Delfinek kísérték a Boeing Starliner ISS-ről hazatérő utasait

2025 / 03 / 19 / Bobák Zsófia
Delfinek kísérték a Boeing Starliner ISS-ről hazatérő utasait
Több mint kilenc hónap után érkeztek vissza a Földre a júniusban a Boeing Starliner űrhajójával az ISS-re utazó, de a SpaceX Crew Dragonjával visszatérő asztronauták.

Tegnap éjjel, 22 óra 57 perckor landolt a Crew Dragon kapszula a Mexikói-öböl vizében, fedélzetén azokkal az asztronautákkal, akik júniusban a Boeing Starliner űrhajójával utaztak a Nemzetközi Űrállomásra, majd az űrkapszula hibái miatt végül a tervezettnél jóval később, és egy másik kapszulával, a SpaceX űrhajójával tértek haza. A Freedom elnevezésű Dragon kapszula négy fős legénységgel ért földet - Sunita Williams és Barry Wilmore (a két Boeing utas) mellett Nick Hague, a NASA asztronautája, és Alekszandr Gorbunov, a Roszkoszmosz kozmonautája alkotta a csapatot, akik a Crew-9 misszió legénységét képviselték.

A Crew-9 küldetés tavaly szeptemberben startolt, és az ISS-missziókon szokásos négy helyett csak két űrhajóssal indult, hogy a visszatérő űrhajóban legyen hely Williamsnek és Wilmore-nak is, akiknek addigra nem maradt más opciójuk a hazatérésre - a Starliner ugyanis szeptember 7-én üresen hagyta el az űrállomást, a NASA nem kockáztatta meg a legénység hazaszállítását a hibákkal küszködő űrhajóval. A Crew Dragont landolás után delfinek is körbevették, amíg a legénység a kapszulában várakozott az űrhajó kiemelésére, majd nem sokkal később az űrhajósok elhagyhatták a szűkös kabint, és helikopterrel a partra szállították őket.

Sunita Williams eddig összesen (más missziókkal együtt) 608 napot, míg Barry Wilmore 464 napot töltött az űrben, de ezzel nem döntöttek rekordot: a legtöbb időt (1110 napot) eddig Oleg Dmitrijevics Kononyenko töltötte a Földtől távol, az amerikai asztronauták közül pedig Peggy Whitsoné az elsőség 665 nappal. Williams és Wilmore a hosszúra nyúlt küldetés során a tervezett körülbelül nyolc napos ISS-en tartózkodás helyett végül 286 napra hagyta el a Földet, de volt már rá példa máskor is, hogy űrhajósok küldetését jócskán meg kellett hosszabbítani: legutóbb Frank Rubio, Dmitrij Petyelin és Szergej Prokopjev maradt fél évvel tovább az űrállomáson, mint amire számítottak az őket az ISS-re szállító Szojuz MS-22/68S meghibásodása miatt. A legénység 2023 szeptemberében tért haza egy másik űrhajóval, egy Szojuz MS-23-al, amit a hibás jármű helyettesítésére küldtek.

(Fotó: NASA)

Fél évvel tovább maradtak az űrhajósok az űrben, mint amire készültek Frank Rubio, Dmitrij Petyelin és Szergej Prokopjev a szállításukra szolgáló Szojuz MS-22/68S meghibásodása miatt fél évvel tovább maradt a Nemzetközi Űrállomáson, mint eredetileg tervezték. Az űrhajósok tegnap tértek vissza a Földre. Rubio a világrekordot nem döntötte meg, de az amerikai asztronauták között immár ő az, aki eddig egyhuzamban a legtöbb időt töltötte az űrben.


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Nem volt ősrobbanás egy forradalmian új modell szerint
Az új modellt ráadásul tesztelni is lehet, nem pusztán spekuláció.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!