A cseresznyetermesztés egyik legnagyobb kihívása a különféle betegségek és kártevők elleni védekezés, amelyek jelentős terméskiesést és minőségi romlást okozhatnak. A megfelelő növényvédelmi stratégiák alkalmazása elengedhetetlen a sikeres termesztéshez, amelyhez fontos ismerni a legfőbb kórokozókat és kártevőket, valamint a védekezés lehetőségeit.

A cseresznye betegségei

A cseresznye egyik legelterjedtebb betegsége a moníliás rothadás (Monilinia laxa), amely a virágokat, hajtásokat és a gyümölcsöket egyaránt megtámadhatja. A fertőzött virágok barnulnak, elhervadnak és végül elhalnak, míg a terméseken barnás, rothadó foltok alakulnak ki, amelyeket szürke penészgyep borít. A betegség terjedésének megakadályozása érdekében fontos a fertőzött növényi részek eltávolítása és megsemmisítése, valamint a megfelelő rezisztens fajták termesztése. A kémiai védekezés során a virágzás idején történő fungicides permetezés hatékony megoldás lehet.

cseresznye_cherries
Fotó: Pixabay

blumeriellás levélfoltosság (Blumeriella jaapii) szintén komoly problémát okozhat a cseresznyetermesztésben. A betegség apró, vörösesbarna foltokat eredményez a leveleken, amelyek idővel összeolvadnak, és súlyos fertőzés esetén a levelek idő előtt lehullanak. Az elhalt növényi részek összegyűjtése és megsemmisítése segíthet csökkenteni a fertőzés esélyét, míg a fungicides kezelések hatékonyan megelőzhetik a betegség kialakulását.

A pszeudomonászos ágelhalás (Pseudomonas syringae) a cseresznyefák hajtásait és ágrészeit támadja meg, repedéseket és elhalásokat okozva. A betegség megelőzése érdekében fontos a mechanikai sérülések elkerülése, valamint a megfelelő metszéstechnika alkalmazása. A réztartalmú permetezőszerek alkalmazása hatékony eszköz lehet a baktériumfertőzések visszaszorításában.

A cseresznye kártevői

A cseresznye egyik legnagyobb kártevője a cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi), amelynek lárvái a gyümölcs húsában táplálkoznak, ezáltal rothadást és idő előtti gyümölcshullást okozva. Az ellene való védekezés egyik agrotechnikai módszere a korai érésű fajták termesztése, amelyek elkerülik a légy rajzásának fő időszakát. A biológiai védekezés során sárga ragacslapokat lehet kihelyezni, amelyek a kifejlett egyedeket befogják, míg a kémiai védekezés acetamiprid-, ciántraniliprol-, deltametrin-, lambda-cihalotrin-tartalmú rovarölő szerek alkalmazását jelenti a rajzás idején.

A levéltetvek (Myzus cerasi) szintén nagy problémát jelenthetnek, hiszen a fiatal hajtások és levelek szívogatásával nemcsak közvetlen károsítást okoznak, hanem különböző vírusbetegségek terjesztéséért is felelősek. A természetes ellenségeik, például a katicabogarak és zengőlegyek támogatása hatékony biológiai védekezési stratégia lehet. Agrotechnikai szempontból fontos a megfelelő növénytársítás és a megfelelő tápanyagellátás biztosítása, amely csökkenti a növények fogékonyságát. Ha a fertőzés mértéke indokolja, acetamiprid-, azadiraktin-, deltametrin-, Eszfenvalerát-, flonikamid-, lambda-cihalotrin-tartalmúrovarölő szerekkel lehet beavatkozni.

A gyümölcsmolyok (Grapholita spp.) szintén komoly gondot jelenthetnek, mivel hernyóik a termésekbe rágják magukat, és belülről károsítják azokat. A rajzás megfigyelése csapdákkal lehetséges, amely alapján időzíthető a védekezés. A biológiai védekezés során feromoncsapdákat lehet használni, amelyek zavarják a hímek párkeresését, míg a kémiai védekezés célzott eszfenvalerát- vagy lambda-cihalotrin-tartalmú szerrel való permetezést jelent.

A hatékony növényvédelem érdekében a gazdálkodóknak kombinált stratégiát kell alkalmazniuk, amelyben az agrotechnikai, biológiai és kémiai módszerek egyaránt szerepet kapnak. A megfelelő fajtaválasztás, az előrejelzési módszerek alkalmazása és a kártevők, valamint kórokozók életciklusának ismerete kulcsfontosságú tényezők a sikeres termesztés érdekében.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

21 határátkelőt teljesen lezártak Ausztria és Magyarország között: a lista a cikkben

2025.04.05.

Ausztria ideiglenes határzárat vezetett be több magyarországi átkelőnél, hogy megakadályozza a száj- és körömfájás vírusának terjedését.

Súlyos felfedezés: lehet, hogy a méhek a természet új ellenségei?

2025.04.05.

Nehéz nem szeretni a mézelő méheket. Kiváló beporzók, mézet adnak nekünk, és még aranyosak is – legalábbis ahhoz képest, hogy rovarok. Egy ügyes kísérlet azonban, amelyet egy kis toszkánai szigeten végeztek, árnyékot vet a mézelő méhekre.

Csak gyönyörködni benne, nem letépni! Már virágzik a kockásliliom!

2025.04.05.

Igazi csodában lehet része annak, aki egy könnyű túrát tervez a Zalavölgyi Parkerdőben: a ligetes erdő alján már százszámra nyílnak a különleges kockásliliomok. Az évnek ebben a rövid időszakában természetjárók és fotósok is előszeretettel keresik fel a területet, hogy megörökítsék ezt a ritka látványosságot.

Térképeken mutatjuk, hol lesz a következő hajnalokon fagyveszély

2025.04.05.

Veszélyes időszak következik a virágzó gyümölcsfák számára, ugyanis a hidegfront után több napon keresztül fagyveszélyes szituáció alakul ki hajnalonként.

Erősíti a mentes termékekkel kapcsolatos tájékoztatást a NAK munkacsoportja

2025.04.05.

Széleskörű tevékenységgel igyekszik segíteni a mentes termékekkel kapcsolatos tájékoztatást a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Mentes munkacsoportja.

Zivatarokat és szélvihart hoz a hidegfront, figyelmeztetés érvényes

2025.04.05.

Hidegfront vonul át az országon. Főként a keleti országrészben kell zivatarokra, majd viharos széllökésekre számítani.

Partnerhírek
Partner

Pályázatok nélkül nincs öntözés, öntözés nélkül nincs növénytermesztés – őszintén a magyar mezőgazdaságról

2025.04.03.

A magyar mezőgazdaság jövője egyre inkább az öntözés hatékonyságán múlik. Hegedűs Attila, a Bauer Hungária ügyvezetője szerint a szektor továbbra is erősen pályázatfüggő, de 2025-ben új lehetőségek nyílhatnak meg a gazdák előtt.

Partner

Ne kockáztassa a kalászosok kora tavaszi gombaölő szeres védelmét – válassza a Revycare®-t

2025.04.02.

A kalászosok kora tavaszi fungicides védelme kulcsfontosságú a terméshozam, és áttételesen a minőség biztosításához. Egy rosszul megválasztott szer viszont nem nyújthat megfelelő védelmet a korai kórokozók ellen, nem kellően támogatja a későbbi, a termésmennyiséget meghatározó felső levelek védelmére elvégzett permetezést.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
KWS RUBINUS szemes cirok vetőmag, korai érésű, vörös szemű

KWS RUBINUS szemes cirok vetőmag, korai érésű, vörös szemű

Hitelesített telefonszám

47 900 HUF / zsák

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 197 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás