nlc.hu
Életmód
Mi az a színes, forgó, spirálos henger a borbélyszalonok bejáratánál?

Mi az a színes, forgó, spirálos henger a borbélyszalonok bejáratánál?

Nem is gondolnád, hogy szimbolikus jelentőséggel bír!
borbély, fotó: iStock

Bármerre is járunk a világban, a borbélyszalonok bejáratánál gyakran látható egy piros, fehér és kék színű, csíkos, forgó henger. Az úgynevezett “borbélyrúd”egy ikonikus szimbólum: nem csak vizuálisan vonzza a vendégeket, hanem lenyűgöző története is van, amely egészen a középkorra nyúlik vissza, amikor a borbélyok nemcsak haj- és szakállvágással foglalkoztak, hanem kisebb orvosi beavatkozásokat is végeztek.

A borbélyrúd eredete

Még manapság is sok borbélyszalon őrzi ezt a történelmi szimbólumot. De miért van ezeknek a hengereknek három színük, és mi a jelentésük?

A középkorban a borbélyok olyan kisebb beavatkozásokat, műtéteket is elvégeztek, mint a foghúzás, az érvágás, sebkezelés, vagy akár az amputáció. Az első borbélyrúd egy fehér-piros csíkokkal díszített fapálca volt, amelyet a borbélyszalonok ajtajánál helyeztek el, hogy jelezzék: ott borbélyok tevékenykednek.

Ezeknek a csíkoknak sajátos jelentésük volt:

  • A piros szín a vért jelképezte, amit az érvágás során lecsapoltak.
  • A fehér szín az érszorítóként vagy sebkötözésre használt tiszta kötéseket szimbolizálta.

A 13. század végén a borbélyok már fogfehérítést, foghúzást és törések kezelését is végezték. A borbély és orvosi szakmák e kettőssége egészen a 18. századig tartott, amikor a borbélyoknak megtiltották az orvosi hivatás gyakorlását.

Miért került a kék szín a borbélyok hengerére?

1745-ben II. György brit király vetett véget a sebész és a borbély hivatás közötti kavarodásnak, és elrendelte a két szakma végleges szétválasztását. Ettől kezdve a borbélyok tevékenysége a haj- és szakállápolásra korlátozódott, míg a sebészek továbbra is az orvoslásnak szentelték az életüket. Ez a szétválasztás vezetett az egyes szakmák azonosítására szolgáló különböző szimbólumok létrehozásához. Úgy vélik, hogy míg a sebészek jelképe a piros és a fehér maradt, addig a kék színt a borbélyok jelölésére használták.

A borbélyszalonok hengerén megjelenő kék szín jelentéséről különböző elméletek léteznek: 

  • A borbélyok és a sebészek megkülönböztetése: Az új szabályozással az volt a cél, hogy a borbélyok hengerének kék színnel való ellátásával egyértelmű különbséget tegyenek a két szakma között.
  • Az erek szimbolikája: Egyesek szerint a piros a vért, a fehér a kötést, a kék pedig az ereket jelképezi, így kiegészítve az ősi mágikus gyakorlatokhoz kapcsolódó szimbólumot.

A forgó mozgás pedig a szélben spirálisan tekeredő kötéseket idézi.

Akárhogy is, a fehér, kék és piros színkombináció az idők során megmaradt és a borbélyszalonok jelképévé vált szerte a világon.

Egy történelmi szimbólum, amely a mai napig fennmaradt

Bár a borbélyok ma már nem végeznek orvosi beavatkozásokat, a háromszínű henger továbbra is a szakma egyetemes szimbóluma. Az a tény, hogy számos borbélyszalon ma is használja ezt a történelmi szimbólumot, azt mutatja, hogy a szakmának sikerült megőriznie identitását és hagyományait, alkalmazkodva az új időkhöz anélkül, hogy elveszítené múltjának lényegét.

A 18. században a sebészeti és borbélytevékenységek szétválasztása után is megmaradt ez a szimbólum, és napjainkban is világszerte a borbélyüzletek jellegzetes cégére. Tehát, ha legközelebb látod a fehér, kék és piros színekben forgó borbélyrudat, emlékezz arra, hogy ez nem csupán egy díszítőelem, hanem egy, a középkorból eredő szimbólum!

(via)

Kiemelt fotó: illusztráció, iStock

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top