A nők fekete kendőben ebédelnek, miközben Edith Piaf szól a szökőkútból

60946975 1cf3244c777801d3bb2fe250397a9149 o
2025.03.20. 15:38
Talán nincs még egy olyan város, amelynek a hírét ennyire a képek, az Insta-fotók vinnék szerte a világban, annyira jellegzetesek a felhőkarcolói, a Pálma-sziget szállodái, a medencék, a tevék, a sivatag. Dubaj azonban közelről érdekes igazán, a ragyogóan tiszta, újonnan felhúzott épületek éttermeiben, üzleteiben, múzeumaiban és minden látványosságában ott vannak ezt a csodavilágot mozgató, üzemeltető emberek, akik itt találták meg a számításukat, és kedvesen, udvariasan fordulnak mindenki felé a városban, amely munkát ad nekik és befogadta őket.

„Ramadan Kareem!” – köszön oda egy vadidegen férfi az utcán a kis csoportunknak, és mintha hirtelen egy közösséghez tartoznák mindannyian, akár muszlimok vagyunk, akár turisták, akár tartjuk az iszlám harminc napon át tartó böjti időszakát, akár nem. Olyan köszöntés ez, mint Európában boldog karácsonyt kívánni, a szent ünnep emelkedettebbé teszi a hétköznapi érintkezéseket is.

A ramadán határán érkeztünk Dubajba, így alkalmunk volt megtapasztalni, mit jelent egy arab városban a mindennapok szintjén, ha elkezdődik a szent időszak. Idén február 28-tól március 30-ig tart ez a holdnaptárhoz köthető mozgó ünnep, amikor a muszlimok napkeltétől napnyugtáig böjtölnek. Ez idő alatt sem ételt, sem italt nem vehetnek magukhoz, tartózkodniuk kell a dohányzástól is, napnyugta után azonban családi, baráti közösségben étkeznek.

A ramadán beköszönte

Hogy mindennek milyen lenyomatát láttuk Dubajban, arra a rövid válasz az, hogy szinte nem is vettük észre semmit. Az éttermek, intézmények, látványosságok ugyanúgy nyitva voltak, vacsorához ugyanúgy lehetett kérni alkoholos italt, mint előtte, és ez nyilván abból fakad, hogy 

Dubaj egyáltalán nem szokványos arab város.

Annál sokkal nyitottabb, ha úgy tetszik, európaibb, azzal együtt, hogy a ramadán alatt tiltott agressziót előtte sem tapasztaltunk, ahogy dohányzó vagy alkoholt fogyasztó embereket sem láttunk az utcán.

Egy kicsit mintha mégis minden még nyugalmasabbá vált volna a ramadán beköszöntekor: a hajnali forgalom csöndesebb volt, ami talán annak is köszönhető, hogy a hétvége szintén akkor kezdődött, és csupán apró jelekből volt érzékelhető az is, hogy ez egyben a vallásos elmélyülés időszaka. Sofőrünkkel például mindig úgy egyeztettük a találkozót, hogy az ne essen egybe a napi öt, imádkozásra szánt idő valamelyikével: ezt ő mindig kedvesen, de azért jelezte nekünk, mert fontos volt számára.

A vallás az egész városban hasonló módon van jelen: nem tolakodó, nem erőltetnek rá semmit a nem muszlim városlakókra vagy turistákra, 

de a hívek nem is rejtik el, sőt szívesen beszélnek a hitükről, az azt övező szokásokról.

A Jumeirah-mecsetben, amely fogad nem muszlim látogatókat is, megnézhettük, sőt kipróbálhattuk a rituális tisztálkodás szertartását, majd a süppedős szőnyegen ülve, sétálva végignézhettük a mecset részeit, az imám helyétől a gyerekeknek kialakított játszószobáig, meghallgathattuk az imádkozás rendjét, a végén pedig bármilyen kérdésre örömmel válaszoltak.

Jumeirah-mecset
Jumeirah-mecset
Fotó: DET Central Europe Office

Közös teázás

A Jumeirah-mecset melletti közösségi épületben pedig megtapasztalhattuk mindazt, ami erre a sokszínű, sokféle nációt befogadó, hipermodern, a hagyományait mégis őrző városra jellemző. A földszinten egy szinte minden intézményben jelen lévő közösségi tér fogadja a látogatót, ahol kényelmesen le lehet ülni, és az asztalokra készített teából vagy arab kávéból lehet fogyasztani. Ez az együttlét fontos az arab családokban, közösségekben: körbe lehet ülni egy kisebb-nagyobb teremben is, és a kikészített díszes kancsókból üveg- vagy papírpohárba tölthet magának a megfáradt látogató, van, ahol még pár szem datolyát is magához vehet.

