Craig Rupp, a Sabanto vezérigazgatója és az autonóm mezőgazdaság úttörője osztja meg nézeteit az autonómia gyakorlati realitásairól a mezőgazdaságban. Mivel az elsők között üzemeltetett autonóm traktorflottát, Rupp egyedi betekintést nyújt abba, hogy egy szabványos autonóm traktor miért lehet gyakran hatékonyabb, mint egy dedikált mezőgazdasági robot.

Több mint 20 traktormodellt alakítottak át 6 különböző gyártótól, a 60 LE alattiaktól a 400+ LE teljesítményűekig. Egy újabb márka és modell átalakítása 1-3 hónapot vesz igénybe. A folyamat során megtanulták, mi működik az autonómiában – és mi nem.

Egy Sabanto-technikus az autonóm navigációs rendszert szereli fel egy John Deere 500E traktor fülkéjének tetejére. (Forrás: futurefarming.com)

Egyes traktorok átalakítása zökkenőmentes, míg mások minden lépésnél ellenállnak. Gyakran a sebességváltó, a fékrendszer és a kormányzás a döntő tényező. És bármit is mondjanak a gyártók, az új nem mindig jobb. Sok használt traktor ideális alap az autonómiához. De mire kell figyelniük a gazdáknak? 

A megfelelő traktor

Sajnos, nem minden traktort lehet könnyen átalakítani autonóm működésre. Általában három fő szempontot kell vizsgálni egy modell értékelésekor: a sebességváltót, a fékrendszert és a kormányzást.

Sebességváltó

Ha egy traktor kézi sebességváltós (szinkronizált vagy szinkronizálatlan), azt mindig elvetik. A kuplung és a sebességváltás vezérlése mérnöki bravúrt igényelne. Minimális elvárás a shuttle váltó, az elektronikus shuttle pedig még jobb. Az infinit variálható váltó (IVT) a legjobb megoldás, mert nem kell a fordulatszámot állandó tartományban tartani a kardántengelyhez.

Fékrendszer

Az autonóm vezérléshez biztonságos és megbízható fékrendszer szükséges. Az automatizált traktoroknál kétféle fékmegoldással találkoztak: aktuátorokkal és légszelepekkel. Ha egy traktor hagyományos hidraulikus fékkel rendelkezik, akkor elektromechanikus aktuátorral működtetik, ami precíz felszerelést és kalibrációt igényel. A Fendt traktorok légfékes rendszere ideális az autonómiához. Az elektromosan vezérelt légszelep szabályozza a fékrendszer légnyomását, minimális módosítással biztosítva a sima és hatékony fékezést.

Kormányzás

A kormányzás az autonóm rendszer utolsó kulcseleme. Döntő tényező, hogy a traktor rendelkezik-e automata kormányzási lehetőséggel. Ha nem, akkor két lehetőség van. Egy hidraulikus szelep telepítése, amely közvetlenül vezérli a hidraulikus hengereket. Ez pontosabb, de drágább, és nehezebb beszerelni. Például egy hidraulikus szelep felszerelése egy rakodókeretes Kubotára rémálom lehet. Egy kormánykerék-motor, amely közvetlenül a meglévő kormányra szerelhető. A modernebb verziók már változtatható kormányzási beállításokat kínálnak, csökkentve a túlzott korrekciókat. Hátránya, hogy élettartama rövidebb, mint a hidraulikus rendszeré.

Új vagy használt traktor?

Az autonómia kérdésében az új vagy használt traktor választása nem csak az árról szól, hanem a gyakorlati alkalmazhatóságról, kompatibilitásról és hosszú távú értékről.

Új traktorok

A gyártók azt szeretnék, ha a gazdák új, „autonómia-kész” traktorokat vásárolnának. De valljuk be, kevesen akarnak több százezer dollárt kiadni egy új gépre pusztán az autonómia miatt. Ez a „vegyél újat” szemlélet valójában a tervezett elavulás egy formája, ami arra kényszeríti a gazdákat, hogy bizonyos idő után lecseréljék gépeiket. Egy gazda nemrég azt mondta Craig Ruppnak, hogy az újabb traktorok nem bírnak annyi üzemórát, mint a 20 éve vásároltak.

