A Marshall-tervnél is nagyobb az új német kormánykoalíció költségvetési csomagja
Németország leköszönő kormánya jóváhagyta, hogy 3 milliárd eurós katonai támogatást nyújtsanak Ukrajnának, még idén – írja a Reuters. Az extra támogatást az adósságfék-szabály keddi módosítása teszi lehetővé, amit a Bundestagban, a német parlament alsóházában fogadtak el kedden.
A költségvetési bizottság várhatóan pénteken hagyja jóvá az összeget, ha a Bundesrat (a parlament felsőháza) is elfogadja az alkotmány módosítását.
Tágabb kontextus: mivel Donald Trump elnöksége alatt bizonytalanná vált az Egyesült Államok elkötelezettsége Ukrajna támogatása mellett, nagy nyomás került az EU tagállamaira, hogy katonai támogatást nyújtsanak a háborúban álló országnak.
Mivel az Egyesült Államok Európának nyújtott biztonsági garanciáinak érvényesítése is bizonytalanná vált, uniós szinten is központi kérdéssé vált a hadi kiadások növelése, és az európai katonai képességek erősítése.
Eddig az ilyesmit Németországban korlátozta az alkotmányban rögzített adósságfék-szabály is, amely 2009 óta volt érvényben, és maximalizálta a költségvetési deficit mértékét.
Előzmények: Friedrich Merz, a következő német kancellár két hete jelentette be, hogy az új kormánykoalíció pártjai, a szociáldemokraták és a konzervatívok két különleges költségvetési alapot hoznának létre, amelyeket kiszednének az adósságfék hatálya alól. Ezekből 500-500 milliárd eurónyi hadsereg- és infrastruktúrafejlesztést valósítanának meg a következő 10 évben.
A zöldek eleinte vétózták a még a jelenlegi parlament elé vitt javaslatot, de miután ígéretet kaptak, hogy az infrastruktúraalapból 100 milliárd euró klímacélokra megy, belementek a csomag támogatásába.
Miért fontos ez? A döntésnek nem csak komoly geopolitikai jelentősége van, hanem a német gazdaságpolitikában is hatalmas változást jelent.
A 2010-es években a költségvetési fegyelem elvárása határozta meg az eurózóna válságának kezelését, és a német gazdaságpolitika kritikusai szerint az ország elmúlt években jelentkező gazdasági problémáinak is jelentős részben az ágyazott meg, hogy az adósságfék miatt fontos állami beruházások maradtak el.
How big are German fiscal multipliers?
Quite big: 1.0 for infra/defence and 0.2 for EZ spillovers, *at least*
A két alap történelmi léptekben is hatalmas: együttesen GDP-arányosan nagyobb, mint a Marshall-tervből finanszírozott kiadások, és több mint kétszerese a német újraegyesítés után elfogadott költségvetési csomagnak Davide Oneglia, a TS Lombard makrogazdasági elemzőjének becslése alapján.
Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára a Trump-vámok bejelentése után, de egy másik beharangozott vám miatt a benzinkutakon mégis drágulás jöhet.
Előbb érkezett meg az árrésstop hatása, mint a szakértők várták. Vagy nagyon gyorsan gyűjtött adatokat a KSH, vagy áprilisban még nagyobb árcsökkenés jön.
Törvényjavaslatot nyújt be Lázár János építési és közlekedési miniszter annak érdekében, hogy az állami beruházásoknál feltárhassák a teljes vállalkozói láncot, „egészen addig, aki a nyelét fogja a lapátnak”.
Jelentősen csökkentheti a hosszabb távon amúgy is apadó szarvasmarha-, sertés- és juhállományt Magyarországon az egyre nagyobb aggodalmat okozó ragadós száj- és körömfájás.
A 2008-as válság óta csak a covid-járvány kezdetén és az orosz-ukrán háború kirobbanását követően láthattunk olyan pánikreakciókat a tőzsdéken, mint ma, illetve már múlt csütörtök-pénteken is.
A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.
Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.
Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.
A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.