A mecset melletti épület emeletén pedig egy kiállítás látható, ahol az első képeken a dubaji sejk, Mohammed bin Rashid al-Maktoum, valamit édesapja és fia szerepel. 

A várost felvirágoztató uralkodócsaládot nagy tisztelet övezi Dubajban,

portréjukat sok helyen kirakják, a kiállítás pedig azt mutatja be, hogy a 18. századi kis halászfaluból hogyan lett a világ egyik legnépszerűbb, a luxusra és turizmusra építő úti célja.

Mindebben természetesen szerepe volt az olajnak, de annak a koncepciónak is, amely nyitottá tette a várost, munkát adott iráni, indiai, pakisztáni, maláj, nepáli, thai és európai bevándorlóknak is, akik az építőipartól a szolgáltatási szektoron át az üzleti világ csúcsáig mind olyan munkát végeznek, amely Dubaj további fejlődését szolgálja. Az ingatlanfejlesztés ma is gőzerővel folyik, a város határán óriásdaruk jelzik a folyamatos építkezést.

Large-DTCM Ramadan Arabian Tea House GCC Couple
Fotó: DET Central Europe Office

Ízek és illatok

A dubaji lakosok pedig származásuktól függetlenül büszkék erre, szívesen mesélnek a város történetéről és arról is, hogy ők hogyan kerültek ide. Ilyen volt az Al Shindagha Museum belga származású művészettörténésze is, aki belga férjével évtizedek óta Dubajban él, és olyan természetességgel vezetett minket végig a dubaji történelmen, mintha itt született volna. 

Az Al Shindagha Museum remek példa arra, hogyan kell kinéznie egy 21. századi múzeumnak:

földszintes épületei nem hivalkodók, minden elemükben a hagyományos építészetet és életformát mutatják be, és az egyes kiállítóterek pont annyi interaktivitást kínálnak, ami a jobb megértést szolgálja, de nem visznek el minket a virtualitás irányába.

Idegenvezetőnk egyébként hagyományos, hosszú fekete ruhát viselt, amit sok nőn láttunk: az abaját részben hagyománytiszteletből, részben divatból hordják. Az abaja kényelmes viselet, ugyanakkor a díszítésekkel és a kiegészítőkkel – arany karkötő, csillogó szandál, finom smink – számos lehetőséget ad arra, hogy a hölgyeket még csinosabbá és egyedivé tegyék.

Al Shindagha Museumban láthattuk azokat a tereket, belső udvarokat, ahol a családi élet zajlott, és ahol fontos része volt az együttlétnek a közös étkezés, teázás. Belga idegenvezetőnk feltette a kérdést, hogy vajon miért olyan alacsony az ajtó a női lakrészek felé: a válasz szerint így, ha betért egy férfi, önkéntelenül is fejet kellett hajtania, ami a nők iránti tisztelet jele. A közös étkezések alkalmával pedig miden földi jó az asztalra kerül, és az érzéki örömök fontossága azokban az illatokban is megmutatkozik, amelyeket városszerte érezhetünk kölnik és füstölők formájában, a legkisebb üzletektől a legnagyobb bevásárlóközpontokig.

Al Shindagha Museum
Al Shindagha Museum
Fotó: DET Central Europe Office

Hagyományok modern köntösben

Az illatok eredetéről a múzeumban is olvashattunk, sőt meg is szagolhattuk az egyes összetevőket: a rózsa, jázmin, ámbra, pézsma, pacsuli illata később is felidézheti bennünk a dubaji utazás emlékét, főleg, ha haza is tudunk vinni belőle. Miután megvacsoráztunk a Palace Creek Harbour Hotel Ewaan éttermében, részt vehettünk egy olyan „parfümkészítő” programon, ahol az alapanyagokból összeállították nekünk a saját, egyéni illatunkat.

