Az Egyesült Államokban a programozói állások száma 27,5%-kal csökkent két év alatt

Az Egyesült Államokban a számítógépes programozói állások száma több mint egynegyedével csökkent az elmúlt két évben, ezzel a szakma a 10 leginkább érintett foglalkozás közé került a Munkaügyi Statisztikai Hivatal által nyomon követett több mint 420 állás közül, és ez potenciálisan az első konkrét bizonyítéka lehet annak, hogy a mesterséges intelligencia kiszorítja a munkavállalókat.

„Anélkül, hogy hisztérikussá válnánk, a programozói munkanélküliség növekedése valóban legalább részben úgy tűnik, mint az MI munkaerőpiaci hatásának korai, látható jele” – mondta Mark Muro, a Brookings Institution munkatársa.

Miközben a szoftverfejlesztői pozíciók stabilak maradtak, mindössze 0,3%-os csökkenéssel, azok a programozók, akik mások által megadott specifikációk alapján végeznek rutinszerű kódolást, olyan alacsony létszámra zsugorodtak, amilyenre 1980 óta nem volt példa. A közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy a magas kamatlábak és a járvány utáni technológiai iparági visszaesés szintén hozzájárult a programozói állások csökkenéséhez. Ezek a munkakörök jellemzően évi 99 700 dollárt fizetnek, míg a fejlesztők átlagosan 132 270 dollárt keresnek.

Részletek itt.

(A cikk nyomokban Mesterséges Intelligencia által szolgáltatott adatokat tartalmaz, így a tartalmát érdemes duplán ellenőrizni!)

Hozzászólások

Szoftverfejlesztő vs programozó, ennyi.

Dehogy! Egyenesen kókler! 

Az Indiai programozókat le-AI-ozni azért már rAIsszizmus! :-) Mert nagyjából ez felel meg a valós oknak. 

De van ebben a cikkben a rekurzív humor is. Az AI fordítás félig-meddig értelmetlen. Szoftver forráskódban még jobb eredményeket lehet eléni AI-al. 

Itt most mi lenne a Programozó versus Szoftverfejlesztő közötti különbség. A programozó unalmasan specifikációból dolgozik még a szoftverfejlesztő menő módon azt kódol amihez éppen kedve van? :-)

“Az ellenség keze betette a lábát”

Érzésre itthon durvább volt a csökkenés. De szinte minden szektorban.

"Óvatosabb" a piac, nem most lehet átmenni a szomszéd céghez 1.5x-es fizuért (bár ezt én régen sem tapasztaltam), mindki vigyáz a pozijára. Azokból lehet válogatni, akiket leépítenek. De azok meg lehet hogy most mennek önmegvalósítani és nodejs helyett lakásfelújítással vagy hidrofóniával vagy 3D nyomtatással kezdenek foglalkozni "most a magam ura leszek" felkiáltással.

Eddig nem sokszor váltottam állást, de én valahogy mindig úgy csináltam, hogy először elmentem interjúzni az új helyre, majd mikor aláírtuk a szerződést, akkor kezdtem meg a felmondást az előzőn. Szóval szerintem nem kéne ennyire egyértelmű ok-okozati összefüggésnek lennie a keresleti és a kínálati oldal csökkenése között.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Hogyan tudtál aláírni szerződést úgy, hogy a jelenlegi munkahelyeden még el se kezdted a felmondási idődet letölteni (mivel ugye azt nem feltételezhetted h. másnapi hatállyal elengednének, ha amúgy meg 2 hónap van a munkaszerződésedben)? Maximum arról nyilatkozhattál, h. elfogadod az ajánlatukat. Ami még csak egy ajánlat, de semmiképpen sem munkaszerződés. Aláírni meg akkor tudod a tényleges új munkaszerződést, amikor lejárt a felmondási idő, és másnap megjelensz az új munkahelyed irodájában a belépésed napján, és attól a pillanattól fog élni az ott akkor aláírt már munkaszerződés felíratú papír.

