Vallás

Svájcban kiszabták az első büntetést a burkatilalom megszegése miatt

Népszavazás nyomán született törvény.

2025.03.24 14:13ma.hu

Svájcban idén lépett hatályba az országos arceltakarási tilalom, amely alapján a hatóságok most először szabtak ki pénzbírságot egy nőre, aki burkát viselt Zürich utcáin – számolt be róla a Blick című helyi lap a rendőrség szóvivőjére, Michael Walkerre hivatkozva.

A vitatott jogszabály – amelyet közismerten "burkatilalomként" emlegetnek – tiltja az arc eltakarását nyilvános helyeken. A törvény nemcsak a muszlim nők által viselt burkára és nikábra vonatkozik, hanem azokra a maszkokra és balaklavákra is, amelyeket tüntetők vagy sporthuligánok használnak. Walker nem közölt részleteket a nő életkoráról vagy ruházatáról a személyes adatok védelme miatt, de megerősítette, hogy az illető "nem turista". A nő megtagadta a 100 svájci frankos (kb. 40.000 forint) bírság kifizetését, így az ügyet a kantoni kormányzói hivatal tovább vizsgálja.

A burkatilalom alapja egy 2021-ben tartott svájci népszavazás, amelyen szűk többséggel, 51,2%-os támogatottsággal fogadták el a javaslatot. A kampányt a jobboldali Svájci Néppárt vezette, amely a "radikális iszlám" visszaszorítását hirdette. A törvény azonban ennél szélesebb körű célokat is szolgál: a közbiztonság javítását célozza, mivel megtiltja az arc eltakarását tüntetéseken és sporteseményeken.

A szabály megsértése esetén azonnal 100 frankos bírságot szabnak ki, amely akár 1000 frankra (kb. 400.000 forint) is emelkedhet, ha az ügy bíróság elé kerül.

A törvény több kivételt is megenged: az egészségügyi okokból viselt maszkok, a hideg időjárás miatti arcfedés, a karneválok, a vallási szertartások, a repülőtéri utazások, valamint diplomáciai és előadói tevékenységek során továbbra is megengedett az arc eltakarása.

Bár több mint a svájci kantonok fele már korábban bevezette az arceltakarás tilalmát bizonyos eseményeken, az új országos törvény minden kantoni szabályozást felülír.

A jogszabály kritikusai szerint a tilalom aránytalanul érinti az ország mintegy 400 000 fős muszlim közösségét, amelynek csak kis része visel arcot eltakaró ruházatot. A svájci kormány eredetileg ellenezte a javaslatot, attól tartva, hogy a tilalom káros hatással lehet a turizmusra. A törvényt muszlim érdekvédelmi szervezetek is elítélték.

A támogatók ezzel szemben azzal érvelnek, hogy a tilalom a közbiztonságot szolgálja. Tavaly például Zürich rendőrsége 98 bírságot szabott ki maszkot viselő tüntetőkre és sporthuligánokra, míg Bern kantonban is hasonló intézkedéseket alkalmaztak a futballhuligánokkal szemben.

Svájc nem az első európai ország, amely betiltotta a burkát és a nikábot. Franciaország 2011-ben vezette be az első ilyen jellegű tilalmat, azóta pedig több más európai ország – köztük Ausztria, Belgium, Bulgária, Dánia, Olaszország, Hollandia, Németország és Spanyolország – is hasonló jogszabályokat fogadott el, részleges vagy teljes arceltakarási tilalmat bevezetve.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.