Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

ebc6dbb5-b9c0-4706-a4a1-1f08a50cc353
2025.03.25. 06:20
Orbán Viktor volt az első vezető a világon, aki 2016-ban támogatta az akkor még elnökjelölt Donald Trumpot – világított rá Szánthó Miklós a második Oeconomus Gazdasági Klub rendezvényen. Az Alapjogokért Központ főigazgatója szerint bölcs döntés volt a magyar jobboldal részéről, hogy Donald Trumpra fogadott, nem csoda, hogy az amerikai elnök egy év alatt több mint százszor említette Orbán Viktor nevét.

Az Oeconomus Gazdasági Klub rendezvényen kulcskérdésként kezelték, hogyan alakíthatja át Donald Trump visszatérése a transzatlanti kapcsolatokat és Közép-Európa jövőjét. A szakértők szerint történelmi lehetőség nyílik a régió számára, hogy kitörjön a német gazdasági függésből és önálló erőcentrummá váljon a nemzetközi színtéren.

Közép-Európa a józan ész bástyája

Nyitóbeszédében Törcsi Péter, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kuratóriumi elnöke kiemelte, hogy Közép-Európa rendelkezik mindazokkal az adottságokkal, amelyek a térségünk és az Egyesült Államok közötti szorosabb gazdasági és politikai együttműködéshez szükségesek: képzett munkaerő, kedvező munkaügyi törvények és a Nyugathoz képest kevesebb ideológia. 

Bár szenvedünk az Európai Unió rossz politikájától, például az ellenőrizetlen migrációtól és az erőltetett zöldátállástól, a régiónkban még mindig a józan ész uralkodik

– emelte ki Törcsi. A rendezvényen felszólalt Barbara Kolm, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) parlamenti képviselője, aki egyben az Osztrák Közgazdasági Központ igazgatója és a Friedrich A. v. Hayek Intézet elnöke. 

Brüsszel háborús vonatra rakja Európát?

Barbara Kolm köntörfalazás nélkül nevezte meg a brüsszeli veszélyeket, amelyek szerinte alááshatják a kontinens hosszú távú érdekeit.

Szerinte egy „totális unióval nézünk szembe”, amely egyszerre egy gazdasági, monetáris, megszorító, migrációs, tőkepiaci, befektetési, (magán)megtakarítási, adósság– és szociális unió.

Rámutatott, hogy az EU-ban az egyének és a vállalkozások életének minden aspektusa túlbürokratizált. 

Emellett az EU mindent tudni fog például a tervezett uniós chat-ellenőrzésen, a digitális eurón, a készpénzkorlátozásokon, illetve az EU-vagyonnyilvántartáson keresztül.

Emlékeztetett, hogy az uniós vagyonnyilvántartás átfogó hozzáférést biztosít az EU ügynöksége, a Pénzmosás és a Terrorizmusfinanszírozás Elleni Küzdelem Hatósága, az AMLA számára az unió polgárainak minden (!) pénzügyi és vagyoni adatához.

Külföldi vagyon, részvények, kriptovaluták, számlaegyenlegek, ingatlanok, nemesfémek, vámadatok, még a fegyvertulajdonlás, a lakások, a műtárgyak is

– sorolta, hogy milyen adatokhoz férnek majd hozzá. Szerinte a Digitális Európa Program veszélyt jelent az egyéni és gazdasági szabadságra, az európai újrafegyverkezési terv (ReArm Europe) leple alatt pedig Ursula von der Leyen valójában háborús kötvényeket erőltet – vélekedett, új megvilágításba helyezve az európai védelmi kezdeményezéseket.

Kapcsolódó
Így védené meg magát az Európai Unió, ha Donald Trump magára hagyná

Így védené meg magát az Európai Unió, ha Donald Trump magára hagyná

Ursula von der Leyen szerint 800 milliárd eurót lehetne mozgósítani egy biztonságosabb és ellenállóbb Európáért.

Magyarázata szerint a digitális euró az egyik fenyegetés, de az új Megtakarítási és Befektetési Unió tervei még ennél is rosszabbak. Úgy vélte, ezek célja a kockázatok „hatékony és átlátható” átruházása olcsó és határokon átnyúló befektetési és megtakarítási termékek népszerűsítése által a magánügyfelek, és például a nyugdíjalapok számára. Ez új kötvények előtt nyitja meg a kapukat, amelyek a ReArm Europe finanszírozását szolgálják majd.

A politikus hangsúlyozta a jobbközép politikai közösségek közötti nemzetközi együttműködés fontosságát. Szerinte Brüsszel figyelmen kívül hagyja a szubszidiaritás elvét, és úgy tesz, mintha mindent jobban tudna.

