A Skanzen múzeumpedagógusai egy nagy, jelképes bőrönddel kis falvak és határon túli magyarlakta települések iskoláiba látogatnak, hogy a gyerekekkel a magyar paraszti kultúra praktikus tudását megismertessék, amelyet mindennapjaik során is hasznosítani tudnak. Sokszor olyan kistelepülésekre érkezik a múzeum, ahol a népi kultúra emléke még él és rögzíthető, de ahol ugyanolyan fontos annak megismertetése és tudatosítása is.
Az elmúlt három évben Budapest olyan iskoláiban is tartottak foglalkozást a múzeum pedagógusai, ahova hátrányos helyzetű gyermekek járnak vagy egységes gyógypedagógiai módszertani intézmények (egymik) tanulói, de jártak védett házban is. A múzeum ismeretátadási osztályának minden tagja rendelkezik tapasztalattal fogyatékossággal és megértési nehézséggel élők tanításában.
A Skanzen fontosnak tartja a társadalmi felelősségvállalást. Az ingyenes múzeumi program célja, hogy a magyar néprajzzal és életmóddal kapcsolatos múzeumi és társadalmi ismereteket olyan iskolai közösségekhez is eljuttassa, amelyeknek nincs vagy korlátozott lehetősége van részt venni a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum múzeumpedagógiai foglalkozásain.
A foglalkozásokon önálló és csoportos formában is arra biztatják a gyerekeket, hogy ismerjék meg saját családtörténetüket, szokásaikat, ezzel is formálva a gyerekek identitását. A 45 perces órákon, egy tanóra időkeretén belül élményszerűen, játékos módszerekkel, egy-egy múzeumi tárgy segítségével a múltból kiindulva adnak használható tudást a diákoknak.
Az Ételünk, életünk című foglalkozáson a tárgyakhoz kapcsolható emberek életmódját idézik fel. Étkezési szokásaink átalakulásának bemutatásával a mindennapokra vonatkozóan is ismereteket nyújtanak, de szó esik az egészséges táplálkozásról, életmódról, a szezonális táplálkozásról is. Az Ünnepek, szokások foglalkozáson az évkör ünnepeihez és mezőgazdasági időszakhoz kapcsolódóan az év körforgását és ritmusát ismertetik meg. A felső tagozatosoknak összeállított Család és közösség című foglalkozás az egykor működött családi munkamegosztást és annak változását hozza közel a diákokhoz a drámapedagógia eszközeivel. A foglalkozások célja a diákok szemléletformálása mellett érdeklődésük felkeltése az önálló és csoportos múzeumlátogatások iránt.