MaGYAUR

MaGYAUR

Ferenc pápa: az öko-morális világegyház „prófétája”

2025. március 20. - Magyaur
  • A protestantizmus és a Felvilágosodás a polgárság válasza volt a dogmákba és feudális hierarchiába merevedett katolicizmusnak. A polgári forradalmak következtében olyan, már nem a monarchiától, hanem a tőzsdei piacoktól függő vállalkozói elit jött létre az euro-atlanti térségben, amely számára üzleti szempontból életfontosságúvá vált a gyors és hiteles információforgalom. Ez volt az oka a polgári (és katonai) kommunikáció technikájának elképesztően gyors fejlődésének a morzetávírótól a digitálizációig. A 21. század elejére ez a liberális, globalista paradigma, amelyre a szabadkőművesség „szabadság-egyenlőség-testvériség” filozófiája nyomta rá a bélyegét, válságba került, aminek több oka van.
    • Egyfelől a kapitalizmus új, „posztindusztriális” korszaka miatt, amibe előre bele volt kódolva a pénzügyi válság. Amerika és a G7 országai a 2000-es évek első negyedéig olyan berendezkedés felé haladtak, amelyben kiszervezték a kézzel fogható áruk termelését az olcsóbb munkaerővel dolgozó Dél-Kelet-Ázsiába, illetve a kelet-európai perifériára és maguknak tartották fenn az ennél sokkal „kifizetődőbb az információ, a pénz, a szimbólum (pl. szórakoztatóipari termékek, tévé, film és persze reklám) termelését” (Almási Miklós: Napóra a Times Square-en; T-Twins Kiadó, 1995 - 32.old.) A pénz egyre inkább elektronikus jellé változott, a tőzsdei piacokat egyre inkább a komputerizált adásvétel uralta és mivel az egész modern tőkepiac arra épült, hogy a pénzintézetek félévenként nyilvánosságra hozzák a mérlegbeszámolóikat, hogy a befektetők tisztán lássanak; ez a kontroll mára jelentőségét vesztette, mert az üzleti volumen 90%-a eltűnt a nyilvánosság elől, aminek folytán a tőkepiac könnyen manipulálhatóvá vált – írta ezt Almási Miklós 1995-ben, a 2008-as nagy világgazdasági válság előtt 13 évvel! (Almási, u.o.- 40.old )
    • Másfelől a liberális, globalista paradigma válságba került a világpiaccal és az amerikanizált életmóddal szembeni ellenállás miatt, amelynek van egy vallási fanatikus oldala (lásd például a 2001-es World Trade Center elleni terrortámadást) és van egy erőteljes populista-nacionalista oldala.
  • A putyinok, trumpok, orbánok populizmusa egyszerre táplálkozik a liberális elitek kudarcából és az ökológiai válságból. A nemzeti keretek mögé való bezárkózás egyszerre jelenthet defenzív struccpolitikát és agresszív pótcselekvést; egyszerre jelentheti a közösségi érzés felkorbácsolását és a hiper-gazdagok kultúra nélküli, üres elit jellegét.
  • Meglepő módon ebben a helyzetben, a Ferenc pápát követő katolikus egyháznak esélye lett visszavenni a szellemi kezdeményezést a keresztény, de nemcsak a keresztény világban.
    • Üzenetértéke van annak, hogy a pápa a természethez közel álló Assisi Szent Ferenc után választotta a „Ferenc” nevet. Nem véletlen, hogy az első önálló enciklikája 2015-ben, a Laudato si’ már a környezetvédelemmel foglalkozott, amelyben a pápa „a földön élő valamennyi embert megszólítja – az enciklika tehát nem kifejezetten a keresztényeknek, még csak nem is az istenhívőknek, hanem minden embernek szól” (mandiner.hu, 2015/09). Ferenc pápa aggasztónak tartja bolygónk helyzetét és az ő értelmezésében az éghajlatváltozás nem egyszerűen „környezetvédelmi”, vagy „zöld” problematika, hanem magát az embert és az emberi együttélést közvetlenül érintő válságjelenség, szociális probléma. (Magyar Kurír, 2023. okt. 4.)
