Hirdetés
Évek óta nem látott, ritka faj bukkant fel a Vértesben, igazolva a hely kiemelkedő természeti értékét
A különleges Anker-araszolót – más néven magyar téliaraszolót – először Magyarországon, a mai Budapest területén azonosították. Sokáig úgy vélték, hogy kizárólag itt él, azonban az évek során előfordulását más területeken is kimutatták. Most, közel egy évtized elteltével, újra sikerült megtalálni ezt a fokozottan védett lepkefajt a Vértes hegységben.
Eredetileg csak Budapest térségében ismerték, de azóta felfedezték Olaszországban és a Balkán-félsziget egyes részein is. Kis-Ázsiában egy másik alfaja él, míg Magyarországon elsősorban a középhegységekben bukkan fel. Ennek ellenére rendkívül ritka és csak elszórtan fordul elő – számolt be róla a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság hivatalos weboldalán.

Kevés információ áll rendelkezésre a faj szaporodásáról
Az Anker-araszoló életciklusa és biológiai sajátosságai még mindig számos rejtélyt tartogatnak. A tudomány jelenlegi állása szerint alig rendelkezünk információval a peterakás körülményeiről, a lerakott peték számáról, valamint a különböző fejlődési szakaszban lévő lárvák megjelenéséről és viselkedéséről.
Hirdetés
Az Anker-araszoló jelentősége és védettsége
Ez a különleges lepkefaj nem csupán ritkasága miatt fontos, hanem azért is, mert jelenléte egy adott terület ökológiai állapotának minőségét is jelzi. Ennek megfelelően az Európai Unió Natura 2000 programjának részeként is nyilvántartják, amely a közösségi jelentőségű fajok védelmét biztosítja. Magyarországon az Anker-araszoló fokozottan védett állat, természetvédelmi értéke 100 ezer forint.
Az állami természetvédelem hivatalos forrásai szerint azonban meglehetősen kevés adat áll rendelkezésre a faj pontos ökológiai igényeiről, a populáció méretét befolyásoló tényezőkről és az elterjedéséről. A lepke jellemzően kora tavasszal, február végétől március első feléig repül, kizárólag éjszaka, és csak egy nagyon rövid időszakban figyelhető meg. A Vértesben található állománya annyira alacsony egyedszámú, hogy sok esetben észlelési küszöb alatt marad.
Azonosítása rendkívül nehéz
Az Anker-araszoló felkutatását tovább nehezíti, hogy egy vele rendkívül hasonló faj, a sárgás tavaszi araszoló ugyanebben az időszakban tömegesen jelenik meg. Emiatt a keresése gyakran olyan, mintha tűt keresnénk a szénakazalban.
Az, hogy a fajt újra megtalálták a Vértesben, kiemelkedő természetvédelmi jelentőséggel bír. Nemcsak az Anker-araszoló fennmaradását igazolja, hanem megerősíti azt is, hogy a Vértes továbbra is különleges ökológiai értékekkel bíró terület.
(Forrás: penzcentrum.hu/hellovidek)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Acélcsarnokot támogatással mezőgazdasági kisüzemek számára
2025.04.17.Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok és a Frisomat által alkalmazott technológia kifejezetten a gazdálkodók igényeire szabott, korszerű és költséghatékony megoldásokat kínál.
Hatékony, megbízható, mégis kíméletes – ez a Klartan 24 EW
2025.04.17.Magyarországon egyre nagyobb problémát okoz a piretroidalapú rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia, aminek a leküzdésére kiváló megoldást nyújt a Klartan 24 EW rovarölő szer.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés