A kutatók szerint „ez olyan, mintha egy családi fotót látnánk a Naprendszerről, amikor még csak totyogós kisgyerek volt”.

A több mint 4,5 milliárd éves Napunkkal a mi Naprendszerünk középkorúnak számít, így csak elméleti szinten lehet tudni, miként nézett ki a bolygókeletkezés folyamata a Naprendszerünkben. Az Arizonai Egyetem kutatóinak viszont sikerült olyan megfigyeléseket végezniük, amik elképesztő részletességgel mutatják meg, milyen lehet egy bolygó, amikor még csak csecsemőkorát éli.

A kutatók a Magellan Adaptive Optics Xtreme (MagAO-X) optikai eszközzel vizsgáltak két fiatal bolygót a PDS 70 nevű, alig 5 millió éves csillag körül a Földtől 370 fényévre a Kentaur csillagképben, és a The Astronomical Journalban megjelent tanulmány szerint először sikerült kompakt porgyűrűket észlelni a (bébi)bolygók körül, amikből később valószínűleg holdak alakulnak ki.

A MagAO-X egy villámgyorsan reagáló tükörrel dolgozik, ami – a Steward Obszervatórium csillagászprofesszora, Laird Close szerint – másodpercenként 2000-szer igazítja magát, hogy korrigálja a légkör torzításait, mint ahogy a zajszűrős fülesek kiszűrik a háttérzajt. Az így készült képek állítólag még a Hubble és a James Webb űrtávcsövek felbontását is túlszárnyalják.

A kutatók szerint „ez olyan, mintha egy családi fotót látnánk a Naprendszerről, amikor még csak totyogós kisgyerek volt”.

Az egyik megfigyelt bolygó fényessége három év alatt az ötödére csökkent, míg a másik megduplázta a fényét, ami arra utal, hogy eltérő ütemben halad a tömegük növekedése. Bár a pontos okokat még nem értik, a kutatók folytatják a megfigyeléseket, hogy többet tudjanak meg a bolygók és holdjaik születéséről.

(Forrás, fotó: Phys.org)

Ez is érdekelhet:

Kiderült, mitől vörös a Mars

Megfejthették a Mars színének rejtélyét.

Egy űrszonda látványos felvételen rögzítette, ahogy a Föld eltűnik a Hold mögött

A márciusban Holdra szálló űrszonda utolsó manővere látványos felvételeket eredményezett.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

Miért látjuk kéknek az óceánt, ha a víz átlátszó?

Ez volt az első fotó a csernobili atomkatasztrófáról

További cikkeink a témában
A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei
Hirdetés