
- Tudomány
- Ma Is Tanultam Valamit
- hajótöröttek
- túlélés a tengeren
- poon lim
- josé salvador alvarenga
- mihail pichugin
Sirályok vérét itta a tengeren sodródó világrekorder hajótörött
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Három hónapig hánykolódott az óceánon egy perui halász, akire március 11-én talált rá egy ecuadori halászhajó Peru északi partjainál, súlyos állapotban. Viharos időjárás térítette le útvonaláról. Élelme és ivóvize elfogyott, összegyűjtött esővizet ivott, rovarokat, madarakat és egy teknőst evett, az utolsó 15 napon azonban már nem volt semmilyen tápláléka.

Tavaly ősszel egy orosz férfit mentettek ki Kamcsatka közelében a jéghideg Ohotszki-tengerből, miután 67 napig sodródott egy felfújható katamaráncsónakban. A 46 éves Mihail Pichugin 49 éves bátyjával és 15 éves unokaöccsével bálnanéző kirándulásra indult még augusztus elején, a hajó motorja azonban leállt. Térerő híján a telefon használhatatlan volt, 20 liter vizük, valamint szárított tésztájuk és borsójuk pedig hamar elfogyott. Megpróbáltak halat fogni, kevés sikerrel, csak az esőből tudtak némi vizet gyűjteni.
Négy hét múlva kihűléstől és az éhségtől meghalt az unokaöccs, rá három hétre követte a báty is, miután megpróbált megmosakodni, és beleesett a fagyos vízbe. Sikerült ugyan visszahúzni a csónakba, de a hipotermia hamarosan végzett vele. Pichugin ezután bátyja és unokaöccse holttestét lekötözte a csónakba, nehogy beleessenek a hullámokba, élénk színű mentőmellényeiket pedig a hajó oldalára rögzítette, hogy felhívja magára a figyelmet. Nem sokon múlt, hogy kísértethajó legyen a gumicsónakból, a 100 kilósan útnak induló Mihail Pichugin ugyanis 50 kilóra fogyott, amikor kimentették.
Szomjúság a tengernyi vízen
Szó szerint élet és halál között lebegtek egy kíméletlen, kérlelhetetlen közegben, ahol talán a legabszurdabb az, hogy nem szabad, sőt tilos inni a tengervízből. Ahogy azt a hajótöréses filmekben látni szoktuk: mindig van a hánykolódó túlélők közül valaki, aki nem bírja tovább, beleiszik a tengervízbe, majd rövidesen meghal. Ennek oka, hogy egy liter tengervíz 3 és fél gramm sót tartalmaz, amit az emberi szervezet azonnal el akar távolítani. Ehhez pedig másfél liter vizeletet kellene kiválasztania, ezért vizet kezd elvonni más létfontosságú szervektől, mire a bajba jutott még szomjasabb lesz, végül kiszárad.
Mint egy folyékony sivatag, olyan a tenger, na de mit lehet tenni, ha az Atlanti-óceán közepén rekedünk – egyedül? És a nagy kérdés: valójában mennyi ideig élhet túl, távol mindentől, egy sodródó hajótörött?
Sirályvér és cápauszony
A kínai Poon Lim 133 napot harcolt az óceánnal, a kétségbeeséssel és saját határaival, miután 1942. november 23-án Fokvárosban felszállt egy brit kereskedelmi hajóra, amit nem sokkal később, a nyílt vízen egy német tengeralattjáró megtorpedózott. Poon Limnek még gyorsan sikerült magára kapnia egy mentőmellényt, mielőtt a hajó percek alatt elsüllyedt. A fedélzeten tartózkodó 54 ember közül csak ő maradt életben, és volt még egy szerencséje: két óra lebegést követően észrevett egy himbálózó mentőtutajt a törmelékek között, rajta a következő túlélőkészlettel:
40 liter víz, egy doboz keksz, egy marék kockacukor, egy jelzőfáklyás pisztoly és egy törött zseblámpa.
Jobb híján berendezkedett a túlélésre, úgy becsülte, hogy a készletek körülbelül egy hónapig tarthatnak ki, ami a reménytelen körülményeket tekintve nem is volt annyira kilátástalan kiindulópont. Amikor kifogytak a készletek, szinte a semmiből szerszámokat készített:
a zseblámpa drótjaiból és a tutajból kihúzott szegekből horgászhorgok lettek, a kötéldarabok és a rézhuzalok damilokká, a kekszdarabkák pedig csalivá változtak.
A kekszesdoboz bádoglemeze késként funkcionált. Nem volt gondja a kapással, a kifogott halakat bádoggal belezte ki, húsukat pedig kötélre felakasztva a napon szárította. Ha esett, mentőmellénye vásznával igyekezett minden édesvízcseppet megszerezni.
Legnehezebb volt az elszigeteltséget, magárahagyottságot elviselni, ami még a legerősebb lelkeket is képes megtörni. A hamis remények pedig kétségbeesésbe taszították, amikor több hajó is elhaladt mellette. Közülük
egy azonosítatlan teherszállító legénysége észrevette, de nem álltak meg, még csak nem is üdvözölték, hiába kiabált angolul.
Az amerikai haditengerészet egyik gépe ledobott közelébe egy bóját, a vihar azonban elsodorta tőle. Poon Lim szerint azért nem mentették meg, mert ázsiai származású, és azt feltételezhették, hogy egy japán tengerész. Vagy azért, mert a német tengeralattjárók legénysége gyakran tutajra állított egy „túlélőt" csapdaként, hogy megállítsák a mentőhajót, ami olyankor könnyű célponttá válik. Lehetett benne valami, mert
egy német tengeralattjáró felemelkedett hozzá, hogy megnézze, de a legénység csak nevetett rajta, majd újra lesüllyedtek a mélybe.

A másik mélypontot akkor élte át, amikor egy vihar vízbe sodorta kifogott halait, és sóssá tette nagy nehezen összegyűjtögetett ivóvizét.
Kétségbeesésében elkezdett sirályokat fogni, elkapta őket és megitta vérüket.
A vér azonban a cápákat is odavonzotta, csak úgy rajzottak körülötte, mire sirályhúscsalival egy kisebb példányt kifogott, és félig vízzel töltött kannával agyonverte a tutajon, felvágta, kiszívta a májából a vért, uszonyát pedig kitette száradni. Végül is a cápauszony egy hajnani, kínai csemege, még ha nem is pont ebben a gasztronómiai formában.
Úgy tartotta magában a lelket és őrizte meg józan eszét, hogy napi rutinokat követett, felkarcolta az eltelt napokat, hangosan beszélt magában, dalokat énekelt,
minden apró győzelemnek örült: a halfogásnak, az esővíznek, vagy hogy megint túlélt egy vihart.
A 131. napon a tengervíz zavarosabb lett, és színe türkizzöldre változott, madárrajok jelentek meg az égen, ami a szárazföld jele volt. Brazil halászok vették észre távcsövön az apró tutajon álló, rongyos inggel hadonászó, sovány hajótöröttet. És alig akarták elhinni, hogy 133 napot töltött egyedül hánykolódva az óceánon. Egy brazil kórházba vitték, ahol néhány hét alatt felépült. Amikor mondták neki, hogy soha senki nem még élt túl ennyi időt egy tutajon a tengeren, Poon Lim így válaszolt: „Remélem, soha senkinek nem kell megdöntenie ezt a rekordot.”

„Kivételes bátorságért és lelkierejéért” VI. György király még abban az évben, 1943-ban, Brit Birodalom-éremmel tüntette ki, és a Királyi Haditengerészet belefoglalta tapasztalatait a mentőcsónakokba helyezett túlélési technikák kézikönyvébe. Poon Lim legyőzte az óceánt, és a hajótöröttek túlélő etalonjává vált.
A messziről jött halász és a tenger
2014. január 20-án a Marshall-szigetek egyik kis szigetének partján egy koszos alsógatyában alvó szakállas embert találtak sikoltozó helyi nők (más verzió szerint egy arra járó antropológus), aki torzonborz és elcsigázott volt ugyan, és bedagadt a bokája, ezért bicegett,
de ezeken kívül semmi sem indokolta történetét, miszerint 438 napig (!) hánykolódott a tengeren.
