Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét

További Gazdaság cikkek
-
Donald Trump betartotta a fenyegetését, őrült magas vámot vetett ki Kínára
- Nagy bajba kerülhet Németország, és ez Magyarországnak is veszélyeket tartogat
- Hússzövetség: a száj- és körömfájás negatív hatásai elkerülhetők, az árrésstopé nem
- A jegybank megkongatta a vészharangot a kereskedelmi háború miatt
- Pogátsa Zoltán: Trump vámjai után jöhet a nagy kilincselés
Hétfő reggel nyolc órától elindult a Tisza Párt konzultációja, a Nemzet Hangja. Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke március 15-i beszédében beharangozta, hogy pártja minden 16 év feletti magyart megkérdez arról, milyen országot szeretnének az Orbán-rendszer után. A Nemzet Hangja-kezdeményezés keretében a kérdésekre április 11-ig lehet válaszolni online és személyesen egyaránt. A Tisza Párt elnökének a lépésére azután került sor, hogy Orbán Viktor március 7-én bejelentette, véleménynyilvánító népszavazást indít Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban. Magyar Péter egyébként nem csak a konzultációs ötletet, hanem magát a kérdést is átvette, amely 13. a Nemzet Hangja kérdéssorán.
Szavazás és népszavazás
Mindenekelőtt fontos tisztázni a véleménynyilvánító szavazás és a népszavazás közötti különbséget. Míg a véleménynyilvánító szavazás jogilag rugalmasabb, és bármiről meg lehet kérdezni az embereket, addig a népszavazásnak szigorúak a feltételei. Hiszen a politikusok már a francia forradalom óta Európa-szerte jól tudják, hogy a népakaratnak meg kell jelennie a közügyekben, de a népet mégsem lehet akármiről megkérdezni.
Ennek megfelelően Magyarországon – hasonlóan más uniós országokhoz – nem lehet népszavazást kezdeményezni például
a központi költségvetésről, a központi költségvetés végrehajtásáról, központi adónemről, illetékről, járulékról, vámról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvény tartalmáról.
Emellett az is tilos, hogy az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők választásáról szóló törvények tartalmáról döntsenek népszavazással, ahogy az Országgyűlés feloszlatása is tabu. A közkegyelem gyakorlását is tilos népszavazással megvitatni.
Van, amiről nem dönthet a nép
A véleménynyilvánító szavazásnak nincsenek ilyen kritériumai, hiszen semmiféle jogszabály nem rendezi ezt a kérdést. Bármiről lehet véleménynyilvánító szavazást tartani. Akár azt is fel lehetne tenni, hogy Novák Katalin hozza-e nyilvánosságra a kegyelmi üggyel kapcsolatos döntésének a hátterét, ahogy azt is, hogy legyen-e ingyenes a sör. Ez utóbbi kérdésben az Alkotmánybíróság 2007-ben amúgy elutasított egy népszavazási kezdeményezést. A határozat indoklása is tanulságos:
Az Alkotmánybíróság a jövőben az egyértelműség részének tekinti azt is, hogy a népszavazási kérdésben foglalt döntési kötelezettség ne legyen kivitelezhetetlen, végrehajthatatlan, következményeiben kiszámíthatatlan.
Egy szó, mint száz, a véleménynyilvánító szavazásnak jogi következménye nincs, csak politikai jelentősége van. Így a mostani szavazás egy dolgot rögzít:
Ha Magyar Péter megnyeri a 2026-os választásokat, akkor neki politikai okok miatt egyszerűen végre kell hajtani azt, ami mellett a szavazásban részt vevők kiálltak.
Ha nem nyeri meg a következő választásokat, akkor sincs hova hátrálnia, mostantól ezekre a kérdésekre adott válaszoknak a képviseletét várják majd el tőle. Hiszen gyakorlatilag most azt kérdezi a választóktól, hogy a kijelölt témákban hogyan kellene eljárnia a döntéshozónak. Azzal együtt, hogy a Tisza Párt elnöke maga is hangsúlyozta, hogy ezek a kérdések nem egyértelműek, és nem lesz mindenhol egyértelmű többsége az egyik oldalnak.
Márpedig ha most az emberek kiállnak például amellett, hogy az szja egységesen 9 százalékos legyen, és a Tisza jövőre megnyeri a választásokat, akkor nehezen lesz magyarázható, hogy miért nem alkalmazza ezt az adókulcsot. Ez azért is fontos, mert Orbán Viktor régóta egy számjegyű szja-t szeretne, de nem tudja államháztartási okokból megvalósítani. Magyar Péter ennek ellenére ezt úgy kérdezi meg most az emberektől, hogy jelenleg nincs minden információ a birtokában a költségvetés aktuális helyzetről.
Mindenki kevesebb adót szeretne fizetni
De térjünk vissza a népszavazásra. Magyar Péter most összesen tizenhárom kérdést tett fel, a mi értékelésünk szerint ebből hét gazdasági, hat pedig politikai felvetés. A hét gazdasági témakör közül hat pedig az adószabályzást, illetve a költségvetést érinti. Márpedig erről nem véletlen, hogy nem lehet népszavazást tartani.
Az adópolitikai és költségvetési stratégiáról négyévente az országgyűlési választásokon szavazunk, amikor egy párt mellett döntünk.
Ugyanis a nép, akitől a közhatalom ered, nincs és nem is lehet a birtokában minden, ezzel kapcsolatos információnak, nincs szakmai rálátása ezekre a kérdésekre. Konkrét költségvetési és az adópolitikai kérdésekről nem lehet érzelmi alapon dönteni. Arról nem is beszélve, hogy nyilvánvalóan mindenki kevesebb adót szeretne fizetni. Ki nem szeretné, hogy az állam évente minimum 500 milliárd forint extra forrást biztosítson az állami egészségügyi rendszer fejlesztésére?
Ezt a levest Magyar Péter főzte
Tehát most úgy fognak igennel szavazni az emberek, hogy nincsenek információik arról – ahogyan Magyar Péternek sem –, hogy ezekbe a költségvetést érintő kérdésekbe beleroppan-e az ország. Maradjunk a példánál, körültekintően a kérdés így hangzana: Akkor is szeretné, hogy az állam 500 milliárd forint extra forrást biztosítson az állami egészségügyi rendszer fejlesztésére, ha ez esetleg az államháztartás csődjét okozná, és ön emiatt elveszítené a munkahelyét?
Ám a szavazók és Magyar Péter között egy különbség van: a Tisza Párt elnöke politikai felelősséget vállal a válaszokért. ha az általa indított szavazás után az emberek számonkérik majd tőle, amit megszavaznak.
Ahogy azt levezettük, az alábbi kérdésekről nem is lehetne – legalábbis formális népszavazás keretében – megkérdezni az embereket, és ennek okai vannak:
- Egyetért-e ön azzal, hogy a gyógyszerek áfakulcsa 0 százalékra csökkenjen?
- Egyetért-e ön azzal, hogy az állam ne fordíthasson költségvetési forrásokat magánegészségügyi beruházások támogatására, és évente minimum 500 milliárd forint extra forrást biztosítson az állami egészségügyi rendszer fejlesztésére?
- Egyetért-e ön azzal, hogy az egészséges élelmiszerek áfakulcsa maximum 5 százalék legyen?
- Egyetért-e ön azzal, hogy az szja egységesen 9 százalékra csökkenjen?
- Egyetért-e ön azzal, hogy újra bevezetésre kerüljön a korábbi területeken a kata adózási forma?
- Egyetért-e ön azzal, hogy az 5 milliárd forintos vagyon felett extra adófizetési kötelezettség kerüljön kiszabásra?
Persze ezekre mindenki igennel szavaz majd, de nem véletlen, hogy ezeket a kérdéseket egy népszavazáson nem lehetne feltenni. Abban az esetben feltehetően automatikusan nehéz helyzetbe kerülne a költségvetés, mert jogilag erre rákényszerülnének a döntéshozók. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek úgy kellene költségvetést készítenie 2026-ra, hogy nincs elég bevétele az államnak.
Ezt Magyar Péter is jól tudja, ezért indított véleménynyilvánító szavazást. Ám a Tisza Párt elnöke, ahogy azt korábban levezettük, kezdeményezésével most a saját csapdájába sétált bele: a rá szavazók a konzultáció eredményét biztosan számon fogják kérni tőle.
(Borítókép: Budai Balázs / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Donald Trump elnöki megbízottja és a Fehér Ház volt tanácsadója is a 4iG tanácsadó testületének tagja lett
Lantos Csaba energiaügyi miniszter lemondott a testületben betöltött tanácsadói pozíciójáról.
április 2., 19:02
- Gazdaság
Van egy terület, ahol Magyarország nagyhatalmi státuszáról beszélnek
Döbbenetes számokat mutattak a szakértők.
április 2., 15:23
- Gazdaság
Folytatódik a tendencia, tovább drágul a benzin ára a hazai kutakon
A gázolaj sem ússza meg az árnövekedést.
április 2., 15:39
- Gazdaság
Évek óta torzíthatják a szegénységi statisztikákat Magyarországon
Megdöbbentő mintázatot fedeztek fel a kutatók.
április 2., 13:29
- Gazdaság
Konkrét tervekkel indítja az AI-offenzívát a kormány
Palkovics László elárulta a részleteket.
április 2., 13:30
- Gazdaság
Kiderült, mennyi osztalékot fizet az MBH Bank
158,8 milliárd forint volt az előző év eredménye.
április 2., 12:51
- Címlapon
Több híd elfoglalására készülnek a tüntetők a hajnalig tartó demonstráción
A helyszínről tudósítunk.
4 órája
- Mindeközben
Mihályfi Luca és Hegyes Berci reagált Szabó Zsófi epés megjegyzésére, egyetlen mondattal kiosztották
3 órája
- Gazdaság
Kína beleszerelmesedett Magyarországba, döbbenetes számok árulkodnak róla
Ha ez így megy tovább, jöhet az újabb rekordév.
április 2., 16:44
- Gazdaság
Csökken egy népszerű lakossági állampapír kamata
Április 7-ig vásárolható a kedvezőbb kamatprémiumú sorozat.
április 2., 18:11
- Gazdaság
Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam
Az emelt hiánycélt sem sikerült tartani.
április 1., 08:37
- Címlapon
Ki kellett menekíteni az utasokat a 2-es metróból, még nagyobb lehet a közlekedési káosz
A BKK is reagált.
2 órája
- Címlapon
Nagy bajba kerülhet Németország, és ez Magyarországnak is veszélyeket tartogat
Gazdasági válságra figyelmeztet a megbízott német pénzügyminiszter.
22 perce
- Gazdaság
Erre nagyon figyeljen, amikor szállást foglal nyaraláshoz
Itt van minden részlet az új szálláshely-minősítésről.
április 2., 19:40
- Gazdaság
A SPAR-vezér szerint a kereskedelmi lánc csak május végéig bírja az árrésstopot
Heiszler Gabriella szerint Győrből már Szlovákiába járnak vásárolni az emberek.
április 3., 06:08
- Címlapon
Közbeszólt a járvány, nem tarthatják meg Magyarország legnépszerűbb túráját
Korábban a koronavírus okozott problémákat.
4 órája
- Címlapon
Orbán Viktor üzent egy erőset a vámháború okozta bizonytalanság közepette
Európa legnagyobb adócsökkentését végre fogjuk hajtani – ígérte a kormányfő.
2 órája
- Gazdaság
Berendelte a mobilszolgáltatókat Nagy Márton, elvárásokat is támasztott feléjük
A tárcavezető posztja szerint az első egyeztetés zajlik.
április 2., 10:56
- Gazdaság
Kiderült, mennyit kerestek tavaly a Mol vezetői
Vannak, akik több mint egymilliárd forintot kaptak.
április 2., 21:26
- Gazdaság
Több frissen elkészülő út is fizetőssé válhat a jövőben
Összesen 81 kilométernyi út lenne díjköteles.
április 1., 21:42
- Címlapon
Rusvai Miklós: Kegyetlen vírussal küzdünk, de már tudjuk, honnan érkezhetett
Hogyan terjed a száj- és körömfájás? Veszélyes az emberre? Van ellene oltás? A virológust kérdeztük.
1 órája
- Gazdaság
Benyújtották az ATM-ekről szóló törvényjavaslatot, az önkormányzatokra is nagy feladat hárul
Össze is foghatnak egymással a bankok.
április 2., 08:20
- Címlapon
Pogátsa Zoltán: Trump vámjai után jöhet a nagy kilincselés
Az amerikai elnök kísérlete arról szól, hogy vámháborút indított az egész világ ellen.
4 órája
- Gazdaság
Elkezdődött, amire mindenki várt a lakáshitelekkel kapcsolatban
A 5-ös szám bűvköréből lőnek a bankok a fiatalokra.
április 1., 15:35
- Gazdaság
Több száz millió eurós bírságot kaptak az autógyártók kartellezésért
A gyártók 15 évig működtek együtt az autók újrahasznosításával kapcsolatban.
április 1., 21:26
- Mindeközben
Nagy Zsolt Leo a párja miatt került botrányos helyzetbe, aki titokban, kamuprofilról savazta a Farm VIP játékosait
5 órája
- Gazdaság
Tízezreket érintő új protokoll született az egészségügyben
Az egészségbiztosító ellenőrizni fogja, hogy ezeket az elvárásokat betartják-e az intézmények.
április 2., 09:11
- Gazdaság
Márciusban is folytatódott az ingatlanpiac felívelése
Februárhoz képest 7 százalékos növekedés történt.
április 1., 15:09
- Gazdaság
Óriási összeget kaptak vissza a fogyasztók, akik visszaváltották az üvegeket
A fogyasztók átlagosan alkalmanként 25 palackot váltanak vissza, ennek összege 1250 forint.
április 1., 13:46
- Gazdaság
Meghozták a döntést: megvan az Év Magyar Autója 2025
Sok izgalmas autót, rengeteg tesztet és szoros küzdelmet hozott a verseny.
április 2., 09:23
- Gazdaság
Donald Trump betartotta a fenyegetését, őrült magas vámot vetett ki Kínára
Szintet lépet a világ két legnagyobb gazdasága közötti háború.
2 perce