KezdőlapÉletmód„Rákot diagnosztizáltak nálam, hónapjaim voltak hátra, aztán a legundorítóbb dolog megmentette az...

„Rákot diagnosztizáltak nálam, hónapjaim voltak hátra, aztán a legundorítóbb dolog megmentette az életemet”

-

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Egyelőre kísérleti fázisban van, de a székletátültetés, mint gyógymód, sikert vallott ott, ahol a kemoterápia elbukott: ez a furcsa orvosi beavatkozás egy harmadik stádiumú bélrákos férfi életét mentette meg, amikor már azt hitte, számára az idő lejárt…

Tim Story egy mississippi-i középiskolában dolgozott, mint futballedző. 49 éves volt, amikor furcsa fájdalmat kezdett érezni az oldalában. Ekkor derült ki, hogy harmadik stádiumú bélrákja van. Az élete következő két évében a földi poklot járta meg. Több kemoterápiás kezelést próbált ki, hasztalanul.

A férfival ugyanis azt közölték, a rákja tovább terjedt, és már csak hónapjai vannak hátra. „Nem vagyok egy sírós fajta, de a feleségemmel együtt könnyeztünk a kanapén aznap” – idézte fel az emléket a jelenleg 53 éves Tim az NBC Newsnak.

Mivel nem sok veszítenivalója maradt, a futballedző úgy döntött, részt vesz egy klinikai kísérleten. Egy kórházra bukkant Houstonban, ahol egyelőre csak tesztelik a székletátültetést, mint gyógymódot a bálrákos betegek esetében.

Tim vállalta a kísérletet: egy olyan személytől kapott mintát, akit a rák előrehaladott stádiumából gyógyítottak ki teljesen, immunterápiával. „Tudtam, hogy afféle kísérleti nyúl vagyok, de az egyetlen másik lehetőség az volt, hogy otthon maradok, és ezt nem akartam megtenni” – vallotta a férfi.

Story kezelésének középpontjában egy PD-1-gátló – egyfajta immunterápiás gyógyszer állt. A szélesebb körökben használt rákkezelésekkel szemben (amilyen a kemoterápia vagy a sugárkezelés), az immunterápia célzottabb és hatékonyabb, mert az ember immunrendszerét támogatja, mint fegyvert a daganatok megtámadásában.



2011 óta engedélyezett módszer az orvoslásban, és a statisztikák azt mutatják, az esetek 15-20%-ában volt sikeres az alkalmazása. Az olyan típusú rákos betegségeknél pedig, amelyek nagyszámú DNS-mutációval rendelkeznek (mint amelyben Tim is szenvedett), ez az arány még magasabb: 45-60%. A férfinál azonban ez a kezeléstípus sem vált be.

Tim onkológusa, dr. Michael Overman ekkor briliáns ötlettel állt elő. Miután találkozott egy áttétes vastagbélrákban szenvedő pácienssel, akinek a szervezete kiválóan reagált a gyógyszerekre, és végül egy apró kis műtéttel gyógyultnak minősült, úgy gondolta, a „szuperdonor” egyedi bélmikróbáinak átültetése egy másik személybe, aki nem reagál jól a gyógyszerekre, megoldást jelenthet. Dr. Overman ekkor egy saját orvosi kísérletbe kezdett, 15 különböző kórtörténetű rákos beteggel.

A résztvevők – köztük Tim –, egy hónapon keresztül, bizonyos gyakorisággal infúziót kaptak a donor székletéből, majd öt beteg további hat hónapon át szájon át is folytatta a kezelést, szárított kapszula formájában. A terápia a 15 személyből 3 esetében járt sikerrel: Tim is azon szerencsések közé tartozott, aki 2024 őszén hivatalosan is gyógyultnak vallhatta magát.

„Addigra már elég határozottan megállapították, hogy a rák eltűnt. Nekem és a feleségemnek olyan érzés volt, mintha megnyertük volna a lottót, mert a vizsgálat előtt nem maradtak lehetőségeink” – vallotta Tim.

A futballedző hozzátette, számára az, hogy meggyógyult, maga a csoda.

„Keresztény vagyok, és hiszem, hogy Isten valamilyen okból kifolyólag átsegített ezen, mert valami mást tervezett velem. Tavaly ősszel négy év után először tudtam visszamenni dolgozni. Újra futballt edzek és diákokat tanítok. Ez a szenvedélyem. Nagyon hiányzott, mert vissza kellett vonulnom. Most úgy érzem, mintha kaptam volna egy második esélyt az életben” – állítja Tim Story.

A székletátültetés, mint gyógymód 2023 óta hivatalosan is engedélyezett az amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatóság által. Most pedig kanadai kutatók dolgoznak azon, hogy kiderítsék, ez a módszer mennyire hatékony a hasnyálmirigyrákban szenvedő betegek esetében, akiknek egyébként az ötéves túlélési aránya mindössze 13%.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Csemegézz

    Ez is érdekelhet