Ahogy az utóbbi időben számos példát lehetett rá találni, a Google keresőszolgáltatásának mesterséges intelligenciával generált áttekintései (AI overview) rendszeresen dobálnak helytelen és akár veszélyes kimeneteket. A Futurism ezzel kapcsolatban a Columbia Tow Center for Digital Journalism kutatásátidézi, amelynek értelmében az MI-alapú keresések az esetek több mint 60 százalékában eredményeznek valamilyen szinten téves válaszokat, és az egyes modellek teljesítménye ugyan nagyban eltérhet a többitől, 37 százalékos hibaaránynál egyik sem volt képes jobb eredményre.
Ilyen körülmények között mi sem természetesebb, mint hogy a Google az egészségügyi tanácsadást is felveszi az AI overview profiljába: a vállalat hivatalos blogján közölt győzelmi jelentés szerint a Gemini modellek "legújabb, egészségközpontú fejlesztései" és a Google "kategóriájukban legjobb minősítési és rangsorolási rendszerei" már lehetővé teszik "több ezer egészségügyi téma lefedését". Ez jön még a "What People Suggest" nevű új funkció is, amelyen keresztül az MI "az online beszélgetések különböző nézőpontjait" kivonatolja, bemutatva, hogy mit mondanak valamiről az emberek.
A Goggle példájában ha egy ízületi gyulladással küzdő felhasználó tudni szeretné, hogy mit tesznek mások, akik hozzá hasonló állapotban vannak, akkor az első körben az Egyesült Államokban elérhető eszközzel gyorsan feltárhatja a kapcsolódó véleményeket, és a felsorolt linkeken keresztül többet is megtudhat a témáról. A vállalat szerint az emberek gyakran értékelik mások véleményét, akik hasonló egészségügyi kérdésekben utaznak, a funkció pedig "szigorú tesztelésen és klinikai értékelésen ment keresztül", hogy a hiteles egészségügyi tartalom mellett jelenhessen meg a keresőben.
Mindenki megnyugodhat, tanulni szeretnének a hibáikból
A Futurism friss beszámolója emlékeztet rá, hogy a Google-nél korábban több száz humán alkalmazott dolgozott ezen a területen, a társaság azonban 2021-ben felszámolta egészségügyi részlegét, elbocsátva vagy máshova irányítva az alkalmazottakat. átszervezte az ott dolgozókat. A Bloombergnek ezt követően nyilatkozó szakértők szerint kérdéses, hogy az MI képes lehet-e jó minőségű egészségügyi információval szolgálni, miközben felhívják rá a figyelmet, hogy olyan speciális területről van szó, amelyben a diszrupciós kísérletek egyike sem volt még sikeres a big tech szolgáltatók részéről.
A lap a Google-nél is érdeklődött, hogy pontosan miként ellenőrizné a mesterséges intelligencia egészségügyi tanácsainak pontos és biztonságos működését, miután korábban már elismerték, hogy bizonyos kérdésekben egyszerűen "nem áll rendelkezésre túl sok jó minőségű webes tartalom". Ezzel kapcsolatban a silány válaszok elleni védőkorlátokra és szabályokra hivatkoztak, ami a gyakorlatban nehezen értelmezhető dolog, és arról beszéltek, hogy az esetleges problémákat felhasználják "a fejlődésre és az irányelveikhez illeszkedő lépések megtételére". Mit mondhatnánk erre, remekül hangzik!
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak