt, itt 13-ról 9-re csökkent az elkövetési szám.

    Az elmúlt évben az utakon 92 ezer sebességtúllépés történt, ez ellen az önkormányzatokkal közösen küzdenek. A II. és III. kerület önkormányzata összesen 12 trafiboxot telepített a legkritikusabb pontokra. A közúti balesetek száma 6,3 százalékkal csökkent.

    A főkapitány arról is beszélt, hogy 1435 esetben biztosítottak a gyülekezési törvény hatálya alá tartozó demonstrációt, ezek közül 13-at tiltottak be, ez az esetek alig egy százaléka volt.

    Arra a képviselői kérdésre, hogy a rendőrség a gyülekezési törvény módosítását követően indított-e arckép felismerésre alkalmas köztéri kamera beszerzést, kitérő választ adott.

  • Vitézy Dávid úgy látja, hogy DK–Fidesz-nagykoalíció van formálódóban autós nagykoalícióként, ami kiáll a belváros forgalomcsillapítása ellen, és leveteti a napirendről a sétálóutcák bővítését. A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője szerint Karácsony Gergely szembemegy azzal, amit a saját könyvében és a programjában állít.

    Nem tudom, Gyurcsány Ferenc mivel fogta meg főpolgármester urat tegnap este óta, de úgy látszik, hogy hirtelen kihátrált ebből a javaslatból

    – fogalmazott Vitézy Dávid, aki még azt is odaszúrta Karácsony Gergelynek, hogy „Szégyellje magát!”.

    Karácsony Gergely válaszában jelezte: „önnek az volt a plakátjára írva, hogy pártpolitika helyett valódi várospolitikát”. A főpolgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy a kerületi polgármester kérte, ne tárgyalják az előterjesztést, mielőtt egyeztetnének, ha pedig ebben valaki pártpolitikát lát, „akkor nem érti, miről szól a demokrácia”. Karácsony Gergely hangsúlyozta, teljes mértékben egyetért azzal, hogy Belső-Erzsébetvárosban jelentős forgalomcsillapításra van szükség.

    Szégyenteljes valakire azért azt mondani, hogy szégyellje magát, mert egy demokratikus játékszabályt komolyan vesz. Ez nagyon béna

    – szólt vissza Vitézy Dávidnak a főpolgármester.

    A Demokratikus Koalíció közleményben is megszólalt az ügyben: „Vitézy Dávid Fidesz-DK együttműködést emlegetve akadt fenn azon a Fővárosi Közgyűlésben, hogy nem került napirendre, hogy ő hogyan és mit csinálna Erzsébetvárossal az erzsébetvárosiak, és az általuk demokratikusan megválasztott városvezetés megkérdezése nélkül. Vitézy Dávidot Déri Tibor DK-s fővárosi képviselőnek kellett emlékeztetnie arra, hogy nem ő Erzsébetváros polgármestere, valamint, hogy mások feje felett, a megkérdezésük nélkül a Fidesz szokott dönteni: »Vegye le a fideszes gúnyát, mert még nem vetkőzte le magáról teljesen, és egyeztessen!« – fogalmazott a DK képviselője a Fővárosi Közgyűlésben”.

  • Baranyi Krisztina a gyülekezési törvény módosításával kapcsolatban kijelentette: „Orbán Viktor olyan határt készül átlépni, aminek a túloldalán már Oroszország van.” A ferencvárosi polgármester szerint ez nem gumicsont, nem kommunikációs csapda, az ő dolguk pedig nem elkerülni, hanem megvívni ezeket az ütközeteket.

    Amikor betiltják a Pride-ot, akkor nem lapítanunk kell, hanem szivárványba öltöztetnünk a várost

    – jelentette ki Baranyi Krisztina, aki azt kérte, ha már Karácsony Gergely nem vette napirendre az erre vonatkozó előterjesztéseit, a közgyűlés támogassa.

    A tiszás Molnár Dániel úgy vélekedett, a Fidesznek az a célja, hogy

    ne arról kelljen beszélni, ami valóban történik ebben az országban, néhány hónap múlva vége a hatalmuknak. Csalnak és lopnak.

    A képviselő szerint az Alaptörvény módosításának célja a megfigyelőállam kiépítése. Molnár Dániel leszögezte, nem játszhatnak folyton a Fidesz szabályai szerint, ezért nem támogatják a javaslatok napirendre vételét.

    Barabás Richárd (Párbeszéd) ugyanakkor azt kérte, hogy támogassák a javaslatokat, mert ezt kérték a tegnapi, hídfoglaló tüntetés résztvevői is. A demonstrációról szóló tudósításunkat itt olvashatja.

    Szécsényi Dániel (Fidesz) hangsúlyozta:

    Ma Magyarországon mindenki azzal él együtt, akivel akar. Az állam ebben szabadságot ad, mindenki azt szeret, akit akar.

    A képviselő viszont jelezte, az államnak ahhoz van köze, hogy betartsák a törvényeket a gyermekvédelem területén is. A Tiszához a következő kérdést intézte: „A genderpropagandista Bódis Krisztát felvállalják, miért éppen ebben a kérdésben nem tudnak állást foglalni?”

    A szintén kormánypárti Gulyás Gergely Kristóf a Pride-ot politikai mozgalomnak tartja, ami többek között az ideológiai nyomásról szól.

    A Tisza ebben az alapvető kérdésben sem képes őszintén beszélni. Adjanak egyenes választ, támogatják-e a Pride-rendezvényeket, támogatják-e, hogy a szexualitás nyíltan megjelenjen Budapest utcáin, amelyet gyermekek is láthatnak?

    – szegezte a kérdést a Tisza-frakciónak a képviselő.

    A közgyűlés végül nem vette napirendre a Pride-ra vonatkoző előterjesztéseket.

  • A Római-part ügyében demonstrálók az ülésteremben is megjelentek, és molinókat tartanak a magasba. Az egyiken az alábbi felirat olvasható: „A part már most romokban hever, és ezután még romosabb lesz.”

  • Kezdődik a Fővárosi Közgyűlés ülése, köszöntjük olvasóinkat. A maratoninak ígérkező esemény nyílt ülésén több mint 50 napirendi pontot tárgyalnak meg, ezek közül a legnagyobb visszhangra a Kolosy térnél álló Sarlós Boldogasszony Plébániatemplom díszkivilágításának ügye számíthat, itt a kérdés, hogy támogatják-e Barabás Richárd (Párbeszéd) módosítóját, mely szerint lehessen szivárványszínnel megvilágítani az épületet.

    Még el sem kezdődött a Fővárosi Közgyűlés ülése, de a Városháza előtt már körülbelül 80-100 ember tiltakozik a Római-part védelmére megépíteni tervezett védmű kijelölt nyomvonala ellen. Arról, hogy mi a problémájuk a gáttal, tegnap itt írtunk részletesebben.

Bezárás