- Kultúr
- vígszínház
- büszkeség és balítélet
- valló péter
- waskovics andrea
- wunderlich józsef
- hegyi barbara
- lukács sándor
Húspiacra hajtják a lányokat, amit bálnak neveznek

További Kultúr cikkek
-
Távozik a Színház folyóirat teljes szerkesztősége, új csapatnak adják át a munkát
- Az AC/DC-vel bulizik a magyar humorista, Ganxsta Zolee a dzsungelben verekszik
- A két család csak néhány buszmegállóra lakott egymástól
- Plágiummal vádolták meg a Munkácsy-díjas festőt
- Meghalt Bruce Glover, a Bond-filmek emlékezetes bérgyilkosa
Mi jobb, ha kimutatjuk az érzéseinket, vagy ha inkább elrejtjük? Illetve jobban célt érünk-e, ha több érzelmet mutatunk, mint amennyit valójában érzünk? Aztán: vállaljuk-e a véleményünket még akkor is, ha abból konfliktus kerekedhet, vagy viselkedjünk mindig úgy, hogy a másiknak tetsszen? És mutassuk-e meg a tökéletlenségünket, a sebezhetőségünket, a gyengeségünket, még akkor is, ha azzal mások céltáblájává válhatunk?
Az ember újra és újra elámul, hogyan tudott Jane Austen a 18. században olyan pontos lélektani megfigyeléseket tenni, amelyekkel a modern pszichológia is szinte újszerű felismerésként dolgozik, és amelyeket mi is csak tanulunk, de legalább is újra és újra emlékeztetni kell magunkat ezekre a lelki mechanizmusokra. És akkor arról még nem beszéltünk, micsoda társadalmi látlelet a Büszkeség és balítélet, mennyi ma is érvényes igazsággal.
Bridget Jones a levegőben
Öt lányt férjez adni ma sem egyszerű, nem csoda, ha a regény- és színdarabbéli édesanyának, Mrs. Bennetnek egész nap azon fő a feje, milyen praktikákkal tudná rásózni lányait valami környékbeli – lehetőleg fess és gazdag – ifjúra. Hiába is tagadnánk, egy édesanyának ma is az a leghőbb vágya, hogy a gyermekét, legfőképp a lányát révbe érni lássa, pedig ma már nincs arról szó, hogy másképp ne boldogulhatna az életben.
Ez valami mélyen belénk kódolt „genetikai parancs”.
A lányoknak pedig mi lehet fontosabb, mint társra, békére, nyugodt otthonra, kiszámítható életre találni? Ma már ezer lehetőség nyílik egy nő számára is: tanulhat, írhat, saját néven publikálhat – nem úgy, mint Jane Austen idejében –, utazhat, kirándulhat anélkül, hogy megszólnák, mert sáros lett a ruhája, a családalapítás terén mégis évszázados társadalmi nyomás nehezedik rájuk, és ez a nagy átlagot tekintve találkozik a belső vágyakkal, elvárásokkal.
A Büszkeség és balítélet ezért tud akkorát ütni az ezredik filmes vagy színpadi feldolgozásban is, és ezért szolgált szellemi előképül Helen Fielding – napjaink „nőproblémáját” karakteresen megfogalmazó – Bridget Jones naplója című regényének. A Vígszínház előadása finoman visszautal erre a könyvre, illetve filmre is: Elizabeth olyan férfire vágyik, akit úgy szerethet, ahogy van, és aki őt is úgy szereti, ahogy van. A Büszkeség és balítélet újbóli gyors átlapozása után sem találtuk meg így ezt a mondatot, ez, dupla csavarként, a Bridget Jonesból kerülhetett bele.

Elizabeth, a legnagyobb talány
A legnagyobb rejtély azonban nem is az Jane Austen regényében, hogy a szereplők viselkedésének mozgatórugóit hogyan tudta az író ilyen élesen megfigyelni és ilyen pontosan megfogalmazni: a legnagyobb talány ez egyik lány, a főszereplő Elizabeth, aki olyan módon lóg ki a sorból, olyan nézeteket vall, hogy elképzelésünk sincs, honnan szedhette, és hogyan volt bátorsága mindezt képviselni. Jane Austen persze a papír előtt ülve lehetett bátor, de akkoriban ezek a gondolatok forradalminak számítottak, és biztos, hogy nem ismerte azt a szót, hogy „önazonos”.
Az elszegényedett Bennet családnak kardinális, sőt életbevágó kérdés, hogy a lányok férjhez tudjanak menni, mert csak így lehet biztosítani a jövőjüket, de Austen ezt olyan miliőbe helyezi, úgy írja le, hogy ma is isszuk minden szavát. A család először is akármilyen helyzetben van, megmarad meleg, szerető fészeknek. Igaz, hogy az anya idegei ziláltak, és sok ostobaságot fecseg, de az apa mindezt kellő humorral és bölcsességgel kezeli. Nem terheli rá lányaira a sorsuk feletti aggodalmat, a család anyagi helyzetének bizonytalanságát, a társadalmi normáknak való megfelelési kényszert.
Hol találunk ma ilyen családot?
Az öt lány mind sajátos karakter, de működik köztük a testvéri szeretet és szolidaritás. Elizabeth pedig maga a csoda, mert mindig van egy okos, vigasztaló mondata, átlát a szitán, arról, aki kedvesnek hazudja magát, elmondja, hogy valójában álnok kígyó, ne vegye magára a megbántott testvér a gonoszságait. A szüleit is jól kezeli, szeretettel inti nyugalomra őket, és nem szégyelli a származását, pedig éri emiatt épp elég bántás.
Társaságban sem akar megfelelni, mondjuk, a rangban felette álló ezredesnének,
bevallja, hogy nem annyira tud zongorázni – az már az idős hölgy udvariatlansága, hogy ennek ellenére zongorázásra kényszeríti, majd megjegyzést tesz a hiányos neveltetésére. Ki tudná ezt ma elviselni, amikor még mindig szempont, hogy „mit szólnak a szomszédok”?
És Elizabeth nem rejti véka alá a véleményét akkor sem, amikor nála gazdagabb vagy előkelőbb férfival találkozik, nem akar mindenáron a kedvében járni – mi lehet ma nagyobb tanítás, jobb tanács egy fiatal lánynak, mint hogy a megfelelési kényszer helyett adja önmagát, ne féljen, hogy akkor majd elutasítják, vagy nem lesz szerethető. Hiszen Elizabeth is azzal nyerte el Mr. Darcy szívét, hogy merte megmutatni magát pont olyannak, amilyen.

Waskovics Andrea született Lizzy
A Vígszínház előadásában pedig mindez remekül kijön. Mrs. Bennet kellőképpen harsány, de nem túl sok, és Hegyi Barbara vérbeli komikaként jó ritmusban riposztozik a férjével vagy a lányaival, miközben társaságban igyekszik mézes-mázas lenni, amivel sajnos nem tudja elfedni a valódi természetét. Lukács Sándor Mr. Bennetje megértő családapa, a feleségét és a lányait sem gyötri feleslegesen, mint aki biztos benne, hogy a dolgok azért valahogy mégiscsak jól alakulnak majd.
A produkcióban rajtuk kívül is minden szereplő telitalálat, de leginkább a két főszereplő, Waskovics Andrea és Wunderlich József. Utóbbi Mr. Darcyja minden mozdulatában arisztokratikus, ami persze gőgössé is teszi, de képes belátni a hibáit és bocsánatot kérni, amivel azt is felfedi, hogy valójában jószívű és segítőkész.
Az előadás egyedüli hiányosságaként talán az róható fel, hogy Elizabeth iránti szerelme szinte a semmiből jön,
nem látjuk azokat az apró momentumokat, amelyek felépítik az érzelmet. A könyvben már jóval korábban megtudjuk, hogy azért meg-megakad a szeme Lizzyn, és a barátainak tesz is utalásokat arra, hogy respektálja a lány őszinteségét, szókimondását.
Waskovics Andrea pedig született Elizabeth Bennet: élénk, józan gondolkodású, nem zavarja, ha kibomlik a haja, határozottsága mellett is bájos. Mindenkire odafigyel, fogja a kezét a betegnek, vagy annak, akit lelki kínok gyötörnek, nem ítéli meg a testvéreit, nem veszíti el a fejét a legnehezebb helyzetekben sem. Mindeközben nem mond le a saját vágyairól, különbséget tud tenni őszinte és nem őszinte érzések, pillanatok között, felismeri a helyzeteket, de nem erőltet semmit. Elizabeth Bennet igazi példakép, Waskovics Andreának pedig minden pillanatban elhisszük, hogy ő Lizzy.

A bál mint húspiac
Jó ötlet az előadásban, hogy az egyes női karakterek néhány tételmondat erejéig kifordulnak a színpadról, és kamerába beszélve összefoglalják, mit gondolnak az életről, a párkapcsolatokról: az elhagyott Jane Bennet (Varga-Járó Sára) sírós arcát látjuk közelről, amint nem érti, miért olyan bonyolult minden, ha nem veti rögtön a szerelmese karjaiba magát, hogy az miért érzi ezt elutasításnak. Charlotte Lucas (Szász Júlia m. v.) a kompromisszumot kötő nő, aki szerelem nélkül megy férjhez, mert mi van, ha még ez sem lesz, miközben már 27 éves. Lydia Bennet (Virágh Panna m. v.) pedig az arcunkba mondja, hogy őt nem érdekli semmi, ő csak jól akarja érezni magát, meg is szökik egy katonatiszttel a környékükön állomásozó ezredből.
A színpadi adaptáció pontosan adja vissza a regény cselekményét és szellemességét, de a szöveg mai: a húspiac kifejezés például nem szerepel az eredeti könyvben, pedig a lányok báloztatása semmi mást nem szolgál, mint hogy felvonultassák és megmutogassák őket, hogy aztán elkeljenek,
mint valami kívánatos portéka.
Ezt az előadásban a lányok el is mondják. A szöveg pedig olyan zseniálisan kétfenekű (dramaturg Kovács Krisztina), hogy egyszerre nevettet meg és gondolkodtat el az alapvetően nem mulatságos jelenetekben is.
A komikumhoz nagyban hozzájárulnak olyan színpadi megoldások, amelyek nagy merészségre vallanak, mert rosszul is elsülhettek volna, mégis működnek: az angol tájon sétálva például birkák tűnnek fel, a tóban pedig hattyúk úszkálnak, de olyan viccesen bumfordi bábok formájában, hogy nem lehet rajtuk nem nevetni, miközben egyébként a szereplők mondják a komoly szövegeiket.
Világító gömbök
A díszlet egyébként is ötletes, mértani testek, háromszögek forognak akkor is, amikor egy kastélyban járunk, és akkor is, amikor a szereplők egy birtokon barangolnak, a fehér és tört fehér öltözékek pedig a bálon, a hétköznapokban és az esküvőkön is jól mutatnak (díszlet- és jelmeztervező Kálmán Eszter). Mindehhez Mester Dávid zenéjét játssza élőben egy kamarazenekar.
A bálban a fiatalok Bodor Johanna koreográfiájára táncolnak, visszafogott mozdulatokkal, kezükben egy-egy világító gömbbel, ami közel is hozza őket, de a kellő távolságot is jelzi: amikor pedig végre Lizzy és Darcy is táncolni kezd, náluk a gömb nagyobb, mint bárkinél – talán az érzelmek hőfokát jelezve.

A Vígszínház nem először állít színpadra sokszereplős, kosztümös történelmi darabot, regényadaptációt, és ha valahova, akkor a Szent István körúti teátrumba illenek is ezek a nagy kiállítású, látványos feldolgozások. A Büszkeség és balítélet a színpadon minden pillanatában él, és ehhez nem alkalmaztak nagyon látványos, nagyon mai megoldásokat: a néhány kamerás megszólaláson kívül talán csak az eső és a néha felhangzó mennydörgés hoz a színházi játék mellé másfajta effekteket.
Egyébként élvezhetjük az egyéni és társadalmi hibákat élesen kifigurázó párbeszédeket, figyelhetjük, hőseink hogyan bogozzák ki az összegabalyodott történetszálakat.
Nőkről és férfiakról, érzelmekről és előítéletekről ma sem lehet többet, jobbat mondani, mint amit Jane Austen papírra vetett. Fiatal lányoknak kötelező olvasmány, Valló Péter rendezése pedig minden korosztály számára szórakoztató, elgondolkodtató előadás.
(Borítókép: Dömölky Dániel / Vígszínház)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Határon túli magyar diák nyerte a 18. Országos Középiskolai Filmszemlét
Szabadkai fiatal győzött.
március 25., 13:51
- Kultúr
Ijesztő trend terjed a tinédzser fiúk körében
Tragédiához vezethet a kamaszok online hergelése.
március 25., 10:17
- Kultúr
Gérard Depardieu bíróság előtt: Mindig is azt mondták, hogy oroszos természetem van
Elismerte, viselkedését egyesek durvának tarthatják.
március 25., 12:29
- Mindeközben
Schmuck Andor A Nagy Duettből való kiesése után vallotta be, hogy súlyos betegséggel küzd: „Elkezdődhet az életmentő kezelésem”
27 perce
- Mindeközben
Egy fiatal nő azzal spórol, hogy mindössze egy fürdőszobát bérel albérletként, sokkoló, mennyiért bérli
3 órája
- Címlapon
Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel
Országjáráson voltunk a volt kormányfővel.