Dubajra egyébként is jellemző, hogy a régi, hagyományos értékek megtalálhatók modern kori köntösben, és itt nem csak arra lehet gondolni, hogy például az óvárosban lévő Al Seef Heritage Hotel, ahol megszálltunk, minden kényelmével és girbegurba utcáival, üzleteivel a hagyományos építészetet idézi, mégis egy sokcsillagos szálloda kényelmét nyújtja.

Inkább arra, ahogyan az előbbi utcácskáiban található Museum of Illusion viszonyul a House of Hype szemkápráztató világához.

Az Illúziók Múzeumának „jó öreg” vizuális trükkjei nekünk is ismerősek, de felidézik az arab furfang, illetve matematika és műveltség gyökereit is, a House of Hype wonderlandje pedig a legmodernebb technikát és a nyugati popkultúrát felhasználva kínál mesebeli kalandokat miden korosztálynak.

A modernitás és a hagyománytisztelet egymást erősítő hatását érezhettük a Mohammed Bin Rashid Library nyitott könyvet ábrázoló hipermodern épületében is.

A könyvtárat gyerekek, kutatók, egyetemisták is használhatják, de találkozóknak, rendezvényeknek is helyet ad. A gyerekrészleg egyszerre kínál elvonulós kuckókat az olvasáshoz, és ad virtuális élményeket, mozgásos feladatokat olyan kicsiknek, akiknek a figyelmét más módon is le kell, vagy le lehet kötni. A könyvtár legnagyobb büszkesége mégis az emeleten található kiállítás, ahol muzeális értékű arab nyelvű írások, könyvek, térképek mellett híres európai regények első példányai láthatók Tolsztojtól Shakespeare-en át Jane Austenig.

Mohammed Bin Rashid Library
Mohammed Bin Rashid Library
Fotó: DET Central Europe Office

Fúziós konyha

A múlt tisztelete, a jövő építése és a jelen megbecsülése – ez érződik Dubaj intézményeiben, hétköznapjaiban. Büszkék a város a múltjára, az arab történelem gyökereire, de nyitottak az európai kultúra értékeire is. Ha például befejeztük a nézelődést a Dubai Mall üzleteiben, és kiülünk valamelyik kávézóba, kilátással a Dubai Fountain szökőkútrendszerére, hallhatjuk és láthatjuk, ahogy Edith Piaf zenéjére táncolnak a vízsugarak, miközben akár a szomszédos asztalnál fekete, az arcukat nem, de a hajukat, ruházatukat eltakaró öltözetben ülő nők ebédelnek, beszélgetnek.

A dubaji gasztronómia külön fejezetet érdemel: a lényege az, hogy amilyen sokszínű a város, ahány náció lakja, annyiféle kisebb-nagyobb étteremmel találkozhatunk az ázsiaitól a franciás vonulaton át a tradicionális arab konyháig, s mindeközben találkozhatunk norvég pincérrel és filippínó séffel is. Mindez érdekesen keveredik, voltunk ázsiai hamburgerezőben és olyan fúziós konyhát prezentáló Michelin-csillagos étteremben, ahol a tengeri herkentyűket is felvonultató európai ízek jól megfértek a hummusszal és a szusival.

Ezek egyébként a legmenőbb helyek, és amikor megláttuk a Clap étterem DJ-pultját, rögtön tudtuk, honnan inspirálódnak a világtrendet követni kívánó magyar bárok, éttermek. Az biztos, hogy ilyen egészségesen étkezni kevés helyen lehet, a sokféle saláta, a kisebb, megosztható adagok, mezzék lehetőséget adnak arra, hogy számos ízt megkóstoljunk anélkül, hogy teleennénk magunkat.

Large-DTCM Ramadan Arabain Tea House Emirati Food
Fotó: DET Central Europe Office

Éjszaka a sivatagban

Érdemes tehát Dubajban is belelazulni kicsit a mindennapi életbe. Persze muszáj megnézni a Burdzs Kalifát, hiszen ritkán juthatunk el a világ legmagasabb épületébe, és „kötelező” kimenni a sivatagba is, ahol a kevésbé bátrak is élvezhetik a homokdűnék lankáit egy dzsip biztonságos ülésén. De kipróbálhatunk egy oszmán hagyományokon alapuló hammam fürdőt is: mi a Talise Ottoman Spa vendégszeretetét élveztük, megtapasztalva a thai masszázs minden testet-lelket ellazító hatását. 

Masszázs után tea, datolya, pihenés...

