A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

A burgonya-fonálféreg elterjedése és kártétele

A Globodera rostochiensis eredetileg Dél-Amerikából származik, de az 1900-as évek eleje óta Európában is jelen van. Magyarországon több mint két évtizede észlelték jelenlétét a burgonyaföldeken . A fertőzött területeken a termésátlag akár 80%-kal is csökkenhet, ami jelentős gazdasági veszteséget jelent a termelők számára.

burgonya-fonálféreg
Fotó: Xiaohong Wang - USDA ARS Image Gallery, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9395335

A burgonya-fonálféreg életciklusa és kártételi mechanizmusa

A Globodera rostochiensis életciklusa szorosan kapcsolódik a burgonya növekedési fázisaihoz. A talajban lévő cisztákból a lárvák a burgonya gyökereihez vándorolnak, ahol behatolnak a sejtekbe, és táplálkozni kezdenek. Ez gyökérduzzanatokat és elhalásokat okoz, ami gátolja a növény tápanyagfelvételét. A nőstények a gyökerekben fejlődnek ki, majd testük cisztává alakul, amely akár 500 tojást is tartalmazhat. Ezek a ciszták évekig életképesek maradnak a talajban, biztosítva a kártevő hosszú távú fennmaradását .​

Előrejelzés és felismerés

A fertőzés korai felismerése kulcsfontosságú a védekezésben. A fertőzött növények lassabban fejlődnek, leveleik sárgulnak, és hervadnak. A gyökereken apró, fehér vagy sárgás ciszták figyelhetők meg, amelyek a nőstények megkeményedett testei. Laboratóriumi talajvizsgálatokkal pontosan meghatározható a fertőzés mértéke és kiterjedése.

Védekezési lehetőségek a burgonya-fonálféreg ellen

Agrotechnikai módszerek: A vetésforgó alkalmazása az egyik leghatékonyabb védekezési mód. Burgonya helyett legalább négy évig más növényeket kell termeszteni, mivel a fonálféreg csak a burgonyán képes szaporodni. Ezenkívül a talaj mélyszántása és a fertőzött növényi maradványok eltávolítása is csökkenti a kártevő populációját.

Biológiai védekezés: Bizonyos talajbaktériumok és gombák képesek parazitálni a fonálférgeken, így természetes módon csökkentik azok számát. Ezeknek a hasznos mikroorganizmusoknak a talajba juttatása ígéretes biológiai védekezési stratégia.

Ellenálló fajták nemesítése: A géntechnológia segítségével olyan burgonyafajtákat fejlesztenek ki, amelyek ellenállnak a fonálféreg fertőzésének. Ez hosszú távon fenntartható megoldást kínál a probléma kezelésére.

Kémiai védekezés: Nematocidek alkalmazásával csökkenthető a fonálféreg-populáció, de ezek használata környezetvédelmi és egészségügyi kockázatokkal járhat. Ezért alkalmazásukat körültekintően kell megtervezni, és integrált növényvédelmi programokba kell illeszteni.

Megelőzés és jövőbeli kilátások

A megelőzés a leghatékonyabb stratégia a burgonya-fonálféreg ellen. A fertőzés elkerülése érdekében fontos a minősített, mentes vetőburgonya használata, a mezőgazdasági gépek tisztántartása és a szigorú karanténszabályok betartása. A folyamatos kutatás és a modern technológiák alkalmazása reményt ad arra, hogy a jövőben hatékonyabb és környezetbarát megoldások állnak majd rendelkezésre a burgonya-fonálféreg elleni védekezésben.

A burgonya-fonálféreg, tehát, komoly kihívást jelent a burgonyatermesztők számára világszerte. A kártevő elleni sikeres védekezés integrált megközelítést igényel, amelyben az agrotechnikai, biológiai, genetikai és kémiai módszerek egyaránt szerepet kapnak. A tudatos gazdálkodás és a folyamatos innováció kulcsfontosságú a burgonya terméshozamának és minőségének megőrzésében.

További híreink

Az igények miatt 100 milliárddal bővülő keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el a Lakhatási Tőkeprogram

2025.04.12.

A Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el.

Ez a kutatás megváltoztatja, ahogy a Föld jövőjét látja – olvassa el, amíg nem késő!

2025.04.12.

Egy kutatás feltárta, hogy az ember által befolyásolt területeken a biológiai sokféleség átlagosan 20%-kal alacsonyabb.

Az aszály miatt Hollandiában a gazdák már most rákényszerültek az öntözésre

2025.04.12.

Annyira súlyos a szárazság Hollandiában, hogy sok helyen már kelesztő öntözésre is szükség van

Új NAK-kiadvány segíti a termény toxinfertőzése elleni küzdelmet

2025.04.12.

Elkészült a „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című NAK-kiadvány.

Rekord közeli szójatermés jöhet, de árnyak vetülnek a piacra

2025.04.11.

Erős évet jósolnak a szakértők a szójapiacon, de a kereslet és árak alakulása óvatosságra int.

Nyugodtabb a helyzet, nincs újabb víruskitörés és folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen

2025.04.11.

Nincs újabb kitörés, folytatódik a védekezés a ragadós száj- és körömfájás betegség ellen - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter.

Partnerhírek
Partner

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

2025.04.10.

Az utóbbi években – köszönhetően a támogatásoknak és a klímaváltozás okozta hosszan tartó vízhiányos időszakoknak –, olyan tájegységeken is előtérbe kerül a termelés öntözéses támogatása, ahol korábban, az öntözővíz csak felszín alatti rendelkezésre állása miatt, rendre elvetették az öntözéses gazdálkodás ötletét.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Bargam Elios 3200/BDL 18

Hitelesített telefonszám

14 450 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 195 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás