Belföld

Ruszin-Szendi Romulusz szerint levelek bizonyítják, hogy nem volt teljesen önkéntes a részvétel a katonai kiképző programban

Adrián Zoltán / 24.hu
Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt kongresszusán.
Adrián Zoltán / 24.hu
Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt kongresszusán.
Sok feltételnek kell megfelelni ahhoz, hogy valakinek a kezébe adjanak egy éles kézigránátot – mondta lapunknak Ruszin-Szendi Romulusz. A volt vezérkari főnök, aki ma már a Tisza Párt szakértője, elmondása szerint a negyedik héten fogott kézbe először ilyet, az alapkiképzése végén. Úgy véli, hogy a honvédelmi miniszternek – „aki még a sorkatonaságot is elkummantotta” – minimum fel kellene ajánlania a lemondását. Éles kézigránátot még a tartalékosok kezébe sem adtak – ezt már Novák Előd mondta el lapunknak a saját tapasztalatai alapján.

Megkérdőjelezhető, hogy mennyire önkéntesen vesznek részt a közigazgatásban dolgozók a számukra szervezett katonai gyorstalpalón, a tavalyi év elején meghirdetett adaptív védelmi programban – mondta a 24.hu-nak Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök.

„Vannak levelek a birtokomban, amelyek arról szólnak, hogy «nagyon melegen ajánlott» a kormánytisztviselőknek részt venni ebben a programban” – jelentette ki a Tisza Párt szakértője.

A jól felkészült, tapasztalattal rendelkező tiszteket, altiszteket kirúgták a Magyar Honvédségtől, és most létszámot szeretnének produkálni legalább a tartalékos rendszerben, és minden követ megmozgatnak azért, hogy a miniszterelnöknek azt tudják jelenteni, hogy milyen sikeresek vagyunk, mennyi ember jelentkezett

– tette hozzá.

Mint ismert, a Magyar Honvédség vezetői azzal védekeztek az újdörögdi gyakorlótéren történt súlyos balesetet követően, hogy a kormánytisztviselők önként, saját felelősségre vettek részt a honvédelmi felkészítőn. A balesetben egy 29 éves, a Miniszterelnökségen dolgozó kormánytisztviselő nő két kezét elvesztve szenvedett súlyos, életveszélyes sérüléseket, és a kiképző katona is megsérült, miután a nő kezében felrobbant egy kézigránát.

A közigazgatási tisztviselők számára szervezett honvédelmi alapismereteket nyújtó képzést egyébként a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára, Panyi Miklós is elvégezte. Ennek kapcsán arról beszélt: „Azért fontos, hogy a közigazgatás és a honvédelem közelebb kerüljön egymáshoz, mert az elmúlt években több olyan kihívás is érte Magyarországot – így a koronavírus-járvány vagy az ukrán-orosz háború –, aminek keretében a közigazgatás és a honvédelem kiemelt kapcsolódására, összhangjára volt szükség. Azzal, hogy a közigazgatásban dolgozók értik, hogyan működik a honvédelem, és alapvető ismereteket sajátítanak el, sokkal eredményesebb lehet az ilyen feladatok végrehajtása a jövőben.”

Azt már hétfőn a parlamentben az MSZP-s Gurmai Zita is feszegette, hogy a programban való részvétel sok helyen „erősen ajánlott”, és kényszerből, az állásuk elvesztése miatti félelemből csatlakoznak a kormánytisztviselők. Arról is megkérdezte Orbán Viktort, helyesnek tartja-e, hogy egy kéthetes képzés során éles kézigránátot adnak civilek kezébe, és ki viseli ezért a felelősséget. A miniszterelnök megkerülte a választ, arra hivatkozott, hogy zajlik a vizsgálat, tíz év alatt ez volt az első hasonló baleset, ugyanakkor ocsmány hazugságnak minősítette, hogy bárkit kényszerítenének a kiképzésen való részvételre.

Mire elég a kéthetes kiképzés? – tettük fel Ruszin-Szendi Romulusznak a kérdést.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik