eur:
402.74
usd:
373.38
bux:
89111.5
2025. április 1. kedd Hugó
Szabó Lajos György, a Budapesti Corvinus Egyetem rektorhelyettese beszédet mond az egyéves Pannónia Ösztöndíjprogramról tartott budapesti sajtótájékoztatón 2025. március 20-án.
Nyitókép: MTI/Purger Tamás

Egyéves az Erasmust helyettesítő Pannónia Ösztöndíjprogram – a Corvinuson a folytonosságot jelentette

Sokkolt bennünket az a döntés, hogy ki vagyunk zárva az Erasmus programból, de a Pannónia program megadta a stabilitást – mondta Szabó Lajos György, a Budapesti Corvinus Egyetem rektorhelyettese.

Mi a magyar egyetemisták sikerében vagyunk érdekeltek, mert a fiatalok sikere a nemzet sikere - hangsúlyozta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter az egyéves Pannónia Ösztöndíjprogram eddigi eredményeiről és jövőbeli terveiről tartott sajtótájékoztatón Budapesten.

A tárcavezető elmondta: a mobilitási programban az első félévben 3042-en vettek részt, ők a világ vezető egyetemeire jutottak el, többek között az Egyesült Államok, Japán, Kína vagy az Egyesült Királyság felsőoktatási intézményeibe. Hozzátette: a résztvevők száma a második félévben el fogja érni az ötezret, így éves szinten legalább nyolcezer hallgató, oktató és kutató szerezhet nemzetközi tapasztalatot a program révén.

A miniszter kiemelte: a kormány minden lehetőséget biztosítani kíván az egyetemistáknak, ezért 2024-hez hasonlóan idén is tízmilliárd forintot fordítanak a mobilitási program megvalósítására. Hankó Balázs kiemelte azt is, hogy míg az Erasmus programban a pénz utólag érkezik, a Pannónia esetében a hallgatók előre megkapják az ösztöndíjat, ami egyébként magasabb összegű is, mint az erasmusos.

Szabó Lajos György, a Budapesti Corvinus Egyetem rektorhelyettese az InfoRádióban elmondta, évente mintegy nyolcszáz pályázatot nyújtanak be a hallgatók, és közülük 400-450 tölthetnek egy-egy félévet külföldi egyetemeken. Ehhez jönnek még a Pannónia rövid programjai, amelynek révén a diákok néhány napot, legfeljebb egy hónapot tartózkodhatnak egy külföldi intézményben, például versenyeken indulhatnak, és a Corvinus hallgatói nagy sikereket érnek el az ösztöndíjprogram jóvoltából.

A rektorhelyettes a Pannónia program esetében kiemelte, hogy stabilitást hozott, mert az Erasmus leállítása után biztosítani tudták a diákoknak a folytonosságot.

"Sokkolt bennünket az a döntés, hogy ki vagyunk zárva az Erasmus programból, hiszen nagy volt az érdeklődés a külföldi mobilitásra"

– mondta Szabó Lajos György, és jelezte, a Pannónia Kiválósági Program révén a rangsorban az élen lévő csúcsegyetemekre mehetnek a hallgatók.

A rektorhelyettes tapasztalatai szerint a külföldről hazatérő hallgatók elsősorban megnövekedett önbizalommal folytathatják itthon a tanulmányaikat. "Büszkék vagyunk arra, hogy milyen magabiztosak a corvinusosok, de azt tapasztaltuk, hogy a nemzetközi mobilitás megkezdésekor bizony egy kicsit elbizonytalanodnak. Ez az önbizalmuk megjön, mert olyan tudásbázist és alapvető kompetenciákat kapnak itt, amivel nagyon jól boldogulnak és megállják a helyüket a rangsorban még jóval előttünk lévő egyetemeken is.A problémamegoldó képességük, a kritikus gondolkodásuk, a csoportmunkába való beilleszkedésük, az adaptációs készségük és természetesen a szóbeli kommunikációs készségük jelentősen nő, ez viszont egy attitűdváltozást is hoz, másképp állnak hozzá feladatokhoz, másképp állnak hozzá problémákhoz" – mondta Szabó Lajos György.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Milyen titkok derültek ki az elmúlt napokban a The New York Timesból? Miért nem jó az európai vezetők stratégiája az Egyesült Államokkal és Donald Trumppal kapcsolatban? Mi az USA érdeke Oroszország kapcsán? Miért támogatják a britek ilyen erőteljesen az ukránokat? Ezekről a kérdésekről is beszélt Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.

Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Csak akkor érhető el a teljes mentesség, ha már nem lesz egyetlenegy beteg vagy vakcinázott állat sem az országban – mondta az InfoRádióban Csivincsik Ágnes. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa hozzátette: ma már nem olyan jó a szarvasmarhák ellenálló képessége, mint a hetvenes években, az újszülöttek pedig még érzékenyebbek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Kijött elefántcsonttornyából az Európai Bizottság, az emberek pedig ráébresztették a valóságra

Kijött elefántcsonttornyából az Európai Bizottság, az emberek pedig ráébresztették a valóságra

Elsőre nehéz volt komolyan venni, hogy az Európai Bizottság véletlenszerűen kiválasztott európai állampolgárokkal akar konzultálni a 2028 utáni uniós költségvetésről. Aztán kiderült: a laikusnak tűnő résztvevők meglepően gyorsan megértették, hol ér véget Brüsszel hatásköre, és hol kezdődik a tagállamoké. A brüsszeli háromnapos eseményen elhangzó javaslatokat nemcsak meghallgatták, de dokumentálták is a Bizottság munkatársai, és ígéretük szerint ezek vissza is köszönhetnek a végső, 2028-2034-es közös költségvetésről szóló javaslatban. A résztvevők egy része nem EU-rajongóként érkezett, inkább azért, mert úgy érezte: eddig nem volt esélye beleszólni a döntéshozatalba, pedig nagyon is szeretett volna.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×