José Salvador Alvarenga túlélő elmondása szerint még 2012. november 17-én indult szokásos halászatra Mexikó nyugati partjáról 7 méteres üvegszálas csónakjával és 23 éves segédjével, akit akkor ismert meg, ezért vezetéknevét sem tudta. Ahogy a környékbeli mexikói kollégái is szokták:
vitorla, evező, horgony és lámpa nélkül, egy csónakmotorral vágott neki a mindennapos mélytengeri cápa- és marlinhalászatának,
ám egy ötnapos vihar és a magát megadó motor megakasztotta a sokéves rutint, és elsodorta a csónakot messze nyugatra, a Csendes-óceán végtelen vizeire.
Frissen fogott halakat, teknősöket és madarakat ettek. Ha sokáig nem esett, rákényszerültek a sirály- és teknősvérre, de az is előfordult, hogy saját vizeletüket itták. Négy hónapig bírta fiatal társa, és miután nem volt hajlandó több nyers ételt lenyelni, éhen halt.
Utolsó perceiben megeskette José Salvador Alvarengát, hogy halála után ne egyen a húsából, amit ő megis ígért.
Néha beszélt a holttesttel, de hat nap múlva, attól tartva, hogy megőrül, kidobta a vízbe.
Sokan hitetlenkedve fogadták a mexikói halász történetét, köztük Tom Armbruster, az Egyesült Államok Marshall-szigeteki nagykövete is, aki többször beszélt a túlélővel, és segítette őt.
Hogy létezik, hogy nem kapott skorbutot? És hogy tehetett meg több mint 10 ezer kilométert csónakjával 14 hónap alatt? Szakértők szerint elegendő C-vitamin van a friss húsban és vérben, és lehetséges, hogy ennyi idő alatt a tengeri áramlatok egy hajót Mexikóból a Marshall-szigetekre sodorjanak.
Ettől függetlenül sok helyen lyukas a történet. Még a tengeri kaland hossza sem teljesen tiszta, 13 és 15 hónap között mozog.
Mindenesetre egy amerikai oknyomozó újságíró könyvet írt a hihetetlen sztoriról 438 Days: An Extraordinary True Story of Survival at Sea (438 nap: egy rendkívüli és igaz történet a túlélésről a tengeren) címmel, ami világrekordként rögzítette a José Salvador Alvarenga fantasztikus utazását. Nem sokkal a könyv megjelenése után a csónakban éhen halt 23 éves férfii családja egymillió dollárra perelte Alvarengát, azzal vádolva, hogy kannibalizálta rokonukat a túlélése érdekében, annak ellenére, hogy Alvarenga megígérte neki, nem eszi meg. Alvarenga ügyvédje határozottan tagadta a vádat.

Az oldalról ajánljuk
- Külföld
Bíróság előtt az idős hölgy, aki régen még terroristaként bankokat rabolt
Az ártatlannak tűnő, derűs nő a Baader-Meinhof csoport tagja volt.
március 29., 08:19
- Külföld
Mik azok a tetkók az amerikai védelmi miniszteren?
Pete Hegseth a káfir és Deus vult kifejezéseket varratta magára, és emiatt megint a tetoválásait elemzik.
március 29., 08:13
- Gazdaság
A Duna vize is tele van vele: láthatatlan ellenség került a szervezetünkbe
Már az sem mindegy, hogy mit teszünk a mikrohullámú sütőbe.
7 perce
- Nagykép
Az emberi nyomorúság, kiszolgáltatottság, gyarlóság és gonoszság éve képekben
Minden ott van a fotókon, ami megdöbbentett, elkeserített és megríkatott bennünket 2024-ben.
március 29., 07:33
- FOMO
Kitört a mellbimbógate: a fiatal influenszerek nekiestek Bihari Ádám stílusszakértőnek a TikTokon
„Ha egy nő nem vesz fel melltartót, én csak két mellbimbót látok, ne csodálkozzon, hogy ajánlatot kap.”
március 29., 08:56
- Külföld
Vlagyimir Putyin új, könyörtelen dróntaktikát alkalmaz Ukrajna ellen
Az orosz dróntámadási módszer tizedeli az ukrán városokat.
március 29., 07:38
- Külföld
Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban
Ezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma.
március 29., 08:01
- Gazdaság
Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
Közös a cél, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék magukat kiszolgáltatottnak.
március 29., 08:26
- Belföld
Érdemes lesz szombat délben az eget kémlelni, eltűnik a Nap egy darabja
Egész Magyarország területén látható lesz az égi jelenség.
március 29., 07:28
- Kultúr
A zenész is dolgozik, vagy amit élvezünk, az nem számít munkának?
Heti hét nap is kevés néha a sikerhez.
március 29., 09:28
- Úszás
Kós Hubert hatalmas rekordot úszott Washingtonban
Olimpiai bajnokunk a viadal harmadik napján egy második hellyel is gazdagodott.
március 29., 09:23
- Futball
Oda Geráék hazai jó sorozata, a Debrecen nyerte a kiesési rangadót
Pazar gólokat hozott az NB I két sereghajtójának találkozása.
március 29., 05:42
- Godmode
Ez a Harry Potter-történet már sosem lát napvilágot
Kaszát kapott a Warnertől, mégpedig könyörtelenül.
március 29., 07:10
- Belföld
Nincs vége a zebraügynek, Orbán Viktor már az Állatorvostudományi Egyetemen is erről tárgyalt
A hallgatókkal egyeztetett.
március 29., 09:24
- Külföld
Szijjártó Péter: Amíg Brüsszel sikoltozik, Magyarország tárgyalásokkal oldja meg a problémáit
A miniszter szerint Brüsszel a felelős Donald Trump vámemelései miatt.
március 29., 08:57
- Futball
Nehezebb volt, mint hitték, de a címvédő csak-csak elintézte a kiesőjelöltet
Ideiglenesen (?) három pontra olvadt a listavezető Bayern München előnye.
március 29., 05:53
- Külföld
Figyelmeztetés érkezett Zelenszkijnek, veszélyesebb lehet a Putyin utáni világ Kijev számára, mint gondoljuk
március 29., 05:59
- Belföld
Változnak a jegyárak a BKK-nál, mutatjuk a részleteket
A havi bérletek ára változatlan marad.
március 29., 06:08
- Cellanapló
Messziről kerülje ezeket az alkalmazásokat
Rémesen merítik telefonja akkumulátorát.
március 29., 07:06
- Külföld
Utánajártunk, mikor törlik el az óraátállítást
Az európaiak döntő többsége már búcsút intene neki.
március 29., 06:04
- Külföld
J. D. Vance Grönlandra látogatott, meglepte a mínusz 18 fokos hideg
Az amerikai alelnök élesen kritizálta Dániát.
március 29., 06:07
- Külföld
A földbe csapódott egy repülőgép egy ausztrál légi parádén
A pilótát kritikus állapotban szállították kórházba.
március 29., 06:13
- Belföld
Találkozott az igazságügyi miniszterrel Renner Erika
Az áldozatok védelméről volt szó.
március 29., 06:24
- Külföld
Ezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma Mianmarban – folytatódik a túlélők utáni kutatás
Több ország mentőalakulatokat és segélyszállítmányokat küldött az ázsiai országnak.
március 29., 07:05
- Belföld
Csak a pénz számít a fiataloknak, a bolygó simán feláldozható
Aggódnak és szoronganak – mármint a pénz miatt.
március 29., 06:04
- Belföld
Szakadozik a felhőzet, de nem szabadulunk könnyen a komor időjárástól
Kemény harcot vív a kellemes tavaszi időjárás, de egyelőre még nem áll nyerésre.
március 29., 06:04
- Kultúr
Kétszer is eltemették, utolsó útjain több száz cigány hegedült
A magyar nóta fejedelme 44 évet élt.
március 29., 06:05
- Külföld
Evakuáltak egy kórházat Thaiföldön a földrengés miatt, egy nő az utcán szülte meg gyermekét
A kórházi személyzet segédkezett a gyermek világrahozatalában.
március 29., 08:27
- Belföld
Videón, ahogy egy autós paprikaspray-vel támad rá egy gyalogosra Cegléden
Nem tetszett neki, hogy a férfi az úttesten közlekedik a családjával.
március 29., 08:51
- Külföld
Őrizetbe vettek egy terrorizmussal gyanúsított svéd újságírót Törökországban
Terrorszervezeti tagsága mellett az elnök megsértésével is vádolják.
március 29., 07:17
Rovataink a Facebookon