A legeslegmenőbb helyet talán mégis a sivatagban láttuk, sőt ki is próbálhattuk, milyen a fényszennyeződéstől szinte teljesen mentes sivatagi éjszakában egy kis bungalóból nézni a hatalmas üvegablakon át a csillagos eget. A sivatagi szálloda, a Terra Solis a kicsi, személyre szabott „bunkerekkel” mindent egyesít, ami Dubajra jellemző:

a hagyományos, a környezettel harmóniában lévő épület belsejében sokcsillagos szállodai luxus,

miközben – már hallótávolságon kívül – a bulizni vágyó fiatalok olyan partin vehetnek részt, amilyenen egy városi környezetben soha. A zene épp csak behallatszik a medenceparti étterembe, ahol a szokásosan kedves pincérek a salátákat, húsokat, szószokat szervírozzák, és akkor sem jönnek zavarba, ha az európai turisták, akik ráadásul mind nők, koktélt rendelnek a vacsorához a ramadán közepén.

A másnapi repülőhöz napkelte előtt indulunk: sofőrünk csak mosolyog, amikor ezt bejelentjük neki, mert így elszalasztja az utolsó időpontot, amikor még ehet. De természetesen jön, pakol, visz minket, ugyanolyan kedvesen, ahogy mindenki viselkedett velünk, akivel csak Dubajban találkoztunk.

Ez a támogatott szerkesztőségi tartalom a  Dubai Department of Economy and Tourism közreműködésével  jött létre.

(Borítókép: DET Central Europe Office)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Kultúr
Két hét múlva kezdődik a Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál

Két hét múlva kezdődik a Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál

Mindenkinek ott a helye.

március 26., 17:17

  • Kultúr
A Tesco-hűségkártya lassan gyilkol

A Tesco-hűségkártya lassan gyilkol

Aki kiváltja, búmer, aki ellenáll, lúzer.

március 26., 20:42

  • Kultúr
Helen Mirren szerint túlságosan szexisták a James Bond-filmek

Helen Mirren szerint túlságosan szexisták a James Bond-filmek

Nem örülne, ha egy nőt választanának a 007-es ügynök szerepére.

2 órája

  • Kultúr
A legsötétebb múlt veszélyeire figyelmeztet a szakmai társaság

A legsötétebb múlt veszélyeire figyelmeztet a szakmai társaság

Azt mondják, „vannak értékek, amelyekre nem lehet árcédulát rakni”.

március 26., 20:35

  • Kultúr
Ilyen Bangert még nem kapott a magyar nemzet

Ilyen Bangert még nem kapott a magyar nemzet

A goblinok már a garázsban vannak.

március 26., 19:25

  • Kultúr
Megtapinthattuk Frida Kahlo ecsetjét, John Lennon selyemsálját

Megtapinthattuk Frida Kahlo ecsetjét, John Lennon selyemsálját

Bécsbe költöztek a Hungarikonok.

március 26., 17:30

  • Kultúr
Nyáron kezdik forgatni Mel Gibson Passiójának folytatását

Nyáron kezdik forgatni Mel Gibson Passiójának folytatását

A régóta várt folytatásra 22 évet kellett várni.

március 27., 06:48

  • Címlapon
Átfogó vizsgálatot rendelt el a minisztérium a Magyar Állami Operaházban

Átfogó vizsgálatot rendelt el a minisztérium a Magyar Állami Operaházban

A vizsgálat lezárultáig nem engedték Ókovács Szilveszter főigazgatónak, hogy évadot hirdessen.

3 órája

  • Kultúr
A szocializmusban lemezszerződést sem, most Kossuth-díjat kapott

A szocializmusban lemezszerződést sem, most Kossuth-díjat kapott

A Pszichiátriai Klinika pincéjében léptek fel először.

március 26., 18:31

  • Kultúr
Tízéves rekordot döntött meg a múzeum, őrzi vezető helyét

Tízéves rekordot döntött meg a múzeum, őrzi vezető helyét

Ádáz verseny folyik a látogatókért.

március 27., 06:13

  • Kultúr
Lipcsében mutatják be négy magyar író új köteteit

Lipcsében mutatják be négy magyar író új köteteit

Hamarosan megnyílik a lipcsei könyvvásár.

március 25., 09:03

  • Kultúr
Mi van, ha a borzalom bennünk van, nem pedig odakint?

