Óraátállítás vasárnap: három hétig tarthat hozzászokni

Vasárnap kezdődik a nyári időszámítás, hajnalban egy órát kell majd előrefelé tekerni az órákon. A szakemberek szerint a tavaszi óraátállítás hatásait hetekig érezhetjük magunkon.

Noha az Európai Parlament 2019-ben megszavazta az évenkénti kétszeri óraátállítás eltörlését az Európai Unióban, érdemi előrelépés azóta sem történt. A tagállamok között ugyanis nem született megállapodás a kérdésben, olyannyira, hogy a napokban az Európai Bizottság visszavonta ezzel kapcsolatos javaslatát – szúrta ki a Világgazdaság. Egyelőre tehát mégis marad a megszokott rendszer, hogy március utolsó vasárnapján átállunk a nyári időszámításra, majd október utolsó vasárnapján visszakapjuk az így elvesztett egy órát. Most vasárnap hajnali 2 órakor kell egy órával előrébb, 3 órára állítani az órákat.

óraátállítás, nyári időszámítás, női kéz beállítja a pontos időt egy karórán
Most vasárnap egy órát elveszítünk: előrefelé kell majd tekerni az órákat. Fotó: Getty Images

G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke az InfoRádiónak nyilatkozva kiemelte, hogy az óraátállítás megzavarja az emberi test belső óráját, avagy a cirkadián ritmust, ami számos kellemetlen panasz forrása lehet. Dr. Szegheő Péter belgyógyász szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy az új időszámításhoz való alkalmazkodás nagy stresszt jelent szervezetünk számára. Nem véletlen, hogy az óraállítást követő egy-két hétben kimutathatóan megnövekszik a közlekedési balesetek és a szív-érrendszeri események száma is. A szakemberek szerint három hétbe is beletelik, mire az ember szervezete megszokja az új időszámítást.

Mi segíthet könnyebben átállni a nyári időszámításra? Mutatjuk.

Kérdéses, hogy ha a jövőben valóban megszűnne az óraátállítás gyakorlata, akkor melyik időszámítást lenne érdemes megtartani. A szakértők a téli, eredeti időszámítás mellett érvelnek, amely jobban igazodik az ember belső órájához. Ugyanakkor a nyári időszámítás is sokak számára vonzó lehet, hiszen esténként tovább van világos, ami sok szempontból praktikus. Több lehetőséget biztosít például szabadidős tevékenységekre, ami egészségügyi oldalról is előnyös lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Északkelet felől fokozatosan növekszik, vastagszik a felhőzet, és főként az északi megyékben, késő délutántól pedig egyre inkább a Dunántúlon kisebb eső, zápor is előfordulhat. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon és az Alpokalján kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű, a délnyugati tájakon mérhetjük a magasabb értékeket. Késő estére 7 és 11 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Csongrád-Csanád
Legrosszabbul:
Veszprém
Kezdjük újra