Visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomáson rekedt két amerikai asztronauta: Butch Wilmore és Suni Williams háromnegyed évet töltött a világűrben az őket szállító Starliner meghibásodása miatt. Most többhetes rehabilitációs időszak vár rájuk – írta meg a Népszava.
Már az odaúton is észlelték, hogy baj van
Butch Wilmore és Suni Williams tavaly június 5-én a Boeing Starliner űrjárművének első legénysége volt. Mindössze egyhetes tartózkodást terveztek a világűrben, ami elsősorban a Starliner és az űrállomás összekapcsolásának teszteléséről szólt. A Boeing űregysége már az út során rendellenességeket mutatott, héliumszivárgást észleltek és a manőverező rakéták sem működtek megfelelően. A NASA szeptemberben úgy döntött, hogy az asztronauták biztonsága érdekében legénység nélkül irányítják vissza a Startlinert a Földre.
A visszaút a legutóbbi időzítés szerint februárban történt volna meg, de műszaki okok miatt halasztani kellett a SpaceX űregységének indítását. Végül március 18-án, Florida közelében az Amerikai-öböl területén érték el a felszínt a Dragon űregységben. Földet érésük után hordágyon szállították kórházba a két űrhajóst.
Hat hétig is eltarthat az asztronauták kórházi kezelése, ennek okai:
- Sugárzásnak való kitettség: a Földön bolygónk mágneses mezejének köszönhetően jórészt védve vagyunk a kozmikus háttérsugárzástól, ám a nagyjából 400 kilométeres magasságban keringő űrállomáson nem. Emiatt átfogóbb vizsgálatoknak vetik majd őket alá a daganatos betegségek kockázatának csökkentése érdekében.
- A súlytalanságban izomtömegük akár felét is elveszthették, és a csontsűrűségük sem kielégítő már a hétköznapi földi terheléshez, így ezeket újra fel kell építeniük.
- A keringési rendszerüknek is akklimatizálódnia kell: a földi gravitáció hiánya miatt a fejbe több folyadék tódul, a szívnek sem kell annyit dolgoznia, a Földre visszatérve azonban igen.
- Az immunrendszerük is legyengül a több hónapnyi „steril” körülmény után, így a fertőző betegségeknek is jobban ki lesznek téve, mihelyst visszatérnek.