Ukrajna félelmetes katonai drónt fejlesztett: 3000 kilométerre repül a bomba

Ukrajna félelmetes katonai drónt fejlesztett: 3000 kilométerre repül a bomba
Gábor János  |  2025. 03. 18., 12:20

A háború dúlta szomszédos ország amerikai támogatással hozhatta létre a nagy hatótávolságú fegyvert, ami alkalmas egészen távoli területek támadására. A drón többezer kilométerre lévő célpontot is gond nélkül eltalál.

„Jó hírünk van a nagy hatótávolságú drón kapcsán. A mi drónunk teljesítette a 3000 kilométeres tesztet” – közölte Volodimir Zelenszkij hétfőn este. Az elnök azután jelentette készre a nagy hatótávolságú fegyver kifejlesztését, hogy megbeszélést tartott a Legfelsőbb Főparancsnoki Törzs vezetőivel, akik Ukrajna katonai műveleteit irányítják.

Az ukrán hadsereg ezeket a nagy hatótávolságú drónokat orosz területeken található célpontok, például katonai létesítmények, repülőterek, olajfinomítók és logisztikai központok elérésére használja.

A Kyiv Independent információi szerint a parancsnoki megbeszélésen szó esett az ukrán haditengerészet számára készülő Long Neptune nagy hatótávolságú rakétáról is, amellyel a meglévő fegyverrendszereket egészítik ki. Zelenszkij megemlítette, hogy a legutóbb ezzel az eszközzel végrehajtott csapások pozitív eredményeket hoztak, ezért nagyon fontosnak érzi a rakéta gyártásának fokozását. „Több rakétát kell gyártanunk, több drónt kell gyártanunk, és erről a héten a partnereinkkel is beszélni fogunk” – mondta.

A hírek szerint Ukrajna hibrid rendszereket is fejleszt, amelyekkel ötvözni tudja a drón- és rakétatechnológiát. Ilyenek például a sugárhajtóműves Palianytsia és Peklo modellek, amelyek a hagyományos cirkálórakéták alternatívái. Az ukrán kormány célja, hogy 2025-ben legalább 30.000 nagy hatótávolságú drón készüljön az üzemeiben.

Ukrajna fejlesztése összefüggésbe hozható hasonló amerikai projektekkel

Az ukrán bejelentés az Egyesült Államok terveihez is kapcsolódhat, hiszen az USA hadserege ugyancsak nagy hatótávolságú, Ukrajnában fejlesztett drónokat tesztel – vette észre az Interesting Engineering. Az Egyesült Államok Védelmi Innovációs Egysége (DIU) az Artemis projekt keretében négy céggel kötött szerződést az egyirányú, nagy hatótávolságú pilóta nélküli légi rendszerek működési képességeinek felmérése.

A DIU a Védelmi Minisztérium Beszerzési és Fenntartási Ügyekért Felelős Helyettes Államtitkárságának Hivatalával együttműködve dolgozik a projekten, és a teszteket kifejezetten olyan környezetekben hajtják végre, ahol nincs hatékony elektronikus hadviselés és a globális navigációs műholdrendszer támogatása is hiányzik.

Trent Emeneker, a DIU programmenedzsere korábban azt nyilatkozta, az egység rendkívül fontosnak tartja, hogy együttműködjön innovátor cégekkel. „Izgatottan dolgozunk olyan, nem hagyományos vállalatokkal, amelyek olcsó, alkalmazkodóképes, nagy hatótávolságú UAS-platformokat (pilóta nélküli légi rendszereket) biztosítanak” – mondta.

Az Artemis-projektben résztvevő cégek között ott van a Swan nevű amerikai szoftvercég (amely egy ukrán dróngyártóval dolgozik együtt), valamint az UAS-okat fejlesztő Dragoon, az önvezető járművekkel foglalkozó Aerovironment és az automata robotrendszereket gyártó Auterion.

A címlapkép illusztráció, amelyen egy brit katonai drón, a Reaper UAV látható. Forrás: Wikipedia - POA(Phot)/Tam McDonald/MOD

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 18., 12:10
Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A házi kedvencek érdekeit törvény is védi. Előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
2025-04-17 13:15:00
Gigantikus gyermekjátékkal találkozhat az, aki április 17-én a budapesti Fashion Street környékén jár, amelyen egy 99 százalékos árengedményt sugalló címke is látható. A mackót valójában nem lehet megvásárolni és hazavinni, viszont még az árának egy százalékát sem kell kifizetnie annak, aki szeretné, hogy – racionális méretű és értékű, – sporteszközök és élmények tegyék szebbé a gyermekotthon lakóinak életét.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.