Használt traktorok

A Rupp szolgáltatását igénybe vevő gazdák számára az autonómia nem az újrakezdésről szól, hanem arról, hogy többet hozzanak ki abból, amijük már van – azaz a használt traktorjukból. Bár az idősebb gépek olcsóbbak, az üzemanyag-hatékonyságuk, hidraulikájuk és váltójuk élettartama rövidebb lehet. Mégis, a döntésük mögött általában három fő érv áll:

Megfelelő az eszközeimhez – A traktorom illeszkedik a földjeimhez, munkafolyamataimhoz és eszközeimhez. Egy új traktor esetében mindent újra kellene hangolni, ami további költségekkel és problémákkal jár.

  • Már bizonyított – Jól ismerem a saját traktoromat. Miért ne használnám azt, ami már bevált a saját körülményeim között?
  • Megtérült befektetés – A traktorom már ki van fizetve. Miért vennék egy újat, ha ezt is autonómmá tehetem?

Rupp egyes ügyfelei használt traktorokat vásároltak, hogy csökkentsék a kezdeti befektetésüket, mert a kis üzemórás használt traktorok könnyen elérhetők. Igyekszik meggyőzni őket, hogy ne fizessenek felárat egy fülkés modellért, mert egy fülkében operátor nélkül, nyitott ablakok és klíma nélkül extrém hőmérséklet alakulhat ki, különösen Texasban.

A legtöbb modern traktor – legyen kicsi vagy nagy – autonómmá alakítható. A kulcs nem az új vásárlása, hanem a megfelelő platform kiválasztása egy gördülékeny átalakításhoz. Azok a gazdák, akik meglévő traktorjaikat fejlesztik, több értéket kapnak, elkerülik a felesleges költségeket, és tovább használhatják a már bevált gépeiket.

Az autonómia nem a traktorok lecseréléséről szól – hanem arról, hogy okosabbá tegyük őket –állítja Craig Rupp.

(Forrás: futurefarming.com)

További híreink

18 szobanövény, amelyek azt is túlélik, ha egy hónapig nem törődünk velük

2025.04.20.

Ki ne szeretne az otthonába olyan szobanövényt, amelyik önzetlenül gyönyörködtet, és csupán tényleg minimális törődést igényel?

Elég egy húzás a mobilon – jön a John Deere önjáró traktora

2025.04.20.

A John Deere 2025-től elérhetővé teszi a 9RX traktorcsalád új autonóm megoldásait, amelyek célja a hatékonyság és munkasebesség növelése.

Nem lehet modern gazdálkodást folytatni nadrágszíjparcellákon a LAPAR elnöke szerint

2025.04.19.

Borúsan látja a nadrágszíjparcellákkal küszködő mezőgazdasági termelők helyzetét Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke.

Szomjas a növény a cserépben, vagy túl száraz a talaj? Elárulja egy ceruza

2025.04.19.

A túlöntözés és az alulöntözés a két legismertebb oka annak, hogy a növények elpusztulnak. Fontos tudni, hogy az alulöntözés kevésbé káros, mint a túlöntözés. A növények képesek regenerálódni hosszabb száraz időszak után is, de a gyökérrothadás után nehéz visszanyerni őket.

Fehérjehiány jöhet az EU állattenyésztésében, ha nem lesz elég támogatás

2025.04.19.

Egyre nagyobb az igény a hazai fehérjeforrásokra, miközben az importkitettség veszélyesen magas szinten van.

Villamos és hőenergiát előállító konténeres berendezést fejlesztettek a MATE közreműködésével 

2025.04.19.

Egy olyan kompakt konténerjellegű berendezés jött létre, amely napenergiát hasznosító berendezésekkel villamos és hőenergiát állít elő, az előállított villamos energiával vízbontással oxigént és hidrogént állít elő, biomasszából biogázt állít elő, a biogáz javításához pedig felhasználja az előállított hidrogént.

Partnerhírek
Partner

Acélcsarnokot támogatással mezőgazdasági kisüzemek számára

2025.04.17.

Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok és a Frisomat által alkalmazott technológia kifejezetten a gazdálkodók igényeire szabott, korszerű és költséghatékony megoldásokat kínál.

Partner

Hatékony, megbízható, mégis kíméletes – ez a Klartan 24 EW

2025.04.17.

Magyarországon egyre nagyobb problémát okoz a piretroidalapú rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia, aminek a leküzdésére kiváló megoldást nyújt a Klartan 24 EW rovarölő szer.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás