A Marshall-tervnél is nagyobb az új német kormánykoalíció költségvetési csomagja
Németország leköszönő kormánya jóváhagyta, hogy 3 milliárd eurós katonai támogatást nyújtsanak Ukrajnának, még idén – írja a Reuters. Az extra támogatást az adósságfék-szabály keddi módosítása teszi lehetővé, amit a Bundestagban, a német parlament alsóházában fogadtak el kedden.
A költségvetési bizottság várhatóan pénteken hagyja jóvá az összeget, ha a Bundesrat (a parlament felsőháza) is elfogadja az alkotmány módosítását.
Tágabb kontextus: mivel Donald Trump elnöksége alatt bizonytalanná vált az Egyesült Államok elkötelezettsége Ukrajna támogatása mellett, nagy nyomás került az EU tagállamaira, hogy katonai támogatást nyújtsanak a háborúban álló országnak.
Mivel az Egyesült Államok Európának nyújtott biztonsági garanciáinak érvényesítése is bizonytalanná vált, uniós szinten is központi kérdéssé vált a hadi kiadások növelése, és az európai katonai képességek erősítése.
Eddig az ilyesmit Németországban korlátozta az alkotmányban rögzített adósságfék-szabály is, amely 2009 óta volt érvényben, és maximalizálta a költségvetési deficit mértékét.
Előzmények: Friedrich Merz, a következő német kancellár két hete jelentette be, hogy az új kormánykoalíció pártjai, a szociáldemokraták és a konzervatívok két különleges költségvetési alapot hoznának létre, amelyeket kiszednének az adósságfék hatálya alól. Ezekből 500-500 milliárd eurónyi hadsereg- és infrastruktúrafejlesztést valósítanának meg a következő 10 évben.
A zöldek eleinte vétózták a még a jelenlegi parlament elé vitt javaslatot, de miután ígéretet kaptak, hogy az infrastruktúraalapból 100 milliárd euró klímacélokra megy, belementek a csomag támogatásába.
Miért fontos ez? A döntésnek nem csak komoly geopolitikai jelentősége van, hanem a német gazdaságpolitikában is hatalmas változást jelent.
A 2010-es években a költségvetési fegyelem elvárása határozta meg az eurózóna válságának kezelését, és a német gazdaságpolitika kritikusai szerint az ország elmúlt években jelentkező gazdasági problémáinak is jelentős részben az ágyazott meg, hogy az adósságfék miatt fontos állami beruházások maradtak el.
How big are German fiscal multipliers?
Quite big: 1.0 for infra/defence and 0.2 for EZ spillovers, *at least*
A két alap történelmi léptekben is hatalmas: együttesen GDP-arányosan nagyobb, mint a Marshall-tervből finanszírozott kiadások, és több mint kétszerese a német újraegyesítés után elfogadott költségvetési csomagnak Davide Oneglia, a TS Lombard makrogazdasági elemzőjének becslése alapján.
Válsághelyzetekben eddig dolláreszközökbe, amerikai kincstárjegyekbe menekültek a befektetők, most azonban egészen mást látunk, ami megkérdőjelezi az eddigi viszonyítási pontokat.
242 ezer forintra nőtt az öregségi nyugdíj átlaga januárban, ám az érintettek mintegy 60 százaléka az átlag alatti ellátásban részesül, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. A nyugdíjasok jelentős része (nagyjából négyszázezren a kétmillióból, vagyis az ötödük) 160 és 200 ezer forint közötti ellátást kap, a tipikus nyugdíj tehát nagyjából ebbe a tartományba esik.
Gyengülő forint, gyors infláció és stagnáló gazdaság jelezték a problémákat az utóbbi években, de van kiút ebből a helyzetből, csak el kellene indulni rajta.
Gyengül a dollár, és szabadulnak a befektetők az amerikai kötvényektől, ami meglehetősen szokatlan az olyan válsághelyzetekben, mint ami mostanában jellemzi a világgazdaságot. A ritka és furcsa helyzet Donald Trump intézkedéseinek következménye, amelyek miatt szokatlan kockázatok övezik az Egyesült Államok gazdaságát és kormányzását.
Az ország egyik legnagyobb bankjában az MNB-botrány kulcsszereplőihez köthető alapoknak is jelentős részesedése van, a tét több százmilliárd forint lehet.
Továbbra is nagyon jelentős az ingatlandrágulás országosan és a fővárosban is, de márciusban az előző hónaphoz képest már enyhült az áremelkedés tempója az Ingatlan.com adatai alapján. Az éves bérletidíj-emelkedés üteme is lassult, országosan és Budapesten is.
A gumigyártásra fókuszálna, ezért a keddi bejelentése alapján eladná vagy bevezetné a tőzsdére a Magyarországon több üzemmel is rendelkező Contitech nevű, ipari termékeket - például futószalagokat és mezőgazdasági tömlőket - gyártó cégét a Continental cégcsoport - írta a Bloomberg.
A világ sok országában óriási a megkönnyebbülés azt követően, hogy Donald Trump amerikai elnök 90 napra felfüggesztette a szerdán életbe lépett „kölcsönös" vámok alkalmazását, és Kínát leszámítva ehelyett csak a szombaton életbe lépett 10 százalékos alapvám marad érvényben. Bár ez sem kevés a kiinduló állapothoz képest - ráadásul az ágazati, például autóipari vámok érvényben maradtak -, érdemes megnézni, mely országok nyernek a legtöbbet a szerda esti Trump-bejelentéssel.