Mi van, ha a borzalom bennünk van, nem pedig odakint?

Az És miért, hogy az éjszaka lesújt, feldob és energetizál.

március 26., 07:45

  • Címlapon
Lemondott a helyettes államtitkár, aki összeszólalkozott Magyar Péterrel

Lemondott a helyettes államtitkár, aki összeszólalkozott Magyar Péterrel

Csizi Péter a bicskei gyermekotthonnál találkozott tavaly a Tisza Párt elnökével.

2 órája

  • Címlapon
Marine Le Pen: Nem hagyom magam így félreállítani, a döntés sérti a jogállamiságot

Marine Le Pen: Nem hagyom magam így félreállítani, a döntés sérti a jogállamiságot

Minden jogorvoslatot megragad az ítélet ellen.

2 órája

  • Kultúr
Karácsony Gergely szerint szégyen, amit Vitézy Dávid és Magyar Péter csinált

Karácsony Gergely szerint szégyen, amit Vitézy Dávid és Magyar Péter csinált

A főpolgármester szerint szégyen és gyalázat, ami történik.

március 27., 10:05

  • Kultúr
Elképesztő sztárparádét vonultat fel az új Bosszúállók-film

Elképesztő sztárparádét vonultat fel az új Bosszúállók-film

A bejelentett színészek közt vannak friss arcok, visszatérők és veterán legendák is.

március 27., 11:17

  • Kultúr
Újabb jel az égen, ezúttal Eger fölött

Újabb jel az égen, ezúttal Eger fölött

Ez a Tavasz ilyen.

március 26., 11:48

  • Címlapon
Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre

Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre

Terjed a miniszterelnök „Je suis Marine!” posztja Elon Musk közösségi oldalán.

tegnap, 21:52

  • Kultúr
Vitézy Dávid: A főpolgármester ismét vádaskodni, acsarkodni és hazudozni kezdett

Vitézy Dávid: A főpolgármester ismét vádaskodni, acsarkodni és hazudozni kezdett

A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője szerint Karácsony Gergely tényleg a világ leggyávább főpolgármestere.

március 27., 12:03

  • Címlapon
Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam

Emiatt fájhatott tavaly Orbán Viktor feje: ekkora mínuszt hozott össze az állam

Az emelt hiánycélt sem sikerült tartani.

14 perce

  • Kultúr
Ebben a korszakban az emberek még tudtak hinni a csodákban

Ebben a korszakban az emberek még tudtak hinni a csodákban

Tisztelgés Harry Houdini és kortársa, Nikola Tesla előtt.

március 25., 06:03

  • Kultúr
Gérard Depardieu bíróság előtt: Mindig is azt mondták, hogy oroszos természetem van

Gérard Depardieu bíróság előtt: Mindig is azt mondták, hogy oroszos természetem van

Elismerte, viselkedését egyesek durvának tarthatják.

március 25., 12:29

  • Kultúr
Így néz ki Jude Law Vlagyimir Putyinként az orosz elnökről szóló filmben

Így néz ki Jude Law Vlagyimir Putyinként az orosz elnökről szóló filmben

A Kreml mágusa című filmből jelentek meg forgatási képek.

március 25., 18:55

  • Kultúr
Határon túli magyar diák nyerte a 18. Országos Középiskolai Filmszemlét

Határon túli magyar diák nyerte a 18. Országos Középiskolai Filmszemlét

Szabadkai fiatal győzött.

március 25., 13:51

  • Kultúr
Egy fesztivál, amely a szörnyű körülmények között élő gyerekeken is segíteni akar

Egy fesztivál, amely a szörnyű körülmények között élő gyerekeken is segíteni akar

Új esélyt adnának nekik az élethez.

március 25., 09:50

  • Címlapon
A fizika törvényei gáncsolhatják el Donald Trumpot

A fizika törvényei gáncsolhatják el Donald Trumpot

Sikerülhet Elon Musknak még Trump elnöksége alatt eljutnia a Marsra?

2 órája

  • Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá

Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá

Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.

tegnap, 14:59

  • Címlapon
Három eltűnt amerikai katona holttestét megtalálták Litvániában, egyet még keresnek a mocsárban

Három eltűnt amerikai katona holttestét megtalálták Litvániában, egyet még keresnek a mocsárban

A négy katona március 25-én egy mentőexpedícióban veszett oda a lápban.

2 órája