Feketelista készül a szabálytalankodó autósokról
- Sokkal szigorúbban bánnának az gyorshajtókkal és az ittas vezetőkkel Belgiumban.
- Egyúttal bevezetnék a közúti gyilkosság fogalmát, amely Olaszországban és Franciaországban 5-18 év börtönbüntetéssel járhat.

A belga kormány újabb szigorításokra készül a közúti közlekedésbiztonság javítása érdekben. A visszaeső súlyos szabálysértőket azonban nyilvántartásba veszik és a szabálysértés súlyosságától függően ők nagyobb, lényegesen nagyobb büntetésre számíthatnak, mint most. Központi adatbázisba azoknak az adatai kerülhetnek majd be
- akik például az ellenőrzéskor gyorsan mennek, egészen pontosan 20 km/h-nál nagyobb mértékben túllépik a megengedett sebességhatárt,
- biztosítás vagy jogosítvány nélkül, ittasan vagy drogok hatása alatt vezetnek,
- vezetés közben mobiloznak, üzeneteket írnak, filmet néznek.
A Közlekedésbiztonság szakportál összeállításából kiderül, hogy akik egy bizonyos időszak alatt túl sok szabályszegést követnek el (a bizonyos időszak a már ismert tervek szerint három év lenne, a „túl sok” definíciója még pontosan nem ismert) a mai gyakorlathoz képest hamarabb találhatják magukat a bíróság előtt. Várhatóan a nyilvántartás külön figyelmeztetést is küld majd az érintetteknek: legyenek óvatosak, mert már nem sok dobásuk van, és postázza a bíróság az idézést. A belga kormány tervezi még, hogy közúti közlekedésbiztonsági tanfolyamokat szervez, amelyek sikeres elvégzésével a szabálysértő autósok törölhetik a négy legrégebbi szabálysértésüket. Ez hasonló megoldás a Magyarországon is alkalmazott módszerhez, amely lehetőséget ad arra, hogy egy tanfolyam elvégzésével a korábbi szabálytalankodásaikkal sok büntetőpontot gyűjtő sofőrök csökkentsék azoknak a számát.
Bevezetnék a közúti gyilkosság fogalmát
Nem ennyire megengedő a tervezet az ittas vezetőkkel szemben. Belgiumban a tervek szerint azokkal az autósokkal, akiket három éven belül kétszer súlyos (0,8 ezrelékes vagy a feletti) ittas vezetésen érnek, ha a bíróság másképp nem dönt, alkoholzárat kell szereltetni az autójukba. Azoktól pedig, akik drog hatása alatt vezettek (a magyar jog szerint bódult állapotban), egy hónapra automatikusan elveszik a jogosítványt.
Mindemellett a belga kormány be kívánja vezetni a büntető törvénykönyvbe a közúti gyilkosság fogalmát is, ahogy megtették azt Olaszországban 2016-ban, Franciaországban 2023-ban. Előbbi országban 8-18 év börtönbüntetés járhat azért, ha valaki ittasan vagy bedrogozva okoz halálos balesetet. A franciáknál 5-10 év börtönt és 75-150 ezer eurós bírságot kaphatnak ugyanezért a sofőrök.
