
Egyre csak terjed az alattomos fegyver, a hangágyút már a fél világ használja

További Tudomány cikkek
-
Ha 28 centiméterről tölti a vizet, sosem fogy el a kávéja
- Ha az űrben főzne levest, ezt mindenképp tudnia kell
- A Harvard kutatója szerint a Marson élő civilizációt egy nukleáris háború pusztította el
- Kiderítették a tudósok, mi lehetett az egyik legnagyobb lépés az emberi fejlődésben
- Minden, amit nem akartunk tudni a rágóról
Először tagadták, majd Ivan Dacsics szerb belügyminiszter a napokban bevallotta, hogy mégis rendelkeznek hangágyúkkal, hozzátéve, hogy az eszközöket nem vetették be a százezer fősnél is nagyobbra becsült belgrádi tüntetések alatt.
Ezzel szemben tüntetők, sőt katonai szakértők is állítják, hogy március 15-én, szombaton egy félelmetes, egyre erősödő, elviselhetetlen sípoló hang szólalt meg éppen akkor, amikor a tömeg tizenöt perces néma csenddel emlékezett meg a 2024. november elején leomlott újvidéki vasútállomás 15 áldozatáról.
A videók tanúsága szerint a tömeg pánikszerűen kettévált, és szétfutott a rakétához hasonló, süvítő robajjal érkező hangnyomás útjából.
Beszámolók szerint a tüntetők szédülésre, fejfájásra, fülzúgásra és hányingerre panaszkodtak, közülük sokan még órákkal később is szorongtak, és nem hallottak rendesen.
Habár sok minden utal rá, egyelőre mégsem lehet teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy hangágyút vetett volna be a szerb rendőrség, de az biztos, hogy az eszköz használata nem új keletű, és legalább száz ország beszerzett már hasonló „nagy hatótávolságú akusztikus eszközt”, azaz LRAD-t.
Hipererős hangosbemondónak indult...
A hangágyú születése a USS Cole hadihajó elleni merénylethez kapcsolódik, amikor a Jemen fővárosában, Ádenben horgonyzó amerikai rakétarombolót öngyilkos Al-Kaida-merénylők támadták meg még 2000. október 12-én. Egy kis csónakkal érték el a csatahajót, oldalába pedig egy 12 méter átmérőjű lyukat robbantottak. A detonációban nemcsak a terroristák, hanem az amerikai legénység 17 tagja is meghalt, 37-en megsérültek. Utóbb kiderült, hiába figyelmeztették hagyományos hangszórókon keresztül a merénylőket, az üzenet nem ért célba hozzájuk (persze ha értették, akkor sem tántoríthatták volna el őket), ezért azonnal elindult egy akusztikus céleszköz fejlesztése. Arra kerestek megoldást, hogy egyértelműen meg lehessen ítélni a közeledő hajók szándékait, aminek a kulcsa, hogy tisztán hallhatják-e a felszólításokat. Mert ha igen, és mégis egyre csak közelednek, akkor szándékaik ellenségesek lehetnek.
2002-ben álltak elő a fókuszáltan, nagy távolságba jól hallhatóan és érthető beszédhangot eljuttatni képes, nagy hatótávolságú akusztikus eszközzel (LRAD), azaz a hangágyúval. Segítségével lehetővé vált, hogy a haditengerészet személyzete akár három kilométernél is nagyobb távolságból kapcsolatba léphessen olyan közeledő hajókkal, amelyek nem reagálnak a rádióhívásokra. Azonnal be is tárazott belőlük az amerikai haditengerészet, és rögtön rendszeresítette és előírta használatát.
...tömegoszlató fegyver lett belőle
Az eszköz aztán hamarosan a civil világban is feltűnt, és viharos gyorsasággal elterjedt, legalább száz ország rendfenntartói beszerezték már. Párszor pedig még az eredeti rendeltetése szerint is használták az új hangtechnikát. Például a prágai rendőrség 2020. november 17-én hangágyún keresztül figyelmeztette a Vencel téren tüntetőket, hogy tartsák be a Covid-korlátozásokat, és viseljenek maszkot.
De ez a ritkább eset.
Már bemutatkozása után nem sokkal világossá vált, hogy ez az erős akusztikus szerkezet nemcsak egy új generációs hangosbemondó, hanem hatásosan bevethető rendészeti célokra is. Az egyik nagy gyártó közbiztonságra, rendfenntartásra, határ- és belbiztonságra, kritikus infrastruktúrák védelmére ajánlja.
Leginkább azért alkalmas minderre, mert extrém nagy teljesítményre tervezték. Mivel a hang erőssége a távolsággal gyorsan gyengül, kirobbanó energiára van szükség, hogy a távolba is kellően hasson. Ezzel nincs is gond, mert akár 135 decibel (dB) vagy még erősebb hang kiadására is képes.
Összehasonlításképpen a normál beszédhang egyméteres távolságban körülbelül 50 dB, a sugárhajtómű 30 méteres távolságban pedig 150 dB. A fájdalomküszöb 120 dB, 160 dB-nél átszakad a dobhártya, a 175 dB feletti hangerősséget pedig már nem éljük túl. Ezért hangágyú közelében nagyon nem tanácsos tartózkodni, hiszen
még 300 méterről is maradandó halláskárosodást képes okozni.
Erejét fokozza, hogy a hangokat 30–60 fokos sugárban fókuszálja, emiatt sokáig nem szóródnak szét a lökéshullámok (halkulnak el), így lesz képes sok száz méter távolságban is brutális erővel hatni. Pont ezért lehet ágyúnak nevezni, mert nemcsak erős, de célozni is lehet vele.
Elsőként az amerikai hadsereg használta tömegoszlatásra, Irakban, a civil nyilvánosságban pedig először a pittsburghi G20-as találkozó tüntetői ellen vetették be 2009-ben. Azóta se szeri, se száma annak, hányszor alkalmazták már.

Menekülésre késztet
Sokszor már egy szirénázó mentőautó közelében is olyan elviselhetetlen tud lenni a hangerő, hogy sokan ösztönösen befogják a fülüket. A hangágyúknak is a „figyelmeztető hang”, azaz a sziréna üzemmódjában van az egyik fő elrettentő ereje. Úgy tervezték, hogy hatványozottabban továbbítsák az emberi hallás legérzékenyebb frekvenciatartományában, nagyjából 2000–4000 Hertz között a hangokat. A cél a maximális kellemetlenség elérése a tüntetők között.
Az elviselhetetlenül éles, fülsiketítő, dobhártyaszaggató, de mégiscsak nyilvánvaló szirénahangokon kívül valószínűleg vannak alattomosabb opciók, alig kivehető hangmixek, frekvenciák is a hangágyúk menükészletében,
amiket pszichésen felkavaró, nyomasztó, ösztönösen menekülésre késztető fegyverként vet(het)Nek be.
Ilyesmi akusztikus incidens történhetett a belgrádi tüntetésen is, de felmerült annak lehetősége is, hogy örvénygyűrűs ágyúval (Vortex ring gun), egy nagy energiájú, gázörvénygyűrűket kilövő kísérleti fegyverrel riasztották meg a tömeget. A pánikszerűen, váratlanul szétrebbenő tüntetőkről készült felvételek mindenesetre nyugtalanítóak.
Maradandó károsodást okoz
Már a világ első, fent említett hangágyús oszlatása idején maradandó halláskárosodást szenvedett egy amerikai nő a pittsburghi G20-as találkozó idején 2009-ben, ezért pert indított Pittsburgh városa ellen. A pert végül meg is nyerte, és a világon először kimondták, hogy a „nagy hatótávolságú akusztikus eszközök” (LRAD) hosszú távú vagy maradandó fiziológiai károsodást képesek okozni az emberi szervezetben, ezért
a hangágyú fegyvernek tekinthető.
Egyelőre mégsem látszik, hogy terítéken lenne bármiféle korlátozásuk. Ezért ha hirtelen nyugtalanító, szorongató, szédelgő érzés tör valakire, és hányinger kezdi kerülgetni, miközben semmi sem indokolná azt, most már arra is gondolhat, hogy egy hangfegyver hatósugarában volt vagy van éppen. Ehhez pedig nem is kell közvetlenül látni a hangágyút, az alattomos hangnyomás sok száz méterről is kikészíthet bárkit.
(Borítókép: Tüntetők Belgrádban 2025. március 14-én. Fotó: Antonio Bronic / Reuters)

Az oldalról ajánljuk
- Belföld
Vogel Evelin visszatért: Az Index-interjú óta sok víz lefolyt a Tiszán
Magyar Péter volt barátnője reagált az elmúlt időszak történéseire.
3 perce
- Külföld
Váratlan helyről lengették be Németország számára az orosz gázimport újraindítását
A Vlagyimir Putyinnal és Donald Trumppal esedékes tárgyalás is szóba került egy interjúban.
április 6., 09:56
- Forma-1
Nem bírt a McLaren a négyszeres világbajnokkal, Verstappen rajt-cél győzelmet aratott Japánban
Melegszik a pite, Norris előnye egy pontra csökkent legnagyobb riválisával szemben.
április 6., 08:30
- Gazdaság
Szauron szemeként vetül a NAV figyelme a leggazdagabbakra, ám egy gyűrűnél többet keresnek
A szakma szerint nem baj, ha tisztul a piac, és csak a profi szolgáltatók maradnak.
április 6., 09:32
- Kultúr
Megfojtaná-e a kis Putyint, ha visszamehetne az időben?
A döntéseink következménye nem csak minket érint.
április 6., 09:14
- Belföld
Izraeli zászlókat dobáltak a Dunába, a rendőrség letartóztatta a gyanúsítottakat
Két spanyol férfi egy magyar zászlót is megrongált.
április 6., 08:21
- Tech-Tudomány
Sem nem állat, sem nem növény élőlények lakták egykor a földet
Ma már meghatározhatatlan idegen volt az első szárazföldi életforma.
április 6., 08:56
- Külföld
Erdőtüzek tombolnak az Egyesült Királyságban a száraz időjárás miatt
Tavaly szeptember óta nem tapasztalt meleg volt az országban.
április 6., 08:06
- Belföld
Az agrárminiszter szerint a magyar állatállomány védelme a tét a száj- és körömfájás-járványban
Nagy István úgy látja, óriási anyagi kárral jár a telepek mentesítése.
április 6., 09:00
- Tudomány
Nyolcan költöztek be egy plázába, négy évig észre sem vették őket
Befalaztak egy részt, és oda jártak PlayStationnel játszani.
április 6., 07:27
- Kultúr
Jócskán alulmaradt Vidnyánszkyék jelöltje a társulati szavazáson
A jelenlegi vezetés sem szerezte meg a többséget Székesfehérváron.
április 6., 05:57
- Belföld
Az Aranykéz utcai robbantáshoz is köze lehet a balatoni alvilág hírhedt alakjának
Veszprémi Jimmyt a közelmúltban kapcsolták le.
április 6., 07:30
- Futball
Testközelből láttuk a kincseket rejtő gyűjteményt, aminek nincs párja Magyarországon
Ritka relikviáktól roskadozik a szigetszentmiklósi csodatárlat.
április 6., 07:36
- Gazdaság
Olyan napokat élünk át, amikről a történelemkönyvekben fogunk olvasni
Épp a feje tetejére áll a világ.
április 6., 05:58
- Tech-Tudomány
Milliárdok a semmibe? – zsákutca felé tart a mesterségesintelligencia-ipar
A szakmai vélemények szerint a fejlődés jelenlegi iránya nem vezet gondolkodó géphez.
április 6., 10:23
- Külföld
Amerikai harapófogóban: Ukrajna csak a rossz és a rosszabb közül választhat
Egyre hátrányosabbnak tűnik az ásványkincsek közös kitermelésére tett amerikai ajánlat Ukrajna részére.
április 6., 05:59
- Belföld
Lecsaptak a rendőrök egy drogdílerre, aki kiskorúaknak adott el újfajta pszichoaktív anyagot
Csak bekiabáltak a kerítésen, és már kapták is a csomagot.
április 6., 09:58
- Belföld
Itt a fordulat az időjárásban, akár 20 fok is lehet
Egy darabig viszont még maradnak a hajnali mínuszok.
április 6., 10:26
- FOMO
Elon Musk orvosi előírásra lett rendszeres drogfogyasztó
A milliárdos elmondta, sokkal hatékonyabbnak érzi magát a szertől.
április 6., 10:25
- Külföld
Elbarikádozta magát egy férfi a kanadai parlamentben, ki kellett üríteni az épületet
A rendőrség nagy erőkkel vonult ki a helyszínre.
április 6., 06:40
- Belföld
Kiadták a figyelmeztetést, havazással és viharos széllel érkezik az áprilisi tél
Egyetlen nap alatt a felére csökkenhet a legmagasabb nappali hőmérséklet.
április 6., 06:11
- Cinematrix
Pierce Brosnan elmondta, szerinte ki lenne az ideális James Bond szerepére
Az általa megnevezett színésszel egy korábbi filmjében dolgozott együtt.
április 6., 06:09
- Jégkorong
Felfoghatatlan sportszerűség: Ovecskin nem akarta üres kapus góllal megdönteni Gretzky rekordját
Majd vasárnap, az Islanders ellen.
április 6., 06:59
- Külföld
Kamala Harris kampányfőnöke leszociopatázta Donald Trumpot
Egy frissen megjelenő könyvben több kínos részletet felfednek az akkori eseményekről.
április 6., 06:12
- Külföld
Újabb gyilkosságokat vallhat be a rettegett orosz sakktáblás gyilkos
Alekszandr Picsuskint még 2007-ben ítélték el.
április 6., 06:17
- Belföld
Pótlóbusz szállítja azokat az utasokat több napon át az észak-balatoni vasútvonalon
Pálya- és felsővezeték-karbantartást végeznek az érintett szakaszon.
április 6., 07:03
- Tech-Tudomány
Sokkoló, ami a világ egyik legnagyobb tavával történik
Közel 50 millió ember élete függ tőle.
április 6., 06:02
- Külföld
Lovas kocsival hajtott az autópályára egy részeg magyar férfi Ausztriában
A hatóságok eltiltották a vezetéstől.
április 6., 09:26
- Külföld
Emberek tömegei vonultak utcára Donald Trump politikája miatt több amerikai nagyvárosban is
április 6., 06:49