A szubszidiaritást kisegítés elveként szokás fordítani – azt jelenti, hogy amely feladatot egy személy vagy közösség konkrét érintettség okán helyi szinten meg tud oldani, arról nem szabad magasabb szinten (esetleg az érintettek kihagyásával) dönteni.

Szakértő: Trump vámjai csak politikai eszközök

A rendezvényen felszólalt Lorenzo Montanari, az Americans for Tax Reform és a Tholos Alapítvány nemzetközi ügyekért felelős alelnöke, aki egyben a Property Rights Alliance ügyvezető igazgatója.

Trump vámjaival kapcsolatban elismerte: bár első pillantásra aggasztóak lehetnek a szabadpiaci elvek szempontjából, valójában csak politikai eszközök egy átfogó stratégiában. 

Ugyanakkor szerinte egy új transzatlanti kereskedelmi narratívát is létre kell hozni: kulcsfontosságú, hogy az Európai Unió szabaduljon meg a technológiai óriáscégek digitális adóztatásától és a globális minimumadótól, ha versenyképes akar maradni. Lorenzo Montanari reményét fejezte ki, hogy az olyan konzervatív európai vezetők támogatásával, mint Orbán Viktor és Giorgia Meloni, ezek a célok megvalósulnak.

Gazdasági semlegesség: a függetlenség új doktrínája

Az esemény egyik legizgalmasabb felvetése Nacsa Lőrinctől, a Miniszterelnökség államtitkárától érkezett, aki történelmi kontextusba helyezte Közép-Európa jelenlegi kihívásait.

Magyarország és a közép-európai régió a keleti és nyugati technológia és tőke találkozási pontjává válhat; hidak lehetünk Kelet és Nyugat között 

– vázolta fel a jövő lehetőségeit. Emlékeztetett, hogy a kommunizmus idején a közép-európai országok nem építhettek infrastruktúrát egymás között, mert a Szovjetunió félt az együttműködésüktől. Most pedig arra van szükség, hogy felépítsük egymás között az infrastruktúrákat. 

A gazdasági semlegesség új doktrínáját szenvedélyesen védelmezve kijelentette: „Nyitottnak kell lennünk bárki felé, aki a kölcsönös tisztelet és párbeszéd alapján üzletet akar kötni velünk.”

Kapcsolódó
Közelebb kerültünk a tragédiához, amit Orbán Viktor megjósolt

Közelebb kerültünk a tragédiához, amit Orbán Viktor megjósolt

Nyomasztóan felfordult a világ, kijelölték Magyarország stratégiáját.

A politikus aláhúzta, hogy Európa folyamatosan veszít a versenyképességéből és dinamizmusából, ezért is fontos az új gazdasági stratégia, amely csökkenti a függőségünket például a gyengélkedő Németországtól.

Orbán és Trump: Száz említés, egy erős szövetség

Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója olyan kulisszatitkokat osztott meg, amelyek új fényben mutatják Orbán Viktor és Donald Trump kapcsolatát.

„Az a tény, hogy Trump több mint 100 alkalommal említette Orbánt egy év alatt, jól tükrözi kivételes kapcsolatukat”

– fogalmazott a főigazgató, aki szerint 2016-ban történelmi jelentőségű volt, hogy Orbán Viktor elsőként állt Trump mellé a világon. Szánthó drámai képet festett a kialakuló új világrendről: egyrészt az USA és Kína közötti kereskedelmi háború fenyeget, másrészt a nagyhatalmak akár közösen is dönthetnek a II. világháború utáni világrend leváltásáról, és egy teljesen új korszak megnyitásáról.

„Trump a világpolitika új korszakát nyitotta meg, amelyben visszatért a realizmus, a normalitás és a józan ész” – mondta Szánthó. 

Függetlenednünk kell Németországtól

Csenger Ádám, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője többek között kiemelte, hogy a Krím 2014-es orosz annektálása arra késztette a magyar kormányt, hogy megkezdje az évtizedek óta elhanyagolt hazai védelmi ipar fejlesztését. A magyar védelmi fejlesztési program erős kapcsolatokra épül, ilyen például a magyar állam és az egyik vezető európai védelmi vállalat, a Rheinmetall 2020-ban megkezdett együttműködése. 

A szakértők hangsúlyozták, hogy mivel Közép-Európában a védelmi vállalatok a kis nemzeti piacok korlátai miatt általában kicsik, szisztematikus együttműködésre, és nem csak alkalmi együttműködésre van szükség a regionális vállalatok és országok között.

A közép-európai országok közötti több együttműködés szükségességét gazdasági szempontból is kiemelték. 

„Míg az elmúlt 15 évben az EU gazdasági növekedésének 15 százaléka a mi régiónkból származott, ez az arány az elmúlt 10 évben nem változott. Ennek oka a német gazdaságtól való túlzott függés.” 