    • A populizmusra vonatkozóan mondja: „a politikai nagyság akkor mutatkozik meg, amikor – nehéz időszakokban – nagy elvek szerint munkálkodunk és a hosszú távú közjóra gondolunk. A politikai hatalom nagyon nehezen vállalja fel ezt a feladatot nemzeti szintű programjaiban.” (Magyar Kurír, 2024. jún. 20.)
    • Ezért is követeli Ferenc pápa, hogy kapjanak valódi tekintélyt és hatalmat azok a nemzetközi intézmények (melyeket egyébként a populista politikusok rendszeresen támadnak) és amelyek a globális közjó biztosítására törekednek, az éhezés és a szegénység visszaszorítását tartják céljuknak, és szavatolni kívánják az emberi jogokat. (Magyar Kurír, 2023. okt. 4.)
  • Amikor állítólag Sztálinnak felhívták a figyelmét a Vatikánnak valamilyen álláspontjára, akkor a fáma szerint azt mondta, hogy nem érdekli, mert ugyan „hány hadosztálya van a pápának?!” Pedig a vallást úgy is fel lehet fogni, mint egy speciális, tömegeknek szóló, „gyakorlati filozófiát”, amellyel hegyeket lehet megmozgatni. Gondoljunk csak a kereszténységre, amely fegyveres harc nélkül, - csupán a hit és az érzelmi azonosulás által - államvallás lett az ókori Rómában, vagy a muszlim vallás gyakran békés térhódítására!
  • Ferenc pápa a Vatikán 2023-2024-es szinódusán lényegében lefektette a katolikus egyház jövőjének alapjait. „A pápa a katolikus egyház történetében először adott szavazati jogot a gyűlésen nőknek és egyházon kívülieknek is. Azt is jelezte, hogy komolyan veszi, hogy az egyház mindenkié, de tényleg mindenkié.” (Molnár Réka: Bármi is történik, az biztos, hogy Ferenc pápa hagyatéka élni fog az egyházban, Telex, 2025. márc. 1-.)
  • A Ferenc pápa és mögé felsorakozott jezsuiták elvetik a 11. században Gergely pápa által bevezetett hatalmi, mi több szexuális visszaélésekre is módot adó hierarchikus, „függőleges” egyházi modellt és helyébe az aktív részvételen alapuló, horizontális „szinodális egyházi modell” bevezetését szorgalmazzák. (Gael Giraud: Donald Trump Fehér Házba való visszatérésének hihetetlen súlyos következményei lesznek (CathoBel https://www.youtube.com/watch?v=D7FhofihPsM&t=193s)
  • Mivel a katolikus egyház híveinek nagyjából 70 százaléka az egyenlítőtől délre fekvő országokból kerül ki, ezért az egyházon belül, a jövőben várhatóan, még nagyobb hangsúlyt kapnak a „Globális Dél” ökológiai, szociális és vallási problémái.
  • Úgy tűnik kezd körvonalazódni a populizmus utáni korszak „öko-morális” éthosza és vele együtt egy már nem a gazdasági logikát követő liberális, hanem új minőségű; vallások és kultúrák közt átjárni képes, párbeszédre nyitott univerzalista elit is!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://magyar-gyaur.blog.hu/api/trackback/id/18821050

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2025.03.21. 03:28:26

Kár erőlködnöd.
Vallási, hitéleti kérdésekben is pont annyira hiteltelen vagy, mint nemzeti kérdésekben.

Az meg, hogy nektek egy celeb-pápa szimpi, kb a kutyát sem érdekli.
Ráadásul beleszólásid sincs, lévén — nevel már többször kifejtettem — hirtelen és vallástalan vagy.

ⲘⲁⲭѴⲁl ⲂⲓrⲥⲁⲘⲁⲛ ⲔöⲍÍró · http://bircahang.org 2025.03.21. 08:58:28

Remélhetőleg lesz ereje a katolikusoknak visszatérni Krisztuszhoz, Ferkó halála után.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

süti beállítások módosítása