
Egy német raktárban vesztegel 16 ezer tonna acélcső, amelyet eredetileg Louisiana államba szántak egy energetikai projekthez – ez a szimbolikus példa jól mutatja, mekkora bizonytalanságot okozott a globális kereskedelemben az Egyesült Államok új vámjavaslata.
A tervek szerint a kínai építésű hajókat használó szállítmányokra akár 1–3 millió dolláros extra díj is kivethető lenne kikötésenként, ami drámaian megemelné a szállítási költségeket.
A döntéshozatal elhalasztása miatt számos üzlet állt le, hiszen a legtöbb atlanti-óceáni hajó kínai gyártású – számolt be a Bloomberg.
A javasolt intézkedések célja, hogy visszaszorítsák Kína uralmát a hajóépítés és a tengeri szállítmányozás területén. Az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselete (USTR) szerint Kína ma már a világ teherhajóinak több mint felét gyártja, míg az amerikai hajógyárak tavaly mindössze 0,01%-ot tettek ki.
A lépés célja egy hanyatló amerikai iparág újraélesztése, ám Kína szerint az intézkedés sérti a WTO szabályait, és globális ellenszankciókat válthat ki.
A washingtoni meghallgatás előtt több tucat vállalat és iparági szereplő fejezte ki aggodalmát. Sokan attól tartanak, hogy a vám nemcsak megdrágítja az amerikai termékeket a világpiacon, hanem a kisebb kikötők – mint Charleston vagy Oakland – gazdaságát is aláássa. A Nemzeti Kiskereskedelmi Szövetség szerint a javaslat nagyobb fenyegetést jelent, mint a Trump-korszak vámháborúja. A kritikák szerint a tervezett intézkedések nem szolgálják az amerikai hajóépítés fellendítését, ehelyett inflációt és munkahelyvesztést okoznak.
A terv értelmében azok a cégek, amelyek flottájában kínai gyártású hajók szerepelnek – akár megrendelés alatt állók is –, jelentős díjfizetési kötelezettséggel számolhatnak. Az Atlantic Container Line példája is mutatja, hogy nem mindig volt más opció a kínai gyártóknál: az amerikai hajógyárak 2012-ben például nem tudtak határidőre vállalni egy öt hajóból álló rendelést. Több szereplő szerint a mostani tervezet visszamenőleg bünteti az akkor racionális kereskedelmi döntéseket.
A USTR vizsgálata ugyan a Biden-adminisztráció alatt indult, de a háttérben ott húzódik Donald Trump politikai víziója is, miszerint Amerika tengeri befolyását vissza kell állítani. Egy kiszivárgott elnöki rendelet tervezete – Make Shipbuilding Great Again - MSGA címmel – azt is kilátásba helyezi, hogy más országokat is bevonnának a Kína elleni fellépésbe, vagy retorzióval fenyegetnék őket.
A tengerészeti ágazat eközben egyre inkább a nemzetbiztonság szempontjából is stratégiai jelentőségű területként jelenik meg Washingtonban.
A piaci szereplők szerint, ha életbe lépnek a tervezett szabályok, az szétválaszthatja a szállítmányozási piacot: a kínai gyártású hajókat hátrányos megkülönböztetés érheti. A hajóflották megújítása pedig nehézkes lehet, mivel a dél-koreai és japán hajógyárak már 2028-ig beteltek. A globális flották elöregedése miatt ez komoly problémát jelenthet. A szankciók elől menekülő hajótulajdonosok elkerülhetik az amerikai kikötőket, amivel elsősorban az amerikai exportőrök és a kisebb gazdaságok járhatnak rosszul – miközben a kívánt iparpolitikai cél továbbra is elérhetetlen marad.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Kétségbeesett lépésről döntött Oroszország, a saját területeken robbantottak
A Belgorod megyei Popivka közelében semmisítettek meg egy orosz gátat.
Putyinnal találkozott a kínai külügyminiszter, evakuálás kezdődött Oroszországban – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Órákra vagyunk a kereskedelmi háború kitörésétől, egyre nagyobb a pánik
Trump bejelentésére vár mindenki. Cikkünk folyamatosan frissül.
Már csütörtökön beviszi Donald Trump a magyar gazdaságnak leginkább fájó mélyütést
Az elnök szerda este további kereskedelmi retorziós lépéseket is bejelent.
Reagált a Fehér Ház az Elon Musk távozásával kapcsolatos hírekre
Egyértelmű az álláspontjuk.
Nagyot fordultak az amerikai tőzsdék, miközben az újabb vámok bejelentésére vár a piac
Donald Trump este megszólal.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.