Az infláció, a forint árfolyama és a gazdasági helyzet mind befolyásolják, hogy a munkavállalók valóban jobban élnek-e a növelt minimálbérrel. A garantált bérminimum pedig hiába emelkedik, ha a forint közben folyamatosan gyengül, nem fogja a dolgozó azt érezni, hogy jobban él.
Ismét kvíz kérdésekkel szórakoztatták egymást ügyfélszolgálatos kollégáink. Ezúttal a garantált bérminimumról szólt az egyik kérdés:
„– Igaz vagy hamis? Az elmúlt két évben a garantált bérminimum euróban kifejezett összege nem emelkedett.
– Ez azt jelenti, hogy vagy ugyanannyi, vagy csak…
– …Vagy csökkent. Nem jó a forint, mondjuk ki. Szerintem ez sajnos igaz.
– A válaszod igaz. Csökkent. Ott kullogunk Bulgária előtt, tehát hogy a pozitívat fejezzük ki, a negatív viszont az, hogyha jól sejtem, akkor …
– Mindenki más mögött.
– Te is kullogni fogsz, de csak a büntetés után.
– Kiválasztunk a Facebookon egy ismerősödet, fölhívod őt Messengeren, és minden előzetes nélkül egy közérdekű információt mondasz el neki.
– Halló, szia! A legjobb megoldás a puffadásra egy fél kanál szódabikarbóna a vízben feloldva.”
A garantált bérminimum emelkedése nem jelenti azt, hogy a munkavállalók jobban is élnek!

A bérminimum csökkenése sajnos nem csupán statisztikai adat. Dolgozók tömege érzi nap mint nap a saját bőrén. Az érintett munkavállalók egyre nehezebben boldogulnak a megélhetési költségek növekedése miatt. A magyar gazdaság teljesítménye és a forint árfolyama folyamatos bizonytalanságot eredményez, ami az alacsony keresetű dolgozókat érinti a legérzékenyebben.
Van még kérdésed a garantált bérminimum kapcsán? Más témával kapcsolatban szeretnél segítséget kérni? Keresd a Hóvége ügyfélszolgálatát!
Miközben a kormány a béremeléseket hangoztatja, az euróhoz viszonyított garantált bérminimum valójában csökkent. Ez azt jelenti, hogy a munkavállalók kevesebbet érő fizetést kapnak, és egyre többen érzik úgy, hogy külföldön könnyebb boldogulni.
A garantált bérminimum emelése tehát önmagában nem elegendő, ha közben a forint folyamatosan veszít az értékéből.
A megoldás hosszú távon a stabil gazdaságpolitika és a kiszámítható béremelés lehetne. Erre azonban nem látszik valós szándék. Márpedig addig marad a kérdés: vajon jövőre is igaz lesz, hogy a garantált bérminimum euróban kifejezve csökkenni fog? Ha igen, akkor meddig éri meg itthon maradnia egy munkavállalónak?
További tartalmakért pedig kövess minket TikTokon és Youtubeon is!