Magas vérnyomást jelezhet, ha így fáj a fej – Életmentő lehet időben felismerni

A magas vérnyomás és a fejfájás közötti kapcsolat nem egyértelmű, ám az életveszélyes hipertenziós krízis súlyos fejfájást is okozhat.

Magas vérnyomás és fejfájás kapcsolata
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokakban összekapcsolódik a magas vérnyomás és a fejfájás érzése, úgy vélik, ez utóbbi egyfajta tünete lehet a vérnyomás magasra emelkedésének. E téren megoszlanak a kutatói vélemények, ám az biztosnak látszik, hogy az úgynevezett hipertenziós krízis valóban okozhat erős fejfájást  ez azonban sürgősségi ellátást igénylő állapot.

Dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magasvérnyomás-specialista beszélt a témáról.

Okozhat magas vérnyomás fejfájást?

Nem teljes az egyetértés az orvosok közt abban, hogy okozhat-e a magas vérnyomás fejfájást vagy sem. Ami biztos, hogy a veszélyes hipertenziós krízis nagyon súlyos fejfájással és más tünetekkel is járhat, amelyekkel viszont mentőt kell hívni.

GettyImages-1366029213
Fotó: Maria Korneeva / Getty Images Hungary

Ugyanakkor vannak olyan kutatások, amelyek arra jutottak, hogy a krízistől függetlenül is okozhat a magas vérnyomás fejfájást, tipikusan kétoldali jelleggel, pulzálóan, amelyet felerősít a fizikai aktivitás. Az iráni szerzők szerint ez a fejfájás azért alakulhat ki, mert a nagyon magas vérnyomás túlnyomást okoz az agyban, ami akár vérplazma szivárgásához is vezethet az erekből. Az így kialakult ödéma pedig nagyon veszélyes, hiszen nincs hová terjeszkednie a koponyán belül. Emiatt jelentkezhet aztán a fejfájáson kívül hányinger, zavartság, gyengeség, látásproblémák, gyengeségérzet. Ahogyan azonban a beteg megkapja a megfelelő kezelést, a tünetek általában egy órán belül elmúlnak.

A másik oldalról viszont az American Heart Association azt az álláspontot képviseli, hogy a magas vérnyomás miatt jellemzően nem alakul ki fejfájás, hacsak az értékek nem ugranak túl magasra. Ez viszont már a hipertenzív krízis, ami azonnali ellátást igényel. Ebben az esetben nem a mért vérnyomás számszerű értéke számít, hanem az, hogy gyors, hirtelen emelkedés történik.

Ha valakinek rövid idő alatt 120/80 Hgmm-ről 160/100 Hgmm-re emelkedik a vérnyomása, ez is okozhat tüneteket, akár fejfájást is, ugyanakkor akár 210/120 Hgmm-es érték mellett is lehet panaszmentes a beteg, ha az stabilan magas, és lassan alakult ki. Tehát amennyiben a vérnyomás kiugrik, és emellett hányinger, hányás, látászavar, szédülés, tudat-, eszméletzavar, orrvérzés, rossz közérzet és fejfájás jelentkezik, várjunk öt percet és ismételjük meg a mérést. Ha nem csökken, és a panaszok is fennállnak, hívjunk mentőt.

Milyen panaszokat okozhat a magas vérnyomás?

 A legtöbb magas vérnyomással élő betegnek nincs panasza, legalábbis emiatt nincs. Ezért is hívják ezt a kórképet csendes gyilkosnak  ismerteti dr. Petróczy Natália, a Kardioközpont belgyógyásza, magasvérnyomás-specialista.

 Ez azt jelenti, hogy tartós és kezeletlen magas vérnyomás úgy károsítja a szervezetet, hogy szinte észre sem vesszük, sokszor csak valamilyen nagy baj, úgynevezett esemény, például szívinfarktus hívja fel rá a figyelmet.

GettyImages-1703074325
Fotó: Fiordaliso / Getty Images Hungary

A kezeletlen magas vérnyomás számos szervre hathat negatívan. Mivel a szívnek nagyobb nyomással szemben kell pumpálnia a vért a szervezet felé, ez az erőfeszítés idővel a szív izmainak megvastagodását is okozhatja, ami akár veszélyes állapothoz is vezethet. A magas vérnyomás következményesen okozója lehet az infarktuson kívül a szívelégtelenségnek is. Az emelkedett vérnyomás hozzájárul a stroke kialakulásához és szív-ér rendszeri eredetű demencia megjelenéséhez, hiszen a vérellátás zavara miatt kevesebb oxigén és tápanyag jut az agyba. Ugyancsak károsíthatja a vesét, a keringési elégtelenség miatt a végtagokat és a szemet.

A magas vérnyomás okozta elváltozások ugyanakkor nem okoznak feltűnő látásromlást, legfeljebb fejfájás, szédülés, esetleg kettős látás jelentkezhet, de ez is főként csak az előrehaladott stádiumokban és komplikációk esetén. Magas vérnyomás állhat továbbá a merevedési zavar mögött is, és minden esetben fokozott ellenőrzést igényel a terhesség alatt jelentkező magas vérnyomás.

GettyImages-1153438381
Fotó: cagkansayin / Getty Images Hungary

Sokszor a magas vérnyomást és a fejfájást is kezeltetni kell

Magas vérnyomásról akkor van szó, ha térben és időben egymástól elkülönítve ellenőrizzük a vérnyomást, és azt találjuk, hogy nyugalmi állapotban végzett legalább két, három mérés során a vérnyomás értéke 140/90 Hgmm, vagy ennél magasabb. Ekkor lenne igazán fontos kivizsgáltatni magunkat, hogy megelőzhetőek legyenek az esetleges szövődmények.

Ha azonban a fejfájás nem köthető a hipertenzív krízishez, annak kivizsgálása összetett orvosi feladatnak bizonyulhat, hiszen a kiváltó okok is különbözőek lehetnek, az izomgörcstől a fogászati és vércukor-, szemészeti problémákon, a pajzsmirigybetegségen át a fül-orr-gégészeti gyulladásig, a neurológiai problémákig. Tehát a kivizsgálás lépései is számos szakterületet érinthetnek, de érdemes neurológusnál kezdeni a vizsgálatot.

Mi számít magas vérnyomásnak? Nem mindig reális a 120/80-as célérték

Sokan hallottak már a 120/80-as vérnyomásértékről, ám nem mindig ez számít normális vérnyomásnak és pulzusnak.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük