Új idők szelei fújnak Japánban.
Yamanashi prefektúra hatósága úgy döntött, hogy a világörökségi státusszal büszkélkedő Fudzsi védelme érdekében ettől a nyártól kezdve minden túrázónak dupla annyit kell fizetnie, ha a négy hivatalos ösvény bármelyikén elindul a csúcs felé. A frissen elfogadott törvényjavaslat értelmében főszezonban, vagyis a júliustól szeptemberig terjedő időszakban a belépés díja az eddigi 2000 helyett 4000 jen, azaz nagyjából 24,70 euró (kb. 9900 forint) lesz, ez az összeg pedig a korábban ingyenes útvonalakra is kiterjed.
A korlátozás nem csupán pénzügyileg jelent változást: a zsúfoltság csökkentése érdekében a hatóságok napi 4000 fős kvótát vezettek be a Yoshida-ösvényen.
A döntés nem előzmény nélküli. Japán legmagasabb hegye az utóbbi időben a tömegturizmus terhét cipeli.
A látogatók számának masszív növekedése nemcsak a környezetre pakolt hatalmas terhet, hanem a túrázók biztonságát is veszélyeztette. A hatóságok tavaly már igyekeztek tenni valamit az ügyben: a legnépszerűbb, Yoshida nevű ösvényen belépési díjat vezettek be és korlátozták a napi látogatók számát.
A szabályozás egyébként hatékonynak bizonyult, merthogy a japán környezetvédelmi minisztérium statisztikái szerint a 2023-ban regisztrált 221 322 főről 204 316 főre csökkent a hegyet megmászók száma.
A belépőkből beszedett pénzt menedékházak építésére fordítják, melyek például vulkánkitörések esetén nyújtanak védelmet, továbbá ebből az összegből finanszírozzák az ösvények karbantartását is. Emellett immáron egy évtizede arra ösztönzik a hegymászókat, hogy önkéntesen járuljanak hozzá a természeti kincs fenntarthatóságához: 1000 jen (2500 forint) befizetésével segíthetik a Fudzsi-hegy állapotának megőrzését.
A világ leggyönyörűbb természeti látványosságai éppen annyira lenyűgözőek, mint amennyire halálosak is lehetnek.
(Forrás: EuroNews, fotók: Getty Images)
illeték | japán | dupla | belépő | fenntarthatóság | összeg

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!