Az euró elkezdte megrengetni a dollár uralmát, az EU titkos fegyvere lehet
Deviza

Az euró elkezdte megrengetni a dollár uralmát, az EU titkos fegyvere lehet

Az Egyesült Államok gazdaságpolitikája komoly feszültséget hozott a globális pénzügyi rendszerekbe — nem kis részben a Donald Trump visszatérése óta látható kereskedelmi háborús környezetben. Bár a dollár továbbra is domináns szerepet tölt be a világ pénzügyi rendszerében, egyre több szakértő és politikai vezető vet fel alternatívákat. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke például az euró egyre fontosabb szerepéről beszélt az Eurogroup csütörtöki, zárt ajtók mögött tartott ülésén. A statisztikák is azt mutatják, hogy a Trump-tornádó pusztítása mögött egyre inkább nő az euró szerepe a világ devizaáramlásában, ami pedig fegyverré is teheti az uniós közös valutát.

„Az euró olyan, mint egy dongó. Ez a természet rejtélye, mert nem kellene repülnie, de mégis szárnyal. Az euró tehát egy dongó volt, amely néhány évig nagyon jól repült. [...] Valószínűleg volt valami a légkörben, a levegőben, ami miatt a dongó repülni tudott. Most pedig valami megváltozott, és láttuk, hogy a pénzügyi válság után mi történt.

A poszméhnek igazi méhecskévé kellene fejlődnie. És ez az, amit most meg is tesz majd

– ezzel kezdte Mario Draghi, az Európai Központi Bank akkori elnöke 2012 júliusi, legendássá vált „whatever it takes” [kerül, amibe kerül] beszédét, amellyel végül megmentette a hitelválság alatt végveszélybe került eurót. 

Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépésével ha egy válság nem is, de egy teljesen kaotikus pénzügyi és gazdasági környezet alakult ki az egész világon, amiben az euró méhecskéje a jelek szerint egészen jól tud repülni. Legalábbis erre utalt Christine Lagarde, az Európai Központi Bank jelenlegi elnöke csütörtökön, a tagállami vezetők csúcstalálkozójával párhuzamosan tartott Eurogroup ülésen: 

A globális devizatartalékok közel negyedét teszi már ki az euró, mióta a világ bolydult az amerikai kiszámíthatatlanság okozta gazdasági viharban.

A Politico értesülései szerint Lagarde arról is beszélt emiatt, hogy az Európai Unió pénzügyi piaca alternatívát nyújthat azoknak a befektetőknek, akik biztonságosabb, kiszámíthatóbb környezetet keresnek a dollár és az Egyesült Államok piacai helyett. Szerinte az eurózóna egységesebb pénzügyi rendszere és a közös piac integrációja hozzájárulhat ahhoz, hogy az euró fokozatosan még nagyobb szerepet kapjon a globális pénzügyekben.

A csütörtöki uniós csúcstalálkozón pedig a tagállamok döntöttek is: elmélyítik az integrációt, fokozzák a tőkepiaci unió bevezetésével kapcsolatos erőfeszítéseket, hogy vonzóbbá tegyék az európai tőzsdéket és eszközöket.

Lagarde kijelentése nem véletlen: Donald Trump gazdaságpolitikai irányvonala egyelőre logikátlannak tűnik. A dollár globális tartalékvaluta szerepének erősítését és védelmét ígéri az elnök, miközben ellentmondásos üzeneteket küld, bizonytalanságban tartja a gazdasági szereplőket, ami miatt sokan inkább elfordulnak a dollártól, már csak a kockázatkerülés miatt is.

Maga Trump egyáltalán nem koherens abban, hogy pontosan milyen szerepet is szán a zöldhasúnak: az amerikai valutát globális dominanciája miatt támogatja, de szerinte a dollár túlzott ereje rontja az USA versenyképességét. Tanácsadója, Stephen Miran 2024 novemberében publikált tanulmánya szerint a dollár túlértékelt, ami szembemegy a korábbi washingtoni állásponttal, miszerint az erős dollár az ország érdeke.

A Portfolio-n megjelent szombati elemzésében Raghuram G. Rajan, a Chicagói Egyetem professzora viszont ezt erősen vitatja.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) legutolsó, 2024 harmadik negyedévi hivatalos adatai szerint a dollár jelenleg a globális devizatartalékok 59%-át teszi ki, míg az euró részesedése csak alig volt 20 százalék felett. Bár az euró 2010-ben elérte csúcspontját (28%), az euróövezeti adósságválság visszavetette a bizalmat, és a 20 százalékos szint környékén maradt az állományadatok szerint.

Ha Lagarde pontos adatokat közölt, az elmúlt félévben a 20 százalékos szintről 25 százalék közelébe emelkedett az EURÓhasználat, akkor a bizalom megerősödött, ami fegyverré is teheti az EU számára az eurót.

Az viszont látszik, hogy Donald Trump megválasztása óta az euró 4,5 százalékot erősödött a dollárral szemben.

EUR/USD árfolyamának alakulása
2024. 12. 31.2025. 01. 06.2025. 01. 12.2025. 01. 18.2025. 01. 23.2025. 01. 29.2025. 02. 04.2025. 02. 10.2025. 02. 16.2025. 02. 22.2025. 02. 27.2025. 03. 05.2025. 03. 12.2025. 03. 19.1,011,031,051,071,091,11
Devizapárok, indexek, árutőzsdei termékek, részvények, CFD-k. Minden, ami a hullámzó árfolyamok kapcsán megdobogtatja egy trader szívét. Portfolio Trader

Szankciós fegyverré válhat

A dollár nem csupán fizetőeszköz, hanem geopolitikai eszköz is: a világkereskedelem jelentős része – különösen az energiahordozók és nyersanyagok piaca – dollárban denominált, így az Egyesült Államok pénzügyi rendszeréhez kapcsolódik. Ez lehetővé teszi Washington számára, hogy pénzügyi szankciók révén politikai és gazdasági nyomást gyakoroljon olyan országokra is, amelyekkel közvetlenül nincs gazdasági kapcsolata, pusztán azért, mert azok dollárban kereskednek vagy tranzakcióik az amerikai pénzügyi infrastruktúrán keresztül zajlanak. 

Ez a dominancia azonban egyre inkább célkeresztbe kerül: Brüsszelben már január óta keringenek titkos tervek arról, hogy az Európai Unió egyes kulcsfontosságú partnereivel – különösen az Egyesült Államokon kívüliekkel – euróban bonyolítaná le a külkereskedelmét, ha a trumpi vám- és kereskedelmi háború elfajulna. 

Egy ilyen lépés nemcsak a dollár globális szerepét gyengítené, hanem az eurót is alkalmassá tenné a nyomásgyakorlásra a geopolitikában.

Már eldőlhetett az első dominó

Christian de Boissieu, a párizsi Pantheon-Sorbonne Egyetem közgazdászprofesszora szerint a dollár dominanciájának lassú erodálódása reális, és a következő évtizedben várható egyfajta átrendeződés. A L’Express magazinnak nyilatkozva arról beszélt, a globális monetáris duopólium még stabilan fennállhat a 2020-as évek végéig, ha csak drasztikus változás nem lesz az Egyesült Államokban.

Ugyanakkor lehet, hogy ez a gyökeres átalakulás már január 12. óta tart: Trump kereskedelmi protekcionizmusa – különösen a vámintézkedések – csökkentik a dollár nemzetközi használatát. Barry Eichengreen, a Berkley-i Egyetem amerikai közgazdásza és gazdaságtörténésze szerint, ha az Egyesült Államokat megbízhatatlan gazdasági partnerként kezdik kezelni, más államok csökkenteni fogják a dollártól való függésüket. Eichengreen szerint ez közvetve erősítheti az euró nemzetközi szerepét.

A befektetők jellemzően stabilitást és kiszámíthatóságot keresnek, különösen akkor, ha hosszú távú tartalékeszközöket választanak. Ha Trump politikája továbbra is konfrontatív és nehezen előrejelezhető marad, megszüntetheti a dollár iránti bizalmat. Ez pedig ösztönözheti az alternatívák, például az euró arányának növelését a nemzetközi tartalékeszközök között. 

Főként azért, mert az Európai Uniónál következetesebb, hirtelen irányváltásoktól tartózkodóbb szereplő nem igazán létezik a világgazdaságban, ami általában inkább hátrányt jelentett. eddig.

Sokkal egységesebb EU kell, ami már úton van?

Az eurónak azonban saját korlátai is vannak. A közös kötvénypiac hiánya, a széttagolt államadósság-piac, valamint az AAA-minősítésű kötvények korlátozott száma miatt az euró nem tud egységes biztonságos eszközként funkcionálni. A befektetők különösen érzékenyek az egyes tagállamok pénzügyi stabilitására, és a magas adósságszintű országok (pl. Olaszország, Franciaország) kockázatai másokra is átragadhatnak – ez a probléma nem áll fenn az Egyesült Államok egységes adósságkezelése esetén.

Ahhoz, hogy az euró valódi alternatívává váljon a dollárral szemben, nem elég a politikai akarat: szükség van egy egységes, magas likviditású és alacsony kockázatú eurókötvénypiac kialakítására – véli Christian de Boissieu. Ezen túlmenően a pénzügyi stabilitás megerősítése, az intézményi reformok és egy következetesebb geopolitikai stratégia is kulcsfontosságú.

Ettől függetlenül az EU új közös hitelfelvételei lendületet adhatnak az eurónak. A Covid-járvány idején elindított 750 milliárd eurós Next Generation EU alap volt az első lépés a közösségi adósság felé. Most egy újabb közös kötvénykibocsátás ötlete került napirendre, amely tovább bővíthetné az euró globális jelenlétét: a védelmi célú állampapírokat adna el. 

Ha az ilyen, EU-szintű közös eladósodás rendszeressé válna és jelentős volumenben történne, akkor új, likvid és megbízható euróalapú eszközök jöhetnek létre — ezek vonzóvá válhatnak a nemzetközi befektetők számára, és valóban megerősíthetik az euró nemzetközi szerepét.

Lagarde mostani megszólalása tehát nem egyszerű technokrata figyelmeztetés volt, hanem egyértelmű jelzés: az európai vezetők egy része arra készül, hogy a dollár hegemóniája meginoghat — és ebben Donald Trump akár kulcsszerepet is játszhat.

Az euró számára ez kihívás és lehetőség egyszerre, hogy a dongóból lett méhecskéből darázzsá váljon.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Holdblog

A kínai siker árnyoldalai

Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges... The post A kínai siker

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio Retail Day 2025
2025. április 2.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025
2025. április 8.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!