Pénztárcafacsaró drágulások is történtek az árrésstop után, ez rá a magyarázat

Akadt olyan élelmiszer, aminek 40 százalékkal ugrott meg az ára az árrésstop bevezetése után. A szakértők magyarázatot adtak, hogy miért történik ez.
A drágult termékek között van márkás téliszalámi is
Fura belegondolni, hogy maga az árrésstop már egy hete velünk van. Az árrésstop ugyebár egy olyan gazdasági szabályozó intézkedés, amely során a kormányzat korlátozza a kereskedők által alkalmazható árrést, vagyis azt a különbözetet, ami a beszerzési ár és az eladási ár között van. Ez az intézkedés gyakran az alapvető fogyasztási cikkek piacán kerül bevezetésre, hogy megvédje a lakosságot az infláció kedvezőtlen hatásaitól, különösen azokban az időszakokban, amikor a gazdaság kiszámíthatatlan tényezői erős árnövekedést okoznak.
Az árrésstop célja, hogy az alapvető élelmiszerek és egyéb létfontosságú termékek hozzáférhetőek és megfizethetőek maradjanak a lakosság számára. Gyakran egy globális vagy országos gazdasági válság, például energiaválság, ellátási lánc zavarai vagy háborús konfliktusok hatására ugranak meg az árak. Az árrésstop egyfajta védelmi mechanizmusként működik, hogy ellensúlyozza az ilyen tényezők okozta túlzott árdrágulást. Emellett segít a lakossági elégedetlenség csökkentésében, hiszen az élelmiszerek és egyéb alapvető cikkek megfizethetetlenné válása szociális problémákhoz vezethet.
Az árrésstop hatásai kettősek lehetnek. Egyrészt csökkenti a fogyasztók kiadásait az adott termékek esetében, ami különösen a gazdaságilag nehezebb időkben jelenthet segítséget. Ugyanakkor a kereskedők profitjának visszafogása miatt egyes boltok bezárhatnak, vagy más módon próbálhatják kompenzálni a kieső bevételeiket, például más termékek árának emelésével.
Miközben a hatósági árazás elvileg a vásárlók pénztárcáját védi, egyes termékeknél drasztikus drágulás következett be. A galériánkban megmutatjuk, hogy melyek azok, amiknek alaposan, akár 40 százalékkal is elszállt az ára.
Leadfotó: 123RF
Oldalak
