Könnyen csalók karmába kerülhet, aki szabadulna üdülési jogától

2025. március 20. Az üdülési jogokra ma már csak elenyésző kereslet mutatkozik, ezért azok eladása szinte lehetetlen – állítja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). Mint arra felhívták a figyelmet, könnyen csalók markába kerülhet, aki kétségbeesetten szabadulna a számára csak terheket jelentő szerződéstől.

Az elmúlt évtizedekben számos eljárásában vizsgálta a GVH az üdülőhasználati jogok másodlagos értékesítésével összefüggő megtévesztéseket. Mint hangsúlyozták, a hatósági fellépés ellenére ezek az átverések továbbra is komoly veszélyt jelentenek, különösen az idősebb és anyagilag nehezebb helyzetben lévő fogyasztókra. A tulajdonosok – akik esetenként már az örökösök – nem mindig tudják, vagy éppen akarják igénybe venni az üdülési jogukat, ennek ellenére az ezzel járó költségeket a szerződések lejáratáig fizetniük kell.

Mindig legyen gyanús, ha ilyen vagy ehhez hasonló állításokkal találkozik:

  • „kisebb anyagi ráfordítás mellett módosítjuk a meglévő szerződését, a módosult konstrukció révén könnyebben, gyorsabban és magasabb áron szabadulhat meg üdülési jogától”;
  • „korábban megszűnt üdülési joghoz kapcsolódóan utólagos „díjvisszafizetést” /kárpótlást adunk”
  • „már megvan a vevő az Ön üdülési jogára/ potenciális vevő megbízásából kerestük fel Önt”
  • „garantáljuk, hogy üdülési jogát kedvező áron és gyorsan értékesítjük”
  • „az üdülési jog ellenértéke forintosítható, letéti számlán kerül jóváírásra, ahonnan kérheti majd annak kiutalását”
Az üdülési jog tényleges értékesítését megelőzően – a szerződés aláírásakor – soha ne fizessen semmilyen jogcímen (ügyvédi munkadíj, rendszerhasználati díj, számlavezetési díj stb.) a segítséget ajánló vállalkozásnak, képviselőjének sem készpénzben, sem bankkártyával vagy akár utalás formájában!
Az üdülési jogok piaca Magyarországon 20-30 éve élte aranykorát, azonban az élénk érdeklődés mára szinte teljesen megszűnt. Problémát jelenthet, hogy az ilyen szerződések határozott időre szólnak, a felmondás pedig csak közös megegyezéssel, a szolgáltató által meghatározott feltételek szerint lehetséges. A GVH szerint mivel kevesen vannak, akik hajlandóak több tíz évre előre lekötni magukat ugyanahhoz a helyszínhez, illetve előre meghatározott időpontokhoz, az üdülési jogokra ma már csak elenyésző kereslet mutatkozik, ezért azok eladása szinte lehetetlen.

Ezt kihasználva bizonyos vállalkozások olyan, gyors értékesítési lehetőségeket, megoldási javaslatot kínálnak a feleslegessé vált üdülési jogtól megszabadulni vágyó magyar családoknak, amelyekről eleve tudják, hogy azok nem működőképesek. A GVH csokorba szedte, milyen esetekben jobb, ha az üdülési jogától szabadulni vágyó azonnal hátat fordít a neki „segítséget” ajánlónak. Érdemes óvakodni, illetve minden részletet alaposan áttekinteni, ha kreditrendszerről, vagy egyéb összetett konstrukcióról van szó.

Szerző: BVJ
Címkék:  , , , ,

Kapcsolódó anyagok