15 perce
- Mindeközben
Elindultak Malajziába az Ázsia Expressz új évadának szereplői, ez a nyolc pár vág bele a kalandreality-be
4 órája
- Kultúr
Távozik a Színház folyóirat teljes szerkesztősége
Minimum négy fős szerkesztői csapatok jelentkezését várja a Színház Alapítvány.
38 perce
- Kultúr
Hatalmas dobásra készül a Gundel Keleti Andreával
A mozgás és a kultúra egyesül.
március 25., 13:03
- Kultúr
Bejelentették a Sziget Fesztivál újabb fellépőit
FKA Twigs, Little Simz és az Empire of the Sun is köztük van.
március 25., 10:12
- Kultúr
Így néz ki Jude Law Vlagyimir Putyinként az orosz elnökről szóló filmben
A Kreml mágusa című filmből jelentek meg forgatási képek.
március 25., 18:55
- Mindeközben
Sydney Sweeney románca tartja lázban a fél világot, ebbe a kollégájába szerethetett bele
5 órája
- Kultúr
Pierre olyan trehány húst kapott, hogy még a pincér is megkóstolta, ehető-e
Rendhagyó beszámoló, név nélkül...
március 24., 06:22
- Kultúr
A Kamaszokból is ismert Erin Doherty az Indexnek: Felszabadító, amikor ennyire domináns nőt játszhatok
A britek újdonsült sorozatsztárjával beszélgettünk.
március 25., 05:48
- Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá
Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.
5 órája
- Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!
Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.
5 órája
- Mindeközben
Molnár Anikó megmutatta a titokzatos pincét, ahol lakik, de nem nevezhető szegényesnek
6 órája
- Kultúr
A fiú cowboykalap formájú fejjel született, nincsen könnyű élete
A Tubi tudja, hogyan kell megfeszíteni a húrt.
március 24., 06:00
- Kultúr
Megérkezett az egyik legjobban várt Star Wars-sorozat új évadának kedvcsinálója
Az Andor második, egyben utolsó évada is bővelkedni fog az izgalmakban.
március 26., 06:21
- Mindeközben
Alekosz öccse kinézte magának Kiara Lordot, nyilvánosan tett neki ajánlatot egy bizarr randiról
7 órája
- Kultúr
Márkó és Barna Síkideg – Jó hírek poloskáknak
Márkó és Barna szerint rengeteg „jó hír” érkezett az ország állapotáról, és az is jó, hogy ezekről mind elvonja a figyelmünket a gyűlöletkeltés.
március 24., 08:09
- Kultúr
Lipcsében mutatják be négy magyar író új köteteit
Hamarosan megnyílik a lipcsei könyvvásár.
március 25., 09:03
- Címlapon
Új KRESZ-tábla jelent meg Európában, amit nem kötelező betartani
Egy tábla, ami csak javasol.
42 perce
- Mindeközben
Fenyvesi Barna azzal állt elő, hogy exmenyasszonya, Nemazalány több magyar zenésszel is megcsalta
9 órája
- Címlapon
Nyilvánosságra hozta a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogyan érkeztek a külföldi hatalmak pénzei Magyarországra
Legalább 23 milliárd forintról van szó.
3 órája
- Mindeközben
Bokszringre cserélte a kifutót egy szépségkirálynő, miután megelégelte, hogy tévesen ítélik meg a külseje alapján
10 órája
- Kultúr
Továbbgyűrűzik a vita a tudóstársadalomban, megszólalt a főigazgató
Még mindig nem került pont a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat átalakulásáról szóló ügy végére.
március 24., 12:13
- Kultúr
Példátlan összefogás, Alföldi Róbert ikonikus jelmeze is kalapács alá kerül
Társadalmunk legégetőbb problémáinak enyhítésén dolgoznak.
március 24., 17:59
- Kultúr
Kiderült, mikor mutatják be Christopher Nolan Odüsszeiáját
Az Oscar-díjas rendező legújabb eposza igazi sztárparádét vonultat fel.
március 24., 18:45
- Kultúr
A szerelemvonaton nincs fék, ismét rekordot döntött a Hogyan tudnék élni nélküled?
Megváltották a 750 ezredik jegyet a filmre.
március 24., 15:29
- Kultúr
Oscar-díjas színésszel debütál a Gyilkos a házban következő évada
Egyelőre még titkosak az új karakter- és cselekményrészletek.
március 24., 12:36
- Kultúr
Dr. Csernus Imre: Menjenek a p*csába!
Megérintette a halál szele, mégsem változtatott az életvitelén.
március 24., 12:01
- Címlapon
Nagyot akart durrantani a Volvo, pöffentés sem lett belőle
Nagy semmi a semmiről, de legalább semmibe sem került.
1 órája