Szerző: Dömös Zsuzsanna

2025. március 18. 10:30

32 milliárd dollárérért mondott igent a Wiz az Alphabetnek

Az Alphabet pár hónapja még közel állt ahhoz, hogy eddigi legnagyobb értékű akvizícióját bonyolítsa le, de az üzlet nem jött létre. Most ismét tárgyalóasztalhoz ültek a felek, és magasabb vételáron egyezségre is jutottak.

Frissítés: A keresőcég hivatalosan is megerősítette a felvásárlást, a Wiz végül 32 milliárd dollárért kerül tulajdonába.

Tavaly júliusban eredménytelenül értek véget a Google anyacége és az izraeli alapítású Wiz kiberbiztonsági cég közti akvizíciós tárgyalások, így az Alphabet kasszájában maradt a felvásárlásra szánt mintegy 23 milliárd dollár. A bennfentesek szerint a Wiz menedzsmentje főleg versenyjogi és befektetői aggályok miatt mondhatott nemet a kérőnek, de a tárgyalások kudarcának egyik oka az is lehetett, hogy a két vállalat nem tudott megegyezni abban, hogy a Wiz külön részleg marad, vagy beépüljön a Google Cloudba.

A felek a második körben még magasabb összeggel futottak neki a dolognak: a belsős szivárogtatók korábban 30 milliárd dollárról jelentettek, végül 32 milliárd dollárban sikerült megegyezni, ami 9 milliárddal több a tavalyi ajánlatnál. Ez kétségkívül magas árcédula, mivel a Wiz utolsó, 1 milliárd dolláros külső finanszírozási körét 12 milliárd dolláros értékeléssel zárta tavaly májusban, ami azóta év végére állítólag 16 milliárd dollárra ugrott.

cybersec

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég

Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Introvertáltak az IT-ban: a hard skill nem elég Már nem elég zárkózott zseninek lenni, aki egyedül old meg problémákat. Az 53. kraftie adásban az introverzióról beszélgettünk.

Ha a szabályozó hatóságok is jóváhagyását is sikerül megszerezni, ez lesz a Google eddigi legnagyobb felvásárlása, és túlszárnyalja a 2012-es Motorola Mobility-ügyletet, amely 12,5 milliárd dollárba került, illetve a Mandiant 2022-es felvásárlását, ami a vállalat legnagyobb értékű kiberbiztonsági akvizíciója volt - akkor a társaság 5,4 milliárd dollárt fizetett a FireEye-ből 2021-ben kivált cégért cserébe. 

A Wiz az egyik leggyorsabban növekvő technológiai startupnak számít napjainkban. A társaságot 2020-ban alapították, a tőzsdei bevezetés lehetősége pedig először tavaly májusban merült fel, de egyelőre az előkészületi fázisban jár az ügy. A cég első számú terméke az a kiberbiztonsági szoftvercsomag, mely az ügyfelek felhős infrastruktúráját elemzi és deríti fel azok potenciális gyenge pontjait - a megoldás ennek megfelelően az utóbbi időszakban különösen közkedvelt a Wiz célcsoportját jelentő közép- és nagyvállalatok körében. A felvásárlás az Alphabet számára azt jelenti, hogy erősödhet  a vállalati felhő alapú szolgáltatásokban, ahol az AWS és a Microsoft Azure sokkal dominánsabb, valamint kiberbiztonságban, mivel a Wiz a szektor egyik legnagyobb szereplője.

Jelenleg úgy tűnik, hogy a Wiz szervezetileg a Google Cloud alá fog tartozni, de továbbra is egy független platform lesz, amely minden szolgáltatóval működni fog, így működését nem érinti az üzlet. A Google Cloud részlegének vezetője szerint a Wiz felhőalapú biztonsági termékei jól illeszkednek ügyfélköréhez, és a Wiz éves ismétlődő bevétele (ARR) is vonzó lehet számára, ami tavaly júliusban 500 millió dollár volt. Az előrejelzések szerint 2025-ben ez az összeg már duplájára nőhet, és elérheti az egymilliárd dollárt is.

a címlapról