Sokkal több ember élhet a Földön, mint eddig számolták

2025 / 03 / 19 / Felkai Ádám
Sokkal több ember élhet a Földön, mint eddig számolták
A finn Aalto Egyetem legújabb tanulmánya szerint azok a globális népesedési adatbázisok, amelyek a nemzetközi politikai döntéshozatal és a kormányzás alapvető eszközei, akár 53–84%-kal is alábecsülhetik a vidéki népesség tényleges létszámát.

A Nature Communications folyóiratban megjelent kutatás kiemeli, hogy ezek a jelentős, rendszerszintű pontatlanságok világszerte kihatással lehetnek az erőforrások elosztására, az infrastruktúra-fejlesztésekre, valamint a katasztrófa-elhárítási tervezésre – írja az egyetem sajtóközleménye.

„Kutatásunk első alkalommal szolgáltat egyértelmű bizonyítékot arra, hogy a globális népességadatok jelentős arányban kihagyhatják a vidéki lakosság egy részét” – mondta Josias Láng-Ritter, az Aalto Egyetem posztdoktori kutatója. „Meglepődve láttuk, hogy a valódi vidéki népesség jóval nagyobb, mint amit a jelenlegi adatkészletek mutatnak.”

A szakértő szerint közel már az emberi népességszám "masszív korrekciója" – de azért nem kell pánikba esni 1947-ben patkányokkal kísérleteztek annak kapcsán, hogy a túlnépesedés milyen következményekkel jár – eszerint a népességszám korrekciója óhatatlanul bekövetkezik, néha ráadásul olyan mértékben, hogy egyetlen állat sem maradt életben az adott populációból. Egy kutató szerint ennek a korrekciónak már az emberi társadalom kapcsán is akadnak jelei, ami nem hangzik jól, de elmondjuk, miért felesleges a pánik.

Az eltérések feltárásához a kutatók öt széles körben használt globális népesedési adatbázist – a WorldPop-ot, a GWP-t, a GRUMP-t, a LandScan-t és a GHS-POP-t – vetettek össze 35 ország több mint 300 vidéki gátprojektjének áttelepítési adataival. Ezek az áttelepítési adatok független referenciaértékként szolgáltak, mivel a gátrendszerek miatt áttelepített lakosság számát a kompenzációs követelmények miatt általában nagyon pontosan regisztrálják. Az 1975 és 2010 közötti időszakot vizsgáló tanulmány kimutatta, hogy még a legfrissebb, 2010-es adatsorok is a vidéki lakosság 32–77%-át kihagyták. Bár az évek során történt némi javulás, a kutatók szerint az adatgyűjtési módszerek kisebb fejlesztése önmagában nem elegendő a jelentős pontatlanságok kiküszöbölésére.

Hány ember élt eddig összesen a világon? "Ahány ember él ma, mind mögött harminc szellem sorakozik; ez az élők és holtak számaránya. Az idők hajnala óta nagyjából-egészéből százmilliárd ember taposta a Föld nevű bolygót." - írta Arthur C. Clarke az 1968-ban megjelent Űrodisszeia című könyvének nyitányában. Igaza volt az írónak? És hogyan változtak azóta a becslések?

A vizsgált torzítások fő oka a hiányos országos népszámlálásokban keresendő, különösen a nehezen elérhető vidéki régiókban. A ritkán lakott, földrajzilag nehezen megközelíthető területeken gyakran nincsenek megfelelő erőforrások a pontos népességszámlálások elvégzésére, ami rendszeres alulbecslésekhez vezet.

Ezeknek a pontatlanságoknak komoly következményei vannak, mivel olyan jelentős szervezetek, mint az ENSZ vagy a Világbank, becsléseikben jelenleg úgy számolnak, hogy a világ 8,2 milliárd emberének körülbelül 43%-a él vidéken. Az alulbecsült adatok azonban évtizedek óta befolyásolják a politikai döntéseket, torzítva az erőforrások elosztását olyan kulcsfontosságú területeken, mint az egészségügy, infrastruktúra-fejlesztés és katasztrófavédelem.

„Számos ország ezekre a globális térképekre támaszkodik, amikor eldönti, hol építsen utakat, kórházakat, vagy hol alakítson ki katasztrófavédelmi rendszereket” – hangsúlyozta Láng-Ritter. „Ezeknek a torzításoknak a korrigálása kulcsfontosságú, hogy a vidéki közösségek is megkapják a szükséges figyelmet és méltányos forrásokat.”

(Kép: Pixabay/wal_172619)


Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Legújabb modelljeivel egyenesen a csúcskategória élét vette célba a Xiaomi, a Leica kamerás Xiaomi 15 Ultra ugyanis új szintre emeli a telefonos fotózást és videózást, a kompakt Xiaomi 15 pedig még jobb áron adja egy csúcskészülék tudását.
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
Rendhagyó formában érkezik a közkedvelt futóverseny, még több jótékony célt támogat meg a BioTechUSA NN Ultrabalaton Charity keretében.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!