Hogyan működhet a BYD ötperces gyorstöltője?

2025 / 03 / 26 / Pőcze Balázs
Hogyan működhet a BYD ötperces gyorstöltője?
A tisztán elektromos autókkal kapcsolatos egyik leggyakoribb ellenérv, hogy kényelmetlenül sok időt kell a töltő mellett ácsorognunk, mire útra készek lesznek. A kínai BYD most azt ígéri, hogy néhány perc alatt négyszáz kilométernyi hatótáv kerül Han L nevű új szedánjukba.

A Tesla tavaly novemberben jelentette be, hogy 2025-ben kiépítik az egyre több gyártmányú autóval használható Supercharger hálózatuk negyedik generációját, ami 500 kW-os töltésre lesz képes, a korábbi változat 250 kW-jához képest. Már ez utóbbival is 150-200 mérföldnyi elektromosságot tudunk tankolni negyed óra - húsz perc alatt, modelltől függően, ám a kínai BYD-nál még a Supercharger V4-nél is tovább emelték a tétet:

Super-e Platformjuk 1000 kW-ra képes, ami öt perc alatt biztosít kétszázötven mérföldnyi, azaz négyszáz kilométernyi autózást.

Hogy ez mennyire hihető, illetve hogyan lehetséges, arra a TechCrunch-nál is kíváncsiak voltak, így összegyűjtötték, hogy az elérhető információk alapján mi állhat az innováció hátterében. A 83.2 kWh-s, a Li-NMC (lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid) aksiknál stabilabb LFP (lítium-vasfoszfát) akkumulátor 945 Volt feszültségen működik, ami magasabb, mint más EV-k 4-800 voltos rendszerei. Előbbiek például a Tesla Model 3 vagy a Volkswagen ID3, míg utóbbiak a Porsche Taycan vagy az Audi e-Tron GT.

A magasabb feszültség alacsonyabb üzemi hőmérsékletet jelent, ám az 1 MW-os töltés így is nagy hőt termel, talán ezért döntött úgy a BYD, hogy valójában két, 500 kW-os porttal látja el a Han L-t. És ehhez persze kellenek a megfelelő töltőállomások is, amelyekből az ígéretek szerint négyezret telepít majd a cég Kína-szerte. És ha már ígéreteknél tartunk: a TechCrunch felhívja arra a figyelmet, hogy a hatótávot Kínában sokkal optimistábban állapítják meg, mint az Egyesült Államokban, így valószínűbb, hogy négyszáz helyett kétszázhatvan kilométert jelent majd az öt perc gyorstöltés a gyakorlatban.

Mindeközben a BYD a technológia mellett a pénzügyekben is igyekszik nyomást gyakorolni a Teslára. Először előzték meg Elon Muskékat árbevételben: huszonkilenc százalékos növekedés mellett százhét milliárd dollár bevételt könyvelhettek el a vetélytársuk kilencvennyolcával szemben. Azt azonban fontos kiemelni, hogy a BYD plug-in hibrideket is forgalmaz, sőt, az árbevételének az ötöde mobiltelefonok értékesítéséből származik. Emellett a nyeresége is kisebb a Tesláénál.

(Borítókép: Leon Neal/Getty Images)


“A XXI. századot az űrben fogják írni” - épül Magyarország űrközpontja, ahol egyedülálló műholdprogram alapjait teszik le
“A XXI. századot az űrben fogják írni” - épül Magyarország űrközpontja, ahol egyedülálló műholdprogram alapjait teszik le
A Remtech gyártóközpontban már jövőre megkezdődik a munka.
A jövő internete ezzel az eszközzel kezdődik, és hidd el, a neted hálás lesz érte
A jövő internete ezzel az eszközzel kezdődik, és hidd el, a neted hálás lesz érte
Új szintre emeli az otthoni hálózatod sebességét és stabilitását.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!