Ezzel nem válaszoltál a fenti kérdésre: nekem volt mondjuk 3 munkaszerződésem az elmúlt ~10 évben. Egyiknél se tudtam aláírni olyat (pedig megnyugtató biztosíték lett volna ugye?), ami tényleges munkaszerződés hatályú, és ami majd 2 hónap múlva adott nap-ra szóljon. Hanem adtak 1 ajánlatot, arra visszajeleztem h. oké. Megbeszéltük h. 2 hónap a felmondási idő, ma március 25 van, ma adtam be az előző helyen a főnökömnek, szóval akkor az lejár május 25-én. Így május 26-án hétfő reggel mehetek csak oda hozzájuk, és aznapi dátummal írhatom alá az új munkaszerződést. Olyanról szó sem volt, hogy március 26-án beballaghatok az új helyre, hogy: "hé, írjunk már 1 munkaszerződést, amin a kezdődátum majd május 26 legyen!"  Aztán megyek vissza az előző (jobban mondva a még aktuális) melóhelyre ellébecolni azt a 2 hónapot.

Mint ahogy te is mondhatod 1. nap hogy ilyen helyre még 1x be nem teszem a lábad. Attól még a formalitás igenis lényeges. Mert ha azt elcseszi pl. a munkáltató, akkor lehet h. kibasz 1. nap végén indoklás nélkül, te meg mész a munkaügyi bíróságra, és egy ilyen "lényegtelen" dolog alapján megítél neked a bíró mondjuk 6 havi fizunak megfelelő kártérítést. Ugye egy ilyennel már kevésbbé stresszes új munkahely után nézni?

https://birosag.hu/sites/default/files/static/e-learning/munkatrv/munka…

A munkaviszony kezdetének napját a felek a munkaszerződésben szabadon határozzák meg (Mt. 48. §) azzal, hogy álláspontunk szerint visszaható hatállyal munkaszerződést kötni érvényesen nem lehet, azaz a felek e tárgybani megállapodása csak pro futuro érvényes.

Tehát aláírhatsz egy munkaszerződést és abban meghatározzátok, hogy mikor lesz a munkaviszony kezdete a jövőben, a default az aláírást  következő nap. Amit nyilván úgy kell időzíteni amikor a másik helyről már eljöttél. Elválik a munkaszerződés aláírása és a munkaviszony kezdete, mivel ez szerződés ezért mindkét felet köti.

https://www.hrportal.hu/hr/ha-felmondok-a-regi-munkahelyen-hogyan-bizto…

Még én sem kötöttem így, megjegyzem.

Pontosan. Eddig mindig így ment. Meg lehetett beszélni, hogy a régi helyen ennyi a felmondási időm, melyik a legközelebbi naptári nap amikor kezdeni tudok az új helyen (elvileg az új munkáltató mondhatja erre, hogy így nem felel meg neki, eddig ez nem fordult elő velem). Ezt a dátumot beleírták a szerződésbe, ezt írtam alá. Utána indítottam el a felmondást a régi helyen.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Na akkor vagy kis céghez mentél át, vagy nagymulti nagyon flexibilis lehetett, mert eddig akiket láttam, aznap írtál alá amikor kezdtél, hamarabb nem, és tudtommal nem kivételeztek senkivel. Azaz nem hallottam olyanról aki ugyanakkor kezdett volna, és ne aznap írt volna alá a többi aznap kezdővel, hanem ő már csak a gépért jött be, a papírmunkát 2 hónappal korábban már letudta volna.

Értem mi a különbség az aláírás dátuma és a hatálybalépés dátuma között, de továbbra se láttam v. hallottam volna h. valaki ezt így kibulikázta volna magának.

csomo ember jott ugy hozzank, hogy "elfogadtam az ajanlatot, elozo helyen meg [1-2] honapot dolgoznom kell, utana jovok". es van a masik oldal is: "megy mashova, itt meg 1 honapod kell dekkolnom, de ne gondoljatok hogy en itt ket fuszalat keresztbe teszek!"... 

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Eddig egyetlen olyan munkahelyem volt, ahol ennyivel előre szerződést lehetett írni. A leggyakoribb megoldás, amit láttam, az volt, hogy kiküldték emailben a szerződést, első nap meg aláírtuk. A legkorábbi aláírás valami 1-2 héttel a kezdés előtt, de már bőven felmondási idő alatt volt.

Lehet hogy ez is ilyen piaci kereslet-kínálati jellegű dolog. Ha munkáltatóként bármikor tudsz 10 jelentkezőt leakasztani egy nyitott pozira, akkor nyilván lehet úgy szabni a feltételeket, hogy aláírás után másnap reggeli kezdés. Akinek megfelel jön, akinek nem, nem. Ha meg hónapokig nem találsz senkit, akkor valószínűleg meg fogod engedni a 2 hónap múlva kezdést is.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Ha meg hónapokig nem találsz senkit, akkor valószínűleg meg fogod engedni a 2 hónap múlva kezdést is.

Nem értem az összefüggést.

Simán megvárták a 2 hónap felmondási időmet, ettől még az aláírás ugyanúgy az első napon történt meg az új helyen.

nyilván lehet úgy szabni a feltételeket, hogy aláírás után másnap reggeli kezdés

szerk: ezt meg te nem érted, szerintem :)

Nem aláírás utáni nap kezdtem. Megegyeztünk, hogy mondjuk a hónap első hétfőjén kezdek. A hónap első hétfőjén odamentem az irodába, beültettek egy tárgyalóba, és aláírtuk a szerződést, majd megmutatták, hol a konyha, meg hol tudom átvenni a laptopomat.

Amúgy szerinted ennek valami elbaszott könyveléstechnikai oka van, h. a munkáltatók nem szeretnek előre munkaszerződés-aláírást engedni? Vagy csak szimplán tisztában vannak vele, h. ha az ember felmondási idő alatt talál valami jobbnak tűnő másik ajánlatot, akkor gondolkodás nélkül odamegy, itt meg szopni fognak a papír rollback-eléssel, így inkább kötik az ebet a karóhoz h. akkor van tényleges aláírás, ha 1 max 2 héten belül jön is most már az illető dolgozni?

Mert valahol meg az is igaz, h. ha mégse akarnák megtartani (felvenni ugye az ajánlattétel miatt kénytelenek), akkor 1. nap reggel egyből ki is rúghatják úgy h. a belépős papírján még folyós a tinta. Csak egy "kis" extra papírozást jelentene.

Passz. Bejelenteni ráérnek az első napodon is, szóval ennyi erővel alá is lehetne írni. Inkább azt tudom elképzelni, hogy vannak olyanok, akik nem szólnak, hogy közben sztornó, hanem első nap no-show, írásbeli felmondást meg nem küldtek.

Szerintem simán csak így volt egyszerű. A szerződést attól még ki lehet küldeni PDF-ben, aztán majd ha mész a laptopért meg a badge-ért, akkor aláírod ezt is.

Az lehet az összefüggés, hogy ha ténylegesen a szerződést aláírtad, akkor abból kitáncolni már jogilag macerás. Mondjuk nekem eszembe nem jutott volna, hogy ezzel játsszak, de volt olyan amikor a felmondásomat megkezdtem, jött a manager-em, hogy mit kérek azért, hogy ne menjek el (nem mentem bele ilyen alkudozásba, én legalábbis nem tartom tisztességesnek). De tény, hogy volt olyan eset a mostani melóhelyen, hogy jelentkezett valaki, interjú megvolt, jeleztük felvennénk az illetőt, aztán kiderült, hogy "ja mégsem jön, mert hirtelen kapott egy emelést a meglevő munkahelyén". Feltételezem - jogilag nem ástam bele magam - hogy ebből a szempontból nagyon más a szituáció, ha már aláírt az új helyre. De ez csak my 2 cents.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Ez amúgy teljesen bevett gyakorlat, h. elmész máshova interjúzni, fel is vesznek, adnak egy ajánlatot, amiben a mostani fizetésed +20-30% szerepel.

Ezt a papírt fogod és odaviszed a jelenlegi főnök orra alá dugod, h. nesze bazdmeg ennyit megadnak máshol. Adtok ti is ennyit, v. viszonlátás? Aztán eldöntik h. adnak-e vagy inkább hagynak elmenni. Ha nem vagy pótolhatatlan munkás egy multinál, akkor inkább nem adják meg, mert amint híre megy, következő héten jönne a többi proli is hasonló papírokkal.

A mostani 2-3%-os éves pofátlan fizumelések idején (én is ennyit kaptam itt az elmúlt 4 évben) ez az egyetlen működő módszer h. kizsarolj több pénzt, ha amúgy különben magát a helyet nem akarnád otthagyni.

hat mert foleg HO-ban nyomtak, ott meg "koztudott" hogy nem csinalnak semmit! es meg a falakba is beivodott a lustasag :DDD

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Nem értem miért csökkent volna. AI biztosan nem vált ki semmit, a leépítések meg a programozót nem kéne érintsék annyira. Hiszen, amelyik projektek mennek, azt fejleszteni kell, nem állhat le. Erőltetett ütemben záporoztatják mindenhol az új verziókat, patch-eket, nem látom be, hogy mitől csökkent volna az igény a programozásra. A szoftveres ökoszisztéma nem áll meg azért, mert most válság van, meg leépítések.

Max, ahol csökkenés lehet, azok a webdevek, hogy cégek nem íratnak saját oldalt, meg használnak mindenhez kész sablont, CMS-t.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Usában még egy lufi kipukkant, idehaza pedig nadrágszíj-összehúzás van sok helyen.

Mekkora szar clickbait ez a poszt. 

 

In the real world, “developer” and “programmer” can seem almost interchangeable. But in the world of government statistics, where we have legal permanent residency, there’s a clear distinction.

In the government’s schema, programmers do the grunt work while the much more numerous — and much faster-growing — software developers enjoy a broader remit. They figure out what clients need, design solutions and work with folks such as programmers and hardware engineers to implement them.

Their pay reflects this gap in responsibilities. The median programmer earned $99,700 in 2023, compared with $132,270 for the median developer. And while 27.5 percent of programming jobs vanished, jobs for developers have only fallen 0.3 percent, similar to the broader industry.

 

Szóval 0.3% az a 27.5%.

A matek nem magyar, hanem nemzetközi.

A Pitagoraszt sem úgy tanítják, hogy "A négyzet plusz Á négyzet egyenlő B négyzet".

De lehetek még gonoszabb: Véleményem szerint a DZS hang az három külön betű, és pont úgy nincs keresnivalója az ABC -ben, ahogy a HRR (kutya morgás) hangra sincs külön betűnk. Hehe. :-)

Magyarországon a matematikában is vessző a tizedesvessző. ;-)

Lehetsz gonoszabb, de rovás írás esetén az is pontosan egy betű ;-) Ha Unicode-ban lenne dzs betű, akkor ott is mindenféle tekintetben egy betű lenne.

Ui.: Pl. dz betű van. Nézd csak meg, hogy ez egy betű. ;-)

Három külön írásjegy, de egy fonémát jelöl. Rengeteg nyelv írott alakjában (az ortográfiában) jelennek meg digráfok/trigráfok a fonémák lejegyezésére.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Latin-script_digraphs

 

ahogy a HRR (kutya morgás) hangra sincs külön betűnk

Mert a kutya morgása nem a magyar nyelv fonémája.

Szerkesztve: 2025. 03. 26., sze – 05:45

Roo Code: https://www.youtube.com/watch?v=r5T3h0BOiWw
Frontend development.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vibe_coding
Par szaz sort mar Vibe-oltam, nem hiszem  ertelmesen mukodik sokkal tobbel.
A kod nagy resze egy unroll-olt loop volt (keresre), defincio szerint ha tudom mit csinal akkor nem vibe,
de promtbol lett.

zed:
https://www.youtube.com/watch?v=AbptudVb30Y

Amit nem lehet megirni assemblyben, azt nem lehet megirni.

Szerkesztve: 2025. 03. 24., h – 11:24

A nagy "AI fellángolás" mellett az is benne van a pakliban, hogy az állások egy részét kiszervezték 'olcsóbb' országokba mint kelet-europa. De több ismerőstől is hallottam, hogy a cég ahol dolgoznak/dolgoztak nyitott irodát pl. Mexico City-ben vagy Curitiba-ban mert ezek esetében nem probléma az időzóna különbség sem. Igy a vezetőség és nagyrészt a PM csapat maradt az USA-ban a dev-eket pedig kiszervezték.

Most beugrott valami videó amit láttam, vagy lehet valami szöveg volt, hogy az emberiségnek vigyáznia kellene abban, hogy mivé alakítja azt, hogy mi az ember, mit gondol erről, milyen világot teremt, mert ha oda engedi menni, hogy lényegében csak gépek vagyunk, akkor a végén jobbak lesznek ebben maguk a gépnek és mi meg kihalunk, mint kevésbé jó formája ugyanannak. 

Kérdés, hogy igaza van e abban, amit feltesz ez a gondolat, hogy ez a mi választásunk, hogy gépek vagyunk e, hogy ezt mi csináljuk, hogy ebbe az irányú gondolkodásba, szerkezetekbe, formákba engedjük belefolyni a világot, vagy mi csak felfedezzünk ezt, hogy ez vagyunk és nincs választásunk csak elszenvedjük azt, aminek meg kell történni, max csak a tudatlanságot választhatnánk erről.

Meg ha van alternatíva, akkor kérdés, hogy mi az és hogyan kell azt. Mi az ember, amikor nem gép stb. Ez valami elszállt kvantum fizikus volt asszem és tudatról gondolkodott.