Ezeket látta már?

Ebben működik máshogy az összeesküvés-elméletekben hívők agya

Tudományos kísérletek
2025. március 25. 15:24
tudományos kísérletek összeesküvés-elmélet agyműködés

Miért hiszünk az összeesküvés-elméletekben?

Az összeesküvés-elméletek világa tele van képtelen magyarázatokkal, amelyek sokakat vonzanak. Miért hiszünk ezekben? A tudósok régóta keresik a választ, és az IFL Science cikke szerint az agyunk működése és a személyiségünk is szerepet játszik ebben.

Az összeesküvés-elméletek mindig is foglalkoztatták az embereket, hiszen ki ne hallott volna már a lapos földről, a chemtrailről (azaz vegyi csík), a gyíkemberekről, a holdraszállásról vagy JFK meggyilkolásával kapcsolatos teóriákról? Ezek az elméletek nemcsak a tudományos világot, hanem a hétköznapi embereket is megosztják.

A kérdés az, hogy miért hiszünk ezekben a képtelen teóriákban, és miért vonzódunk hozzájuk?

A tudósok szerint az agyunk mintázatfelismerő képessége lehet a kulcs. Az agyunk folyamatosan keresi az összefüggéseket, hogy megértsük a világot, hiszen ez a túlélésünk egyik záloga. Azonban, amikor ez a képesség véletlenszerűen kapcsol össze adatokat, illuzórikus percepció alakulhat ki, ami az összeesküvés-elméletek hívőinek központi kognitív összetevője.

"Az agyunk folyamatosan igyekszik megérteni a külvilágot. Az egyik módja annak, hogy az agy elérje ezt a célt, az, hogy felismeri és megtanulja a mintákat, amelyek alapvetően statisztikai törvényszerűségek a környezetben, mivel ezek a minták segítenek az agynak eldönteni, hogyan reagáljon vagy viselkedjen a túlélés érdekében" - mondta korábban Dr. Jess Taubert , a Queenscience Egyetem Pszichológiai Karának docense .

A problémák akkor kezdenek felmerülni, amikor ez a mintafelismerő képesség túlzásokba esik, pontokat egyesít a véletlenszerű adatokban, és kettőt meg kettőt összeadva ötöt kap végeredményképp. Ezt a fogalmat nevezik illuzórikus észlelésnek.

A logika illúziója

Egy 2017-es kísérlet során a kutatók azt vizsgálták, van-e kapcsolat az összeesküvés-elméletekben való gondolkodás és az illuzórikus percepció között. Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik hajlamosak hinni az összeesküvés-elméletekben, nagyobb valószínűséggel véltek mintázatot felfedezni az érmefeldobás nyilvánvalóan random eredményei között. Ez a mintázatfelismerés tehát kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy hatalmas népszerűségnek örvendenek a képtelen magyarázatok.

Az irracionális hiedelmek tehát a mintaérzékelésben gyökereznek, vagyis abban az automatikus hajlamban, hogy az ingerek közötti értelmes kapcsolatok azonosításával értelmet adjon a világnak (Zhao, Hahn és Osherson, 2014).

A koronavírus-járvány idején új aktualitást kaptak az összeesküvés-elméletekről szóló kutatások

A vírusról és az ellene kifejlesztett vakcinákról szóló konteók elárasztották a közösségi média felületeket, ami újabb kutatásokat generált az összeesküvés-elméletekben hívő emberek működéséről. A kutatók szerint az illuzórikus észlelés kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy az emberek elhiszik ezeket a képtelen magyarázatokat. Az összeesküvés-elméletek hívei talán nehezen hiszik el, hogy egy vírus véletlenszerűen származhat a természetes világból, mert ez nem illeszkedik az előre kialakult nézeteikhez, miszerint az eseményeknek általában okuk van, és általában emberi vagy kormányzati befolyás áll mögöttük.

A személyiség is fontos tényező abban, hogy valaki elhiszi-e az összeesküvés-elméleteket

A nárcizmus – az egyén saját fölényébe vetett hite – az egyik legerősebb pszichológiai mutatók közé tartozik annak előrejelzésére, hogy valaki hajlamos-e összeesküvés-elméleteket elhinni. A nárcisztikus emberek hajlamosabbak elhinni, hogy mások szándékosan ártani akarnak nekik, tehát a gonosz kormányokról, háttérhatalomról és összeesküvésekről szóló elméletek illeszkednek a gondolkodásmódjukba. A nárcisztikusokat továbbá az is hajtja, hogy egyedinek és különlegesnek érezzék magukat, ami a kutatások szerint szintén hajlamosít arra, hogy elhiggyék a konteókat.

A nárcizmus mellett olyan tényezők is felmerültek hajlamosító tényezőként, mint a szorongás és a depresszió. Ezekkel a megállapításokkal azonban nincs vége a munkának: további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy pontosan megértsük, miért hisz sok millió ember különböző lehetetlennek tűnő elméletekben. Már csak azért is, mert ahhoz, hogy felvehessük a harcot azzal a dezinformációs dömpinggel, ami folyamatosan terjed az interneten, tudnunk kell, hogy milyen tényezők állnak a hátterében annak, hogy az emberek elhiszik az összeesküvés-elméleteket, amiknek aztán súlyos következményei lehetnek.

Összegezve

  • Az összeesküvés-elméletek világa nemcsak a tudományos világot, hanem a hétköznapi embereket is megosztja.
  • A kutatók továbbra is keresik a választ arra, hogy miért vonzódunk ezekhez a képtelen magyarázatokhoz.
  • Az agyunk működése és a személyiségünk is szerepet játszik abban, hogy miért hiszünk ezekben az elméletekben.
  • A kutatások szerint az illuzórikus percepció és a narcizmus kulcsfontosságú tényezők ebben a folyamatban.
  • Az összeesküvés-elméletek világa tehát továbbra is izgalmas és megosztó téma marad, amelyet a tudósok továbbra is vizsgálnak, hogy megértsék, miért vonzódunk ezekhez a képtelen magyarázatokhoz.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# agyműködés # agykutatás # összeesküvés-elméletek # viselkedéstan # illuzórikus észlelés # álhírek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés