Hirdetés
Veszélyes vízi kombinációt kutattak két magyar egyetem szakértői
Az úgynevezett örök vegyianyagokként ismert per- és polifluoralkil (PFA) anyagok és a nanoműanyagok (NPL) együttes előfordulása és kölcsönhatása a környezetben lehetséges és kockázatos anyagkombináció, például a kommunális szennyvizekben. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézetének kutatói a Szegedi Tudományegyetemmel (SZTE) közös, HUrizont pályázathoz kapcsolódó, munkájukban arra a megállapításra jutottak, hogy vizes közegben e két szennyező terjedését nagyban befolyásolja a PFA megkötődése a nanoplasztik kolloidok felületén, sőt, ez környezeti kockázatukat is meghatározza. Együttes előfordulásuk esetén jelentősen nőhet a vízi ökoszisztémákra és az emberi egészségre gyakorolt negatív hatásuk.
A brit Királyi Kémiai Társaság egyik tudományos szaklapjában publikált kísérleti adatok igazolták, hogy a PFA szennyeződések a nanoműanyagok felületén megváltoztatják a kolloidrendszer felületi töltését és ennek következtében annak stabilitást. Ez nem csak a terjedési és felhalmozódási folyamatokat befolyásolja a vizeinkben, hanem az NPL-PFA aránytól függően, egymást erősítő (szinergikus) toxikus hatásokhoz is vezet. Az NPL-PFA kolloid stabilitása és a szennyező hatása közötti összefüggés vizsgálatával a kutatás a világon elsőként elemezte a nanoszemcsék határfelületén lejátszódó adszorpciós folyamatok kialakulását, valamint ezek hatását a vizsgált modellállatok (halembriók) mortalitására - írta a MATE.

A kutatók a kombinált szennyezés által okozott letális elváltozások értékelése mellett nagyfelbontású képalkotó berendezésekkel vizsgálták a hallárvákat és a szennyezőanyagok által okozott szervi elváltozásokat is nyomon követték. Az eredményeik rávilágítanak, hogy az együtt előforduló szennyező anyagok növelhetik a negatív környezeti hatásokat, mert jelentős hatással vannak a vizsgált indikátorszervezetek fejlődésére és egyben felhívják a figyelmet az ilyen kölcsönhatások vizsgálatának fontosságára.
Hirdetés
A kutatás környezeti jelentősége
A MATE és az SZTE szakértői megállapították, hogy az NPL-ek és a PFA-k együttes hatása a környezetre különösen aggasztó perzisztenciájuk (rendkívül nehezen bomlanak le), bioakkumulációs (felhalmozódási) potenciáljuk és összetett kölcsönhatásaik miatt. A kutatás nagy környezettudományi jelentőséggel bír, hiszen az ilyen típusú elemzések hozzásegítik a tudományos szakembereket az újonnan és a környezetben együttesen megjelenő szennyező anyagok környezeti viselkedésének és hatásainak jobb megértéséhez. A kutatási eredmények egyedülállóak, mert korábban nem vizsgáltak összefüggéseket a nanoműanyag és örök vegyi anyagrendszerek kolloid stabilitása és toxicitása között - írták.
A kutatás legfontosabb megállapításai
A tanulmány legfontosabb megállapítása, hogy a PFA szennyező NPL-részecskékre történő adszorpciója szinergikus (egymást erősítő) toxikus hatásokhoz vezet, és ez hosszú távon fennmaradhat a vízi környezetben. Az eredmények felhasználhatóak a különböző szennyezőanyag határértékek és kármentesítési stratégiák kidolgozása során és végső soron segítik a környezetszennyező anyagok által együttesen jelentett ökológiai és egészségügyi kockázatok mérséklését - írta a közlemény.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)
2025.04.10.Az utóbbi években – köszönhetően a támogatásoknak és a klímaváltozás okozta hosszan tartó vízhiányos időszakoknak –, olyan tájegységeken is előtérbe kerül a termelés öntözéses támogatása, ahol korábban, az öntözővíz csak felszín alatti rendelkezésre állása miatt, rendre elvetették az öntözéses gazdálkodás ötletét.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatBargam Elios 3200/BDL 18
14 450 000 HUF
+ áfaDante Plano SP6 magágykészítő
9 715 000 HUF
Magro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 195 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés