Ez az egyik legfontosabb színszabály a lakberendezésben, amiről mindenkinek tudnia kell

A megfelelő színhasználat nemcsak esztétikai élményt nyújt, hanem befolyásolja a térérzetet, a fényviszonyokat és a lakók közérzetét is. De vajon hány színt érdemes alkalmazni egy helyiségben, hogy az harmonikus és kiegyensúlyozott legyen?

Az arányok művészete

Miért imádjuk annyira a színes enteriőröket? Nos, a lakberendezésben a színek nem csupán esztétikai szerepet töltenek be, hanem jelentős hatással vannak a tér atmoszférájára, az ott lakók hangulatára és a helyiség funkciójára is. Egy jól megválasztott színpaletta képes tágasabbnak, világosabbnak vagy éppen intimebbnek, meghittebbnek mutatni egy teret. A színek pszichológiai hatása is fontos tényező: a kék nyugtató és koncentrációt segítő hatása miatt gyakran kerül dolgozószobákba vagy hálószobákba, míg a sárga vidámságot és energiát sugároz, ezért kiváló választás lehet egy konyhába vagy nappaliba. A földszínek természetességet és melegséget hoznak a térbe, míg a pasztellszínek finom eleganciát és könnyedséget sugallnak. Az erőteljes, domináns színek, például a mélybordó vagy a sötétzöld drámai hatást kelthetnek, különösen, ha kontrasztos, világos árnyalatokkal kombináljuk őket.

De ez még nem minden. A színválasztás során nemcsak az egyes színek hatása számít, hanem az is, hogyan harmonizálnak egymással. Egy rosszul összeállított paletta kaotikusnak és fárasztónak hathat, míg egy tudatosan megtervezett színösszeállítás kiegyensúlyozottá és harmonikussá teszi az enteriőrt. Az otthonunk színvilága tehát nem csupán esztétikai kérdés, hanem tudatos döntések eredménye, amelyek befolyásolják mindennapjainkat. Ahhoz, hogy egy enteriőr harmóniát sugározzon, fontos ismerni a színek közötti kapcsolatokat és azokat az arányokat, amelyek kiegyensúlyozottá teszik a tér összhatását. Ennek érdekében érdemes követni bizonyos lakberendezési szabályokat, amelyek segítenek az arányok megtartásában és a színharmónia kialakításában. Az egyik legismertebb és legkönnyebben alkalmazható elv a sokak által kedvelt 60-30-10 szabály, amely iránymutatást ad a színek arányos elosztására a térben.

A részletekért lapozd fel a galériát!

A lakberendezésben széles körben alkalmazott 60-30-10 szabály segít az ideális színarányok meghatározásában: 60% - Alapszín: Ez a domináns árnyalat határozza meg a szoba általános hangulatát, és általában a falakon, nagyobb bútorokon jelenik meg. 30% - Másodlagos szín: Ez az árnyalat kiegészíti az alapszínt, és gyakran a kárpitokon, szőnyegeken vagy kisebb bútorokon tűnik fel. 10% - Akcentusszín: Ez a kontrasztos szín ad dinamikát és életet a térnek, és általában dekorációs elemekben, párnákban vagy műtárgyakban jelenik meg.
Kattints a további képekért!

Leadfotó: 123RF

The Spruce

Oldalak

Video Élénk színek, merész minták: Íme a 2025-ös divattrendek
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Lifestyle
      Az országon belül nem csupán a korösszetétel, de az ellátás terén is felmérhetetlenek a különbségek - derül ki a KSH által nemrég közzétett adatokból.
      Sztárok
      A celebritás A Nagy Duett hetedik adásában a döntőbe jutásért küzdött, ám végül partnerével együtt búcsúznia kellett a népszerű showtól. Sydney van den Bosch azonban nem akármilyen bejelentéssel vett...
      Sztárok
      Kevesen gondolták volna, hogy pont ez a dolog rejlik Károly király és Kamilla királyné húsz éve tartó boldog házassága mögött.
      Utazás
      Hatalmas hőingás jellemzi majd a hét első napjait - derül ki a HungaroMet Zrt. aktuális időjárás-előrejelzéséből.
      Lifestyle
      Mi történik, ha valaki szeretne felvenni 50 ezer forintot, de az automata két részletben, összesen 50 darab ezresben adja ki számára az összeget?
      Lifestyle
      Vannak napok, amikor az univerzum megnyom egy láthatatlan kapcsolót – és semmi sem lesz többé olyan, mint volt. Három csillagjegy most pontosan ezt tapasztalhatja meg.