
Egyre csak terjed az alattomos fegyver, a hangágyút már a fél világ használja

További Tudomány cikkek
-
Lassan, de biztosan bezöldül a világ legnagyobb tava
- Öt M-osztályú napkitörést regisztráltak, mágneses viharok jöhetnek
- Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, ön is krónikusfáradtság-szindrómában szenved
- Dán tudósok kiderítették, van-e kapcsolat a tetoválás és a rák kialakulása között
- Naponta vagyunk a holdudvarhatás áldozatai, és még élvezzük is
Először tagadták, majd Ivan Dacsics szerb belügyminiszter a napokban bevallotta, hogy mégis rendelkeznek hangágyúkkal, hozzátéve, hogy az eszközöket nem vetették be a százezer fősnél is nagyobbra becsült belgrádi tüntetések alatt.
Ezzel szemben tüntetők, sőt katonai szakértők is állítják, hogy március 15-én, szombaton egy félelmetes, egyre erősödő, elviselhetetlen sípoló hang szólalt meg éppen akkor, amikor a tömeg tizenöt perces néma csenddel emlékezett meg a 2024. november elején leomlott újvidéki vasútállomás 15 áldozatáról.
A videók tanúsága szerint a tömeg pánikszerűen kettévált, és szétfutott a rakétához hasonló, süvítő robajjal érkező hangnyomás útjából.
Beszámolók szerint a tüntetők szédülésre, fejfájásra, fülzúgásra és hányingerre panaszkodtak, közülük sokan még órákkal később is szorongtak, és nem hallottak rendesen.
Habár sok minden utal rá, egyelőre mégsem lehet teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy hangágyút vetett volna be a szerb rendőrség, de az biztos, hogy az eszköz használata nem új keletű, és legalább száz ország beszerzett már hasonló „nagy hatótávolságú akusztikus eszközt”, azaz LRAD-t.
Hipererős hangosbemondónak indult...
A hangágyú születése a USS Cole hadihajó elleni merénylethez kapcsolódik, amikor a Jemen fővárosában, Ádenben horgonyzó amerikai rakétarombolót öngyilkos Al-Kaida-merénylők támadták meg még 2000. október 12-én. Egy kis csónakkal érték el a csatahajót, oldalába pedig egy 12 méter átmérőjű lyukat robbantottak. A detonációban nemcsak a terroristák, hanem az amerikai legénység 17 tagja is meghalt, 37-en megsérültek. Utóbb kiderült, hiába figyelmeztették hagyományos hangszórókon keresztül a merénylőket, az üzenet nem ért célba hozzájuk (persze ha értették, akkor sem tántoríthatták volna el őket), ezért azonnal elindult egy akusztikus céleszköz fejlesztése. Arra kerestek megoldást, hogy egyértelműen meg lehessen ítélni a közeledő hajók szándékait, aminek a kulcsa, hogy tisztán hallhatják-e a felszólításokat. Mert ha igen, és mégis egyre csak közelednek, akkor szándékaik ellenségesek lehetnek.
2002-ben álltak elő a fókuszáltan, nagy távolságba jól hallhatóan és érthető beszédhangot eljuttatni képes, nagy hatótávolságú akusztikus eszközzel (LRAD), azaz a hangágyúval. Segítségével lehetővé vált, hogy a haditengerészet személyzete akár három kilométernél is nagyobb távolságból kapcsolatba léphessen olyan közeledő hajókkal, amelyek nem reagálnak a rádióhívásokra. Azonnal be is tárazott belőlük az amerikai haditengerészet, és rögtön rendszeresítette és előírta használatát.
...tömegoszlató fegyver lett belőle
Az eszköz aztán hamarosan a civil világban is feltűnt, és viharos gyorsasággal elterjedt, legalább száz ország rendfenntartói beszerezték már. Párszor pedig még az eredeti rendeltetése szerint is használták az új hangtechnikát. Például a prágai rendőrség 2020. november 17-én hangágyún keresztül figyelmeztette a Vencel téren tüntetőket, hogy tartsák be a Covid-korlátozásokat, és viseljenek maszkot.
De ez a ritkább eset.
Már bemutatkozása után nem sokkal világossá vált, hogy ez az erős akusztikus szerkezet nemcsak egy új generációs hangosbemondó, hanem hatásosan bevethető rendészeti célokra is. Az egyik nagy gyártó közbiztonságra, rendfenntartásra, határ- és belbiztonságra, kritikus infrastruktúrák védelmére ajánlja.
Leginkább azért alkalmas minderre, mert extrém nagy teljesítményre tervezték. Mivel a hang erőssége a távolsággal gyorsan gyengül, kirobbanó energiára van szükség, hogy a távolba is kellően hasson. Ezzel nincs is gond, mert akár 135 decibel (dB) vagy még erősebb hang kiadására is képes.
Összehasonlításképpen a normál beszédhang egyméteres távolságban körülbelül 50 dB, a sugárhajtómű 30 méteres távolságban pedig 150 dB. A fájdalomküszöb 120 dB, 160 dB-nél átszakad a dobhártya, a 175 dB feletti hangerősséget pedig már nem éljük túl. Ezért hangágyú közelében nagyon nem tanácsos tartózkodni, hiszen
még 300 méterről is maradandó halláskárosodást képes okozni.
Erejét fokozza, hogy a hangokat 30–60 fokos sugárban fókuszálja, emiatt sokáig nem szóródnak szét a lökéshullámok (halkulnak el), így lesz képes sok száz méter távolságban is brutális erővel hatni. Pont ezért lehet ágyúnak nevezni, mert nemcsak erős, de célozni is lehet vele.
Elsőként az amerikai hadsereg használta tömegoszlatásra, Irakban, a civil nyilvánosságban pedig először a pittsburghi G20-as találkozó tüntetői ellen vetették be 2009-ben. Azóta se szeri, se száma annak, hányszor alkalmazták már.

Menekülésre késztet
Sokszor már egy szirénázó mentőautó közelében is olyan elviselhetetlen tud lenni a hangerő, hogy sokan ösztönösen befogják a fülüket. A hangágyúknak is a „figyelmeztető hang”, azaz a sziréna üzemmódjában van az egyik fő elrettentő ereje. Úgy tervezték, hogy hatványozottabban továbbítsák az emberi hallás legérzékenyebb frekvenciatartományában, nagyjából 2000–4000 Hertz között a hangokat. A cél a maximális kellemetlenség elérése a tüntetők között.
Az elviselhetetlenül éles, fülsiketítő, dobhártyaszaggató, de mégiscsak nyilvánvaló szirénahangokon kívül valószínűleg vannak alattomosabb opciók, alig kivehető hangmixek, frekvenciák is a hangágyúk menükészletében,
amiket pszichésen felkavaró, nyomasztó, ösztönösen menekülésre késztető fegyverként vet(het)Nek be.
Ilyesmi akusztikus incidens történhetett a belgrádi tüntetésen is, de felmerült annak lehetősége is, hogy örvénygyűrűs ágyúval (Vortex ring gun), egy nagy energiájú, gázörvénygyűrűket kilövő kísérleti fegyverrel riasztották meg a tömeget. A pánikszerűen, váratlanul szétrebbenő tüntetőkről készült felvételek mindenesetre nyugtalanítóak.
Maradandó károsodást okoz
Már a világ első, fent említett hangágyús oszlatása idején maradandó halláskárosodást szenvedett egy amerikai nő a pittsburghi G20-as találkozó idején 2009-ben, ezért pert indított Pittsburgh városa ellen. A pert végül meg is nyerte, és a világon először kimondták, hogy a „nagy hatótávolságú akusztikus eszközök” (LRAD) hosszú távú vagy maradandó fiziológiai károsodást képesek okozni az emberi szervezetben, ezért
a hangágyú fegyvernek tekinthető.
Egyelőre mégsem látszik, hogy terítéken lenne bármiféle korlátozásuk. Ezért ha hirtelen nyugtalanító, szorongató, szédelgő érzés tör valakire, és hányinger kezdi kerülgetni, miközben semmi sem indokolná azt, most már arra is gondolhat, hogy egy hangfegyver hatósugarában volt vagy van éppen. Ehhez pedig nem is kell közvetlenül látni a hangágyút, az alattomos hangnyomás sok száz méterről is kikészíthet bárkit.
(Borítókép: Tüntetők Belgrádban 2025. március 14-én. Fotó: Antonio Bronic / Reuters)

Az oldalról ajánljuk
- Belföld
Heves vita alakult ki a gyülekezési törvényről, a Pride betiltása vagy a jogok korlátozása a cél?
A felvonulás sorsa fogja megmutatni, hogyan alakul a gyülekezési jog jövője Magyarországon.
március 27., 08:18
- Belföld
Hatalmas a káosz Rajkánál, több mint tíz kilométeres a torlódás
Egy olvasónk szerint a kamionosok verekednek, és egész éjjel hallatszott a „dudaszó”.
március 27., 08:52
- FOMO
Szekta rabja lett a Trónok harca színésznője, őrizetbe is vették miatta
2026-ban megjelenő memoárjában mesél a részletekről.
március 27., 08:20
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Tech-Tudomány
Az Airbusnak hála hamarosan már a Marson landolhatunk
Na persze nem egy A320-as géppel.
5 perce
- FOMO
Gálaesten ünnepelték a magyar tévések legjobbjait, RTL–TV2: 7–6
Majka majkásan beszólt a TV2-nek.
március 27., 09:12
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Belföld
Már 191 milliárd forintnál jár a Magyarországot sújtó bírság
Az összeg naponta egymillió euróval emelkedik.
március 27., 08:01
- FOMO
Hollywood apucija meghódíthatta Jennifer Aniston szívét
A rajongók oda meg vissza vannak a boldogságtól.
március 27., 08:37
- Külföld
Volodimir Zelenszkij vészjósló kijelentés tett: Vlagyimir Putyin hamarosan meghal, és akkor mindennek vége
március 27., 06:00
- Belföld
A következő évtizedben is a Volán-járatok végzik az autóbuszos közszolgáltatást
Ráadásul újdonsággal érkeznek áprilistól.
március 27., 07:19
- Kultúr
Vidnyánszkyék kinézték Székesfehérvárt, de ebbe egy másik Vidnyánszky is beleszólhat
Heten indultak a Vörösmarty Színházért, országos erők csapnak össze.
március 27., 09:34
- Kultúr
Meghosszabbították a Munkácsy-kiállítást a Szépművészeti Múzeumban
Húsvéti ajándék az érdeklődőknek.
március 27., 09:42
- Külföld
Két belügyminiszter is terrorfenyegetés miatt mondta le damaszkuszi útját
A szóvivő szerint a biztonsági erőket fenyegető potenciális veszély nem volt vállalható.
március 27., 09:25
- Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra
Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.
március 27., 07:02
- Brand and Content
Csak két és fél óra autóval Horvátország ismeretlen gyöngyszeme
Horvátország a magyarok egyik kedvenc úti célja, de van egy régió, amit talán kevéssé ismerünk. Holott tele van természeti szépségekkel és romantikus városokkal, ahol a Monarchia hangulatát is magunkba szippanthatjuk.
március 27., 00:07
- Belföld
Döntött az ügyészség Orbán Viktor március 15-i beszédének ügyében
A kormányfő kijelentette: jön a húsvéti nagytakarítás, „átteleltek a poloskák”.
március 27., 07:36
- Külföld
Lefejezett döglött hallal hadonászott egy szenátor az ausztrál parlamentben
Egy törvénytervezet borzolta fel a kedélyeket.
március 27., 06:16
- FOMO
Az anyatej a fiatalság új széruma? Egyesek szerint olyan, mint a botox
Bizarr módon küzdenek a nők az öregedés ellen.
március 27., 06:48
- Belföld
Szaharai por érkezik, lecsap az országra a mediterrán ciklon
A hőmérséklet országszerte 15-20 fok körül alakul.
március 27., 06:13
- Belföld
Siralmas képet festenek az iskolapszichológusok: borzalmas mentális állapotban vannak a gyerekek
Nagy részük diszkomfortos családi környezetben él és szorong, segítséget még mindig kevesen mernek kérni.
március 27., 06:07
- Kultúr
Nyáron kezdik forgatni Mel Gibson Passiójának folytatását
A régóta várt folytatásra 22 évet kellett várni.
március 27., 06:48
- Külföld
Uniós törvényt sérthet, ha Magyarországon arcfelismerő rendszerekkel figyelik meg, kik vesznek részt a Pride-on
Az ilyen tevékenység a GDPR szerint is aggályos lehet.
március 27., 06:16
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Kultúr
Tízéves rekordot döntött meg a múzeum, őrzi vezető helyét
Ádáz verseny folyik a látogatókért.
március 27., 06:13
- Belföld
Megtilthatja-e a bérbeadó a bérlőnek a lakcímbejelentést? Milyen esetekben nem?
A lakcímbejelentés önmagában még nem ad használati jogot vagy vagyoni jogot a bérlőnek.
március 27., 06:05
- Cellanapló
Egy meggondolatlan koppintás, és lenullázhatják bankszámláját
Legitim szolgáltatásoknak álcázva csalnak ki banki és személyes adatokat hekkerek. Mutatjuk, mire figyeljen.
március 27., 06:14
- Külföld
A gyerekek állították, hogy szörny van az ágy alatt, és tényleg volt ott valaki
A ház közelében sem tartózkodhatott volna az idegen.
március 27., 09:12
- Tech-Tudomány
Hekkertámadás érte az Oktatási Hivatal egyik oldalát
Nevek és e-mail-címek kerültek nyilvánosságra.
március 27., 09:30