Mivel Németország gazdasági problémáira nincs gyors megoldás, Közép-Európának új gazdasági stratégiára van szüksége, amelynek a régió országai közötti együttműködés fokozására kell összpontosítania. Magyarország exportja például a régió négy másik országába csak 20 százalékát teszi ki a teljes exportunknak, tehát egyértelműen van hova fejlődni.

Energiaválság és gazdasági újjászületés

Tatár Mihály elemzése sokkoló számokkal világította meg az európai energiaválság mélységét:

Míg 1 megawattóra villamos energia az USA-ban és Kínában mindössze 40 euróba kerül, addig Közép-Európában 100-200 euróba, sőt a vállalatok számára az esti órákban akár 300 euróba is kerülhet. 

Az elemző szerint hiába ismerte fel végre az EU a problémát, a megoldás helyett csak tovább mélyíti a válságot: energiaadókat emel, miközben a fosszilis energiahordozókat ellehetetleníti, Németország pedig bezárta atomerőműveit.

A közép-európai régió számára most minden korábbinál égetőbb kérdés: hogyan védjük meg gazdaságainkat, és hogyan biztosítsuk önállóságunkat ebben a viharos globális környezetben? A szakértők egy része szerint a válasz a regionális együttműködés radikális megerősítésében és a gazdasági semlegesség stratégiájának következetes végrehajtásában rejlik.

(Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök (j2) és Donald Trump (b2) megbeszélést folytat a korábbi amerikai elnök New Jersey állambeli bedminsteri birtokán 2022. augusztus 2-án. Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher / MTI)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Orbán Viktor szerint fél éven belül eljöhet egy gazdasági megállapodás az Egyesült Államok és Magyarország között

Orbán Viktor szerint fél éven belül eljöhet egy gazdasági megállapodás az Egyesült Államok és Magyarország között

A Donald Trump által kivetett vámok ellensúlyozására.

április 19., 19:50

  • Gazdaság
Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell

Indul az utolsó roham húsvét előtt, szombaton még minden beszerezhető, ami az ünnephez kell

Az áruházláncok és a piacok is a szokásos nyitvatartással várják a vásárlókat.

április 19., 06:49

  • Gazdaság
Amerikai-magyar védelmi együttműködésről tárgyalt Jászai Gellért az Egyesült Államok képviselőivel

Amerikai-magyar védelmi együttműködésről tárgyalt Jászai Gellért az Egyesült Államok képviselőivel

A megbeszélések középpontjában a 4iG védelmi és haderőfejlesztési technológiái álltak.

április 18., 18:00

  • Gazdaság
Trump beleköpne a sörünkbe, még az alkoholmentesbe is

Trump beleköpne a sörünkbe, még az alkoholmentesbe is

Fémhuzalok, kábelek, csövek, sör: keresd a kakukktojást!

április 18., 20:12

  • Gazdaság
Csaknem negyven ember lett milliomos

Csaknem negyven ember lett milliomos

Kihúzták az ötös lottó nyerőszámait.

április 19., 21:20

  • Gazdaság
Országos jelentőségű, a főváros működőképességének legkritikusabb beruházása zajlik

Országos jelentőségű, a főváros működőképességének legkritikusabb beruházása zajlik

Jó tempóban halad az elmúlt 100 év legjelentősebb budapesti vasútfejlesztése.

április 18., 10:56

  • Gazdaság
Bill Gates elárulta, mennyit hagy a vagyonából a gyerekeire

Bill Gates elárulta, mennyit hagy a vagyonából a gyerekeire

A vagyonához képest meglepően keveset.

április 20., 07:11

  • Gazdaság
Kimondta a kormány: a kecskesajt csak kecsketejből készülhet

Kimondta a kormány: a kecskesajt csak kecsketejből készülhet

Rendeletben rögzítették a módosítást.

1 órája

  • Címlapon
Donald Trump végső béketervet küldött a háborúzó feleknek, kiderültek a részletek

Donald Trump végső béketervet küldött a háborúzó feleknek, kiderültek a részletek

Egy nap maradt a döntésre, Ukrajna oroszpártiságot kiált.

2 órája

  • Gazdaság
Nehezen felfogható mértékben drágulnak az autók

Nehezen felfogható mértékben drágulnak az autók

Az új autók piacán továbbra is a lízingelés mellett döntenek a magyarok.

április 20., 07:46

  • Címlapon
Zelenszkij nemet mondott Trumpnak, az amerikai külügyminiszter máris lépett

Zelenszkij nemet mondott Trumpnak, az amerikai külügyminiszter máris lépett

Összeomolhat a Trump-féle béketerv.

6 órája

  • Gazdaság
Újabb csapásra készül Donald Trump, jöhet a 245 százalékos vámtarifa Kínának

Újabb csapásra készül Donald Trump, jöhet a 245 százalékos vámtarifa Kínának

Nem csillapodik a kereskedelmi háború.

április 16., 16:39

  • Gazdaság
Vámkáosz, és ami mögötte van: Donald Trump tűpontos terve vagy Amerika hattyúdala?

Vámkáosz, és ami mögötte van: Donald Trump tűpontos terve vagy Amerika hattyúdala?

A Makronóm Intézet vezető szakértőjét kérdeztük az amerikai elnök mestertervéről.

április 20., 10:34

  • Gazdaság
Itt a nemzeti kriptobank, de nagy kérdés, mit hoz magával az erős kontroll

Itt a nemzeti kriptobank, de nagy kérdés, mit hoz magával az erős kontroll

Onnan érkezett az ígéretes, de egyben kockázatos javaslat, ahonnan kevesen számítottak rá.

április 18., 10:18

  • Gazdaság
Új lendületet kapnak az innovatív hazai KKV-k a Bay Voucher Program révén

Új lendületet kapnak az innovatív hazai KKV-k a Bay Voucher Program révén

Akár 100 millió forintos támogatást is igénybe vehetnek.

április 17., 21:50

  • Címlapon
6,2-es erősségű földrengés rázta meg Isztambult, a magyarországi állomásokon is érzékelték

6,2-es erősségű földrengés rázta meg Isztambult, a magyarországi állomásokon is érzékelték

Egyelőre nem tudni, mekkora a kár, vagy vannak-e sérültek.

2 órája

  • Gazdaság
Olyan embert igazolt le Varga Mihály, aki máris erőt adott a forintnak

Olyan embert igazolt le Varga Mihály, aki máris erőt adott a forintnak

A vámok árnyékában hamarosan rossz hír várhat a forintra.

április 20., 08:34

  • Gazdaság
Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban

Még nem éreztetik hatásukat Donald Trump vámjai a kínai gazdaságban

Jobban növekedett a kínai GDP, mint azt az elemzők várták.

április 16., 09:17

  • Gazdaság
Nagy Márton szerint rekord született, így teljesített a Ferihegyi repülőtér az első negyedévben

Nagy Márton szerint rekord született, így teljesített a Ferihegyi repülőtér az első negyedévben

A tárcavezető beszámolt a legfrissebb adatokról.

április 16., 09:20

  • Címlapon
Nyitott koporsóban vitték át Ferenc pápa testét a Szent Péter-bazilikába

Nyitott koporsóban vitték át Ferenc pápa testét a Szent Péter-bazilikába

Óriási tömeg várja, hogy leróhassa kegyeletét.

5 órája

  • Címlapon
Magyar Péter megfenyegethette a Magyar Nemzeti Bank egyik hölgy munkatársát

Magyar Péter megfenyegethette a Magyar Nemzeti Bank egyik hölgy munkatársát

A jegybank vizsgálja a Tisza Párt elnökének a korábbi bennfentes kereskedelmét.

2 órája

  • Gazdaság
Több ezer embert küldhet el a Dunaferr

Több ezer embert küldhet el a Dunaferr

Csoportos létszámleépítést jelentett be a két utódcég.

április 17., 07:37

  • Címlapon
Még el sem temették Ferenc pápát, a fogadóirodáknál már látni az utódjelöltek esélyeit

Még el sem temették Ferenc pápát, a fogadóirodáknál már látni az utódjelöltek esélyeit

Szent Péter székét újra egy Péter foglalhatja el.

3 órája

  • Címlapon
Ferenc pápának havi 11 milliós fizetése volt, mégis nincstelenül halt meg

Ferenc pápának havi 11 milliós fizetése volt, mégis nincstelenül halt meg

Egyetlen húga él, egy argentínai idősotthonban.

6 órája

  • Címlapon
Felmérték, milyennek látták Ferenc pápát a kormánypárti és az ellenzéki szavazók

Felmérték, milyennek látták Ferenc pápát a kormánypárti és az ellenzéki szavazók

A pápa általa felkarolt témák közül a legtöbben a „társadalmi igazságtalanságokat és szegénységet” említették.

43 perce

  • Gazdaság
Belenéztek a magyarok pénztárcájába, azonnal reagált a kormány

Belenéztek a magyarok pénztárcájába, azonnal reagált a kormány

Megérkeztek a legfrissebb adatok.

április 17., 08:44

  • Gazdaság
Elindult a kiszavazóshow: júliustól új kapitánya lehet az eurózónának

Elindult a kiszavazóshow: júliustól új kapitánya lehet az eurózónának

Már azt is tudni, milyen fiskális politikát képviselhetnek a jövőben.